czwartek, 4 października 2018

"Zgadnij kto" - Chris McGeorge.
Jeden pokój, jeden trup i 3h na rozwiązanie zagadki.


„Był oszustem – beznadziejną parodią detektywa, właściwie to parodią mężczyzny. Ale zrobi to, co w jego mocy, by ich uratować. By uratować niewinnych.
Bo w żaden sposób nie zasłużyli, by spotkało ich coś takiego.”

Wyobraź sobie, że zostajesz zamknięty w pokoju pełnym różnych przedmiotów, w pomieszczeniu, które na jakiś czas stanie się Twoim wyzwaniem. Nagle wszystkie Twoje problemy przestają istnieć, a Ty masz tylko jeden cel – musisz wydostać się na zewnątrz. Czy czegoś Wam to nie przypomina? Oczywiście mowa o popularnych ostatnio escape roomach, o emocjonującej, ale pozytywnej zabawie, na którą wielu z nas dobrowolnie się decyduje. Sama miałam okazję w czymś takim uczestniczyć. Rozwiążesz zagadkę – masz satysfakcję. Jeśli nie – game over i wracasz do domu. Co jednak, gdyby ceną rozwikłania tajemnicy miałoby okazać się Wasze życie? Wtedy z pewnością nie byłoby już tak miło… Macie ochotę na kryminał utrzymany w konwencji escape roomu? Zapraszam na recenzję książki „Zgadnij kto”.

ZARYS FABUŁY
Morgan Sheppard, popularny prezenter telewizyjny prowadzący program Detektyw z sąsiedztwa, budzi się przywiązany do łóżka hotelowego pokoju, nie pamiętając zupełnie nic. Szybko przekonuje się, że nie jest sam. Towarzyszy mu grupka przypadkowych osób, równie zdezorientowanych jak on.  To jednak nie jest ani żart, ani dobra zabawa. Doszło do porwania. Okazuje się, że zarówno Morgan, jak i pięcioro nieznajomych, zostało zamkniętych w pomieszczeniu, z którego będą musieli uwolnić się w ciągu trzech godzin. Przepustką w stronę wolności jest wykrycie zabójcy martwego człowieka, którego zwłoki spoczywają w wannie. Porażka oznacza śmierć.

Gra właśnie się zaczyna. Kim jest człowiek w masce? Dlaczego doszło do porwania tych, a nie innych osób? Kto jest zabójcą? Czy Morgan zdoła rozwikłać zagadkę, od wyniku której będzie zależało życie wielu ludzi?

DETEKTYW Z SĄSIEDZTWA W PRAWDZIWEJ AKCJI
Kelnerka, sprzątacz hotelowy, aktorka, prawnik i uczennica. Każdy ze swoją własną historią, z bagażem doświadczeń, obaw i podejrzeń. Kto z nich ma czyste sumienie, a kto jest w stanie zabić? Kto przeżyje tę chorą grę, a komu przypadnie zginąć? Nad tym przyjdzie się głowić i o tym przekonać Morganowi Sheppardowi, głównemu bohaterowie powieści. Popularny prezenter, mający problem z używkami, dotąd prowadził program Detektyw z sąsiedztwa – teraz przekorny los postanowił z niego zakpić i przygotował mu zagadkę rodem z piekła. Wcale nie będzie do śmiechu. Morgan to nie wspaniałomyślny Sherlock Holmes, więc nie napotkacie tutaj śledztwa idealnego, a raczej rozpaczliwą pogoń tropami wspomnień, wzajemnych oskarżeń, wewnętrznych pretensji, błędów i prób. Po co to wszystko potrzebne? I komu? Tego zdradzić Wam nie mogę.

ESCAPE ROOM, LEVEL HARD
Zamknięty pokój, natłok rozsierdzonych osób, brak zaufania i setki podejrzeń. Duszna atmosfera z trupem na czele. Z krwawą zbrodnią, której musiał dokonać ktoś stojący w pobliżu. Tylko kto? Transmisja dobiegająca z telewizora, krótki przekaz poleceń. Gra dopiero się zaczyna. Odliczający zegar czas, odnajdywane karteczki podpisane jedną literą i oznakowane uśmiechniętą buźką. Kiedy dotarłam do finału pomyślałam, że faktycznie nie tak trudno było wytypować osobę, która za tym wszystkim stoi, ale nie wiedzieć czemu mi się to nie udało. Niby ostatecznie wszystko jest oczywiste, a jednak autor różnymi tropami umiejętnie wyprowadził mnie w pole. Bo nic nie jest takie, jakby się początkowo mogło wydawać.


THRILLER CZY KRYMINAŁ?
W trakcie czytania nie czułam wielce przyspieszonego bicia serca. Nie mogę więc mówić o wielkim napięciu, które towarzyszy niektórym książkowym thrillerom, pomimo tego, że w grę wchodzi tutaj przecież upływający czas. Różnorodne domysły, wzajemne obrzucanie się oskarżeniami, powroty do przeszłości – to wszystko skutecznie odciągnęło mnie od poczucia strachu i skłoniło do skupienia się nad sednem sprawy – rozwikłaniem zagadki. Potraktowałam więc książkę nie jako thriller, bo wtedy nie mogłabym mówić o pełnej satysfakcji z lektury, ale jako niecodzienną zagadkę, kryminał odbiegający od schematów. Muszę przyznać, że pod względem fabuły miałam pewne skojarzenia z filmem „Piła”, który jednak szybko skłonił mnie do obgryzienia wszystkich paznokci, nieco inaczej, niż było to w tym przypadku. Tymczasem książkę polecam tym, którzy mają ochotę porzucić sztampowe, literackie śledztwa i poszukać czegoś z zupełnie innej beczki.

wydawnictwo: Insignis
kategoria: kryminał
ilość stron: 415
data wydania: wrzesień 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Insignis.
 

16 komentarzy:

 1. Wczoraj już widziałam gdzieś recenzje tej książki i od tamtej pory chodzi mi ona po głowie. Wydaje się mieć naprawdę dobry fabułę. Bardzo ciekawi mnie kto zabił. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła faktycznie jest ciekawa, a zagadka mocno nurtuje. Może powinnaś osobiście jej "zakosztować" :)

   Usuń
 2. Szkoda, że nie ma jednak większego napięcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawi mnie pomysł na fabułę tej książki, więc na pewno przeczytam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie nie mogę przewidzieć, czy taki typ literatury Ci się spodoba. Jestem tego bardzo ciekawa. Jeśli będziesz miała okazję, sięgnij po nią.

   Usuń
 4. Jestem ciekawa, czy ja poczułabym napięcie przy czytaniu tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zainteresowała mnie ta niecodzienność. Książka zapowiada się na mocną i trzymającą w napięciu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś napisałam recenzję tej książki. Pojawi się u mnie pewnie w weekend. I hm... Mam nieco inne odczucia. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja jestem w trakcie czytania, zapowiada się obiecująco, ale jak się rozwinie dalej to zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomysł na fabułę zdecydowanie mi się podoba. Zagadka niby z pozoru nie taka trudna ale skoro nie udało ci się wytypować sprawcy to ja chętnie się z tym zmierzę

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię kryminały, więc na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...