środa, 17 października 2018

"Las Potępionych. Tom 2" - Katarzyna Grabowska.
Miłość i walka w gęstwinach przyrody.


Baśniowy klimat Magii ukrytej w kamieniu pochłonął tych, którzy kochają powieści skropione tajemnicą, miłością i walką o szczęście. Autorka zbudowała historii niepowtarzalne środowisko, własny, oryginalny świat, a w jego progi wpuściła bohaterów, którzy muszą dzielnie stawiać czoła przeciwnościom losu i przeznaczeniu. Pierwszy tom zakończył się tak, że trzeba było sięgnąć po kolejny. Co zatem czeka na czytelników w Lesie Potępionych? Jak się ma proza autorki i jakich wyzwań będą musieli się podjąć bohaterowie?

ZARYS FABUŁY
Gęstwiny wielkiego lasu stają się dla Julii i jej współtowarzyszy obecnym domem, schronieniem, ucieczką, ale i niebezpieczeństwem. Dziewczyna nie wie, czy będzie jej dane wrócić do domu i czy ta przeprawa nie zakończy się dla niej śmiercią. Tutaj rozgrywana jest nie tylko walka o przetrwanie, ale także bój o szczęście, a te może przyjść z najbardziej niespodziewanej strony. Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Komu dziewczyna odda swoje serce? W tej historii nic nie jest oczywiste i niczego nie da się przewidzieć.

CO SKRYWAJĄ GĘSTWINY LASU?
Drzewa skrywające sekrety, nietypowy, baśniowy świat, las, z którym bohaterowie będą musieli nauczyć się współdziałać. Wszak to właśnie tutaj rozgrywana jest akcja powieści, w której nie zabraknie klimatu rodem z programu o survivalu. Autorka częstuje czytelnika barwnymi opisami przyrody, zdecydowanie działającymi na wyobraźnię, choć nieprzytłaczającymi. Została bowiem zachowana proporcja pomiędzy charakterystyką, a dialogami, w wyniku czego akcja powieści jest dynamiczna, niezanudzająca i na miarę powieści gatunku fantasy, wiarygodna.

LEGENDY I OBYCZAJE
Brawa dla polskiej autorki za popis wyobraźni. Uwielbiam, kiedy w treść zostają wplecione smaczki w postaci legend, obrzędów i nieznanych tradycji. Zawsze jest coś do okrycia, więc podróż przez tę książkę przypomina nieco zapuszczanie się w odległe rejony świata, w których kulturze chce się uczestniczyć, bo przecież człowiek z reguły istotą jest ciekawską.

WĄTEK MIŁOSNY
Jako marzycielka i czytelniczka niestroniąca od typowych love stories, jestem zadowolona z faktu, że autorka poświęciła sporą część uwagi wątkowi miłosnemu. Główna bohaterka ma do wyboru trzech kandydatów i wcale nie tak łatwo przyjdzie jej postawić na tego jednego, bo przecież każdy z nich coś w sobie ma. Nie ukrywam, że w sama postawa Julii bywała irytująca. Niezdecydowana, niejednokrotnie wykazująca cechy samolubne, powielająca popełnione błędy… Nie żebym od razu ją przekreślała, ale nie jest to postać, której mogłabym bić brawo za dokonane wybory. Co prawda dzięki niej nie zabrakło wrażeń, ale mam nadzieję, że dziewczyna jeszcze się ogarnie. I ma w końcu na to cały trzeci tom.


PODSUMOWANIE
Książka nie szczędzi emocji. Polska autorka stworzyła powieść fantasy na miarę zagranicznych, słynnych koleżanek, z plastycznymi opisami, paletą wyrazistych osobowości i niepowtarzalnym klimatem magii. Jest wątek miłosny, niebezpieczeństwo, są tajemnice, honor i walka o przetrwanie. Można wybrać sobie swojego ulubionego męskiego bohatera, bo i tych nie brakuje. Przyjemny styl okazuje się niezbędnym dodatkiem, dzięki któremu ciężko odłożyć lekturę na bok i czyta się ją szybko, pomimo tego, że liczy wcale niemałą ilość stron. Jestem bardzo ciekawa dalszego ciągu, więc na pewno po niego sięgnę.

wydawnictwo: Videograf S.A.
kategoria: fantasy, romans
ilość stron: 493
data wydania: sierpień 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.


13 komentarzy:

 1. Tym razem, nie są to moje upodobania czytelnicze. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Ja od czasu do czasu lubię sięgnąć po taką odmianę.

   Usuń
 2. Czytałam sporo pozytywnych opinii o pierwszej części i obie chciałabym przeczytać, bo czuję, że mogą mi się spodobać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze będzie trzecia. Ale warto dać autorce szansę :)

   Usuń
 3. Ja też lubię smaczki w postaci legend, obrzędów i nieznanych tradycji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. To dobrze :) Książka jest dość obszerna, ale bardzo, bardzo ciekawa.

   Usuń
 5. Po takiej rekomendacji trudno się oprzeć lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam. Warto poznać tę historię.

   Usuń
 6. Książka bardzo mnie zainteresowała. Moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, jeśli wpadnie mi w ręce to kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie szczędzi emocji? To coś dla mnie :) zarówno pod względem fabularnym, jak i estetycznym? (nie mogę znaleźć odpowiedniego słowa...) emocjonalnym?
  Tak, to jest książka, która mam ochotę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...