wtorek, 2 października 2018

"Tajemnica Bursztynowej Komnaty" - Tomasz Michałowski. Na tropie krzyżackich upiorów.


„ – Co się stało, zobaczyłeś białą damę?
- Nie, biały płaszcz. Z czarnym krzyżem.”

Sherlock Holmes, brytyjski detektyw, odznaczał się nieprzeciętną inteligencją, nosem tropiciela, niebywałą intuicją i smykałką do ciekawych spraw. Toteż w jego przygodach zaczytywały się i wciąż zaczytują setki czytelników. Teraz jego miejsce zajmuje Michał, młody, polski chłopak, który staje oko w oko z wielkim wyzwaniem i powracającą z Ameryki kuzynką. Ze zniknięciem babci i kaszubskimi upiorami. Dziś na językach sensacyjno-przygodowa lektura dla młodzieży, „Tajemnica Bursztynowej Komnaty”.

ZARYS FABUŁY
Jeden telefon i jeden list stają się potwierdzeniem tego, że Michał raczej nie będzie mógł narzekać na nudę. Ten dzień zaczął się od niespodzianek i na pewno na nich nie zakończy. Chłopak, zaangażowany w swoje obowiązki młody detektyw, otrzymuje od tajemniczego Hrabiego niezwykłe zadanie. Musi ruszyć tropem nękających mieszkańców krzyżackich upiorów, siejących panikę, postrach i śmierć. Sęk w tym, że w pościg za nieznanym nie przyjdzie mu wystartować samemu. Pod jego opiekę trafia powracająca z Ameryki, 14-letnia kuzynka, która wbrew obawom okazuje się całkiem odważna i bystra. Czy ten duet zdoła rozwikłać tajemnicę tkwiącą w murach czartowskiego zamczyska?

MŁODZI DETEKTYWI
Michał, gotowy na kolejne wyzwania, kochający swoją robotę, skrupulatny i mądry. Poruszający się niepozornym pojazdem wyjętym rodem z transformerów. Magda, znacznie młodsza, zaledwie 14-letnia, żywiołowa, odważna, zdecydowana. Polka powracająca ze Stanów, momentami potrafiąca zarzucić jakimś amerykanizmem niczym Joanna Krupa. Oprócz drażniącego mnie „kuzynka”, którego wypluwała na prawo i lewo w co drugim zdaniu, nie mogłabym się do niej przyczepić. Autor starał się nadać każdej z postaci indywidualnych, rozpoznawalnych cech i myślę, że na miarę powieści dla młodszej młodzieży zrobił to dobrze.


DOPASOWANY DO ODBIORCÓW KLIMAT GROZY
Jezioro Diabelskie, Wieża Straceń, chotobrzmuńskie dzwony. Stara legenda, zamkowe komnaty, zawiłe lochy. Autor buduje klimat grozy, nie stroniąc od wzmianek wywołujących pozytywny strach. To nie krwawa sensacja, ale stonowana pod względem brutalności, choć wciąż budząca dreszcze przygoda dopasowana do docelowego wieku odbiorców. Przypomniał mi się serial dla młodzieży „Czy boisz się ciemności”, który jako pięcio- czy sześcioletnia dziewczynka oglądałam przez palce wraz ze starszymi kuzynami i odżyły dawne wspomnienia.  Wcielając się w umysł młodszego odbiorcy czerpałam radość z pokonywania kolejnych etapów enigmatycznego zadania.

TECHNOLOGICZNA NOWINKA
Akcja powieści rozgrywana jest we współczesnej Polsce. Dziennikarze, konferencja agentek z Urzędu Walki ze Zorganizowaną Przestępczością, ofiary upiora. Czy w grę wchodzi działalność człowieka, czy może zjawiska paranormalne związane z historią kaszubskiej ziemi? Jedno jest pewne, książka zawiera w sobie element fantastyki przemawiający chociażby w opisie pojazdu głównego bohatera, który za dotknięciem magicznego guzika i kilku słów poleceń zmienia się w… jednoślad. Dla mnie motyw niekoniecznie potrzebny, dla młodego odbiorcy żyjącego w świecie technologicznych nowinek – dobre urozmaicenie.


PODSUMOWANIE
Podążając tropami zaginionej babci, wczytując się w słowa jej notatek, dotarłam do końca i ja. „Tajemnica Bursztynowej Komnaty” to napisana prostym językiem, stroniąca od dłużących się opisów propozycja dla młodszej młodzieży. Ja zasugerowałabym wiek 11-16 lat. Niedługie rozdziały, ich zachęcające do zapoznania się kolejnymi stronami tytuły i niewielki format sprawiający, że książkę można zabrać ze sobą wszędzie. Może niekoniecznie dla starszego czytelnika, ale dla młodych, rządnych przygód wielbicieli detektywistycznych historii całkiem angażujące literackie wyzwanie.

wydawnictwo: Siedmioróg
kategoria: młodzieżowa powieść sensacyjno-przygodowa
ilość stron: 269
rok wydania: 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Siedmioróg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...