wtorek, 30 października 2018

"Nela i sekrety dalekich lądów" - Mała Reporterka Nela.
Krokodyl, skorpion i Wielka Stopa.


Jest Martyna Wojciechowska podróżująca po świecie i jest Wojciech Cejrowski. Docierający do najodleglejszych zakamarków Ziemi udowadniają, jak cudowną przygodą może okazać się podróż w nieznane. Ale uwaga, uwaga. Jest także Nela. Trzynastoletnia dziewczyna, która wraz ze swoją jedenastą książką zachęca czytelnika do spakowania walizek i wyruszenia na wielką wyprawę. Bo czy spektakularne wojaże są zarezerwowane wyłącznie dla dorosłych? Okazuje się, że nie. A zmysł dziecka może często doprowadzić do takich wniosków, nad którymi pozostali nie zaczęliby się nawet zastanawiać. Gotowi na zalążek podróży z Nelą? Zatem ahoj przygodo! Będzie się działo.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Egzotyczne Borneo. Ze skarłowaciałymi gatunkami czy niebezpiecznym skorpionem. Z mroczną dżunglą i tabliczkami ostrzegającymi przed Wielką Stopą. Pośród legend, przestróg i zagrożonych gatunków Nela odkrywa bardzo ciekawy kawałek świata, nie szczędząc intrygujących wzmianek dotyczących flory, fauny czy historii danego regionu. Które zwierzę rozprowadza toksynę śliną po futerku w momencie, kiedy się boi? Jaki jest sposób wejścia na lianę? Jak wygląda spotkanie oko w oko z orangutanem? Podczas tej przygody będzie niebezpiecznie, odkrywczo, fascynująco i przede wszystkim wesoło.


PRZYGODA OCZAMI DZIECKA
Unaocznia zachowanie zwierząt, opowiada o sposobach ich nawoływania, kontrastuje fakty ze swoimi własnymi, dziecięcymi wyobrażeniami pokazując, że podróż to z jednej strony szacunek do obcej ziemi i podążanie wytyczonymi przez nią śladami, z drugiej możliwość wyciągania własnych wniosków i przeżywania wszystkiego indywidualnie, po swojemu. Z jednej strony frywolna przygoda, z drugiej cenna lekcja wiedzy dla młodego odbiorcy. Jakie małpy nazywane są mafią dżungli? Które zwierzę posiada świetną zdolność fluorescencji? Jak wyglądają hybrydy dzikich kotów? Sama miałam okazję odkryć rzeczy, o których dotąd nie miałam bladego pojęcia.


PODRÓŻ Z WRAŻENIAMI
Dzięki przygodzie z krokodylami czy zgubieniem w dżungli jest szczypta pozytywnej adrenaliny. Dzięki legendom o Yeti, Chupakabrze i Wielkiej Stopie pojawia się element tajemnicy i niepewności. Z pomocą map, artykułów czy fragmentów niezwykłej kolekcji Neli budowany jest klimat poważnej podróży, ale to obrazki, rysunki i luźne zagadnienia Neli naznaczają całość wesołym tonem, dzięki któremu książka ma okazję idealnie trafić w gusta młodego, głodnego zapodanej w przystępny sposób wiedzy czytelnika.

PRZEKAZ WIEDZY
Lotokot, orangutan, pantera mglista czy popularny ostatnio w Polsce wizerunek nosacza. Każde z tych zwierząt, przy okazji publikacji, może stać się bliższe. W bardzo klarowny sposób Nela przedstawia fakty i mity dotyczące zachowań poszczególnych osobników. A wszystko w towarzystwie kolorowych zdjęć, pięknych widoczków i kodów do zeskanowania (za pomocą aplikacji można posłuchać np. odgłosów dzikiej przyrody).


WIEDZA, ZABAWA, PRZYGODA
Barwna szata, ogromna liczba zdjęć występujących na każdej stronie i wyważona ilość teksu z wielką i różnorodną czcionką. Towarzyszącej każdej wiadomości grafiki i dobór słownictwa dopasowany do języka młodego odbiorcy. Cała książka, która przypomina piękny album wspomnień, przewodnik, a zarazem zachętę do rozpoczęcia własnej podróży – została skonstruowana tak, by zadowolić współczesne, często wybredne gusta dzieci. Ja sama bawiłam się przy niej rewelacyjnie, a moja córka uważnie śledziła kolejne etapy podróży Neli traktując ją jak swoją koleżankę. Wiedza, podróż i zabawa w jednym. Chcecie zachęcić swoje pociechy do poznawania świata i literatury? Zapodajcie im Nelę.

wydawnictwo: Burda Książki / National Geographic
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 207
data wydania: wrzesień 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Burda Książki.

10 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Moja córka wpatrywała się w tą książkę jakby była zaczarowana :)

   Usuń
 2. Nela jest fajna. Super książki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Bardzo, bardzo ciekawa. Moja córka wpatrywała się w tą książkę jakby była zaczarowana :)

   Usuń
 3. Jeszcze nie miałam okazji poznać żadnej książki z serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy Ci ją polecać, bo to raczej seria dla dzieci, ale i ja miałam z niej wielką radość. Nie ukrywam :) Książka jest barwna i bardzo ciekawa.

   Usuń
 4. Dla dzieci w sam raz, bo mnie Nela nie przekonuje ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...