czwartek, 18 października 2018

"Roziskrzone noce" - Beatrix Gurian.
Jakie tajemnice skrywa pałac hrabiego?


„ […] a później położą wspaniałomyślnie trzy róże pod żelaznym krzyżem: symbolizującą życie różową, białą oznaczającą światło i czerwoną na znak braterskiej miłości.”

Zmiany bywają uciążliwe, zwłaszcza te zupełnie nieplanowane, zaskakujące, niewynikające z naszych założeń. Nie na wszystko w życiu możemy mieć jednak wpływ i takiego też wpływu nie miała Phila na utratę ojca i na zakochanie matki. A te dwa wydarzenia doprowadzają ją ostatecznie na północne ziemie Danii. Beatrix Guardian, autorka ponad 30 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych wychodzi naprzeciw z serią otwieraną przez „Roziskrzone noce”. Piękna błyszcząca okładka czy ukryta w streszczeniu zapowiedź tajemnic. Czy książka faktycznie okazała się taka dobra?

ZARYS FABUŁY
Siedemnastoletnia Phila z pewnością nigdy by nie pomyślała, że dobrze znajomy Berlin i zwyczajne życie będzie musiała zamienić na zupełnie nowe, nieznane jej środowisko. Na codzienność uwitą pośród murów duńskiego pałacu. A wszystko przez zakochanie matki, która postanowiła rychło poślubić niejakiego hrabiego Frederika von Rabena. Nowy dom pełen blichtru, bogactwa i wygód, nowa przybrana siostra – która zdaje się emanować życzliwością i pomocą czy piękne suknie. W tej całej idealnej otoczce Phila zauważa, że coś jest nie tak, a mieszkańcy zdają się skrywać jakąś niewygodną tajemnicę. Kiedy dziewczyna spotyka Nelsa, przystojnego, przybranego brata, otrzymuje odpowiedzi na niektóre z dręczących ją pytań. Właśnie w tym miejscu historia zaczyna przyspieszać tempa. Rozpoczyna się walka o prawdę, najbliższych i miłość.

NOWE ŻYCIE PEŁNE ZAGADEK
Historię głównej bohaterki poznajemy w momencie, kiedy zostaje zmuszona do całkowitej zmiany swojego życia. Jednak już podczas przeprowadzki dzieje się coś, co budzi w dziewczynie niepokój. Coś, co jest jak zły znak, wprowadzenie do świata pełnego sekretów i niejasności. Wielki pałac, wygodne łóżko z baldachimem, wspólne posiłki w otoczce dobrobytu i eleganckich strojów. Z drugiej strony labirynt, odnajdywane w skrytkach przedmioty, ciemna postać z ponaszywanymi na habicie błyszczącymi gwiazdami i symbolami. Wokół dziewczyny zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a ona nieraz zaczyna powątpiewać w swoje zmysły. Przyjdzie jej stanąć twarzą w twarz nie tylko z kolejnymi zagadkami, ale także zagrożeniem. Kim są Bracia Światła? Co wydarzy się na wielkim balu? Kto znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie?

KONTRASTY WE WSPÓŁCZESNOŚCI
Warto wziąć pod uwagę fakt, że cała historia rozgrywana jest we współczesności. To ciekawy kontrast wyobrażać sobie wielki pałac, w którym wszystko zdaje się mieć swoją historię i nadmieniony za moment nowoczesny pendrive. Czytać o klimatycznych pokojach z nazwami pochodzącymi od postaci z mitologii nordyckiej, by za chwilę zderzyć się ze wzmianką o robionym selfie. W świecie pełnym masek i pozorów, bohaterom przychodzi używać zwyczajnego, prostego języka, w przypadku głównej bohaterki – młodzieżowego (o ile mnie pamięć nie myli, natrafiłam chociażby na popularne Shit!).

WĄTEK MIŁOSNY
Główna bohaterka to odważna nastolatka, z jednej strony dręczona przez obawy, z drugiej gotowa składać ze sobą kolejne puzzle wielkiej układanki. Jako że „Roziskrzone noce” to powieść skupiona nie tylko na bazie układanki, dziewczynie przychodzi się zakochać. Jest więc i zaakcentowany wątek miłości młodych ludzi, a wszystko za sprawą Nielsa, który sprawia wrażenie bardziej godnego zaufania, niż jego ojciec – i zarazem pełnego wiedzy na temat bardzo niewygodnych dla hrabiego tematów.


PODSUMOWANIE
Pierwszy tom, bogaty w różnorodne wątki i klimat zagadek, nie zawiódł moich oczekiwań. Była miłość, były sekrety, pojawiły się elementy zaskoczenia, bo to nie jest jedna z tych książek, których fabułę da się w całości przewidzieć. Myślę, że „Roziskrzone noce” to historia dedykowana raczej młodzieży, niż dojrzałym czytelnikom, stąd też mając ją komuś polecić, sugerowałabym ją właśnie tym nastoletnim, poszukującym przygód tkwiących w murach tajemniczych pałaców, fanom serii. Może nie numer jeden w swoim gatunku jeśli chodzi o trzymane napięcie, ale wystarczająco interesująca, bym sama zechciała sięgnąć po więcej.

wydawnictwo: Jaguar
kategoria: literatura młodzieżowa
ilość stron: 367
data wydania: 3 października 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

13 komentarzy:

 1. Raczej książka nie dla mnie. ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że pojawiły się elementy zaskoczenia. To mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich nie zabrakło :) W takim razie książka może Ci się spodobać.

   Usuń
 3. Mam mieszane uczucia, piszesz, że dla młodszego czytelnika + te młodzieżowe zwroty, spotkałam się z czymś podobnym w Podniebnym i nie bardzo przypada mi ten zabieg do gustu. Ale książka wydaje się raczej przyjemna z tego co czytam, więc może kiedyś :)

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś tak tę historię odebrałam, raczej jako młodzieżówkę, ciekawą, ale niekoniecznie dla starszych czytelników.

   Usuń
 4. Piękna okładka!Ale jeszcze się zastanowię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się ta okładka, ale nie wiem czy sięgnę po tę książkę ;). Nie jestem bowiem fanką powieści młodzieżowych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładka faktycznie magiczna. Skoro niekoniecznie przepadasz za młodzieżówkami, nie będę Cię zachęcać.

   Usuń
 6. Również jestem zadowolona z lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że tutaj głównie ciekawi mnie to osadzenie akcji we współczesności :)
  Jakie by to wywarła wrażenie? Takie kontrasty. Czy może lepiej mieć w całej okazałości takie wytworne klimaty np. w historii jakiegoś romansu historycznego w takiej typowej starszej odsłonie, gdzie będzie zarówno sceneria taka, język, jak i bohaterowie. Czy może właśnie na takie połączenia -próby przeniesienia współczesności w te klimaty magiczne dla nas przecież i nam często nieznane :)

  Mam ochotę się przekonać o tym, co bardziej do mnie trafia. Takie standardy czy inna nieco kombinacja? :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...