poniedziałek, 1 października 2018

"Kamerdyner. Miłość, wojna, zbrodnia" -
M. Klat, P. Paliński, M. Piepka, M. Pruski.
Zakazane uczucie z wielką historią w tle.


„ – Dlatego ja wierzę, że Mateusz jest synem naszej pokojówki Łucji i naszego koniuszego Brunona Krolla. Wierzę w to. Święcie. I niech tak pozostanie, Hermannie.”

Wojna napisała wiele bolesnych historii, tragedii wpływających na całe narody, na jednostki, na cierpienie konkretnych ludzi. Nie trzeba silić się na wielką fantazję, by zbudować chwytające za serce scenariusze, bo prawda historyczna wystarczająco zdaje się poruszać te najbardziej skrywane z człowieczych emocji. „Kamerdyner” to jeden z takich właśnie przykładów, książka opracowana przez czterech autorów, którzy ciężko się napracowali by ująć w zgrabne słowa wydarzenia mające miejsce naprawdę i pokazać niezakłamany obraz przeszłości, wielkiej historii z wojną i zakazaną miłością na czele. Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
W bólu, krzyku i wielkiej tragedii rodzi się Mateusz, Kaszubski chłopak, rzekomy syn koniuszego, który już w pierwszych godzinach życia staje się sierotą. Oddany na wychowanie do pruskiego dworu dorasta w towarzystwie Marity, pruskiej arystokratki, z którą zaczyna łączyć go coś więcej.

Zakazana miłość dzielona pochodzeniem ściera się z obrazem okrutnej wojny, konfliktów zbrojnych, krwawej rzezi i polskiej niepodległości, która wkrótce może zostać ludziom odebrana. W obliczu wielu pytań, niepewności, klęsk i nadziei niczego nie można być pewnym.

SYN KONIUSZEGO I WIELE PYTAŃ
Na pierwszym planie powieści staje Mateusz, wychowywany w dobrobycie, ale poczuciu wyobcowania, w środowisku, które niekoniecznie miało stać się jego przeznaczeniem. Zrodzony z łona żony koniuszego, której nie miał okazji poznać. Syn zwykłego szaraka, czy lubiącego zaszaleć sobie ze swoimi podwładnymi hrabiego? Kochanek Marity, a może jej brat? W końcu Polak, czy Niemiec? Jednego może być pewien, swoich uczuć, którymi darzy Maritę. Ich miłość, z góry skazana na niepowodzenie, będzie wymagała wielu poświęceń i cierpienia. Jaki będzie jej finał?

WIELKA HISTORIA
Akcja powieści rozgrywana jest na przestrzeni wielu lat, zaczynając od roku 1900, sięgając aż do końca drugiej wojny światowej. Tło historyczne, swoją drogą wiernie oddane prawdzie, nie jest tutaj jednak wyłącznie statystą, pozostającym w cieniu pozostałych wątków elementem. Wielka historia Polski i Europy staje się jednym z głównych zagadnień, obraz rzezi, mordu ludzi, trudnych do zaakceptowania faktów. Nienawiść, podziały, Traktat Wersalski, odzyskanie niepodległości, utraty majątków i śmierć. To nie jest wygodna, łatwa do przełknięcia książka. Prawdziwa, a więc unikająca czarno-białych postaci, skrajnie idealnego bohaterstwa czy podziału na dobro i zło. Uwita wokół szarości, porusza tematy trudne. Poszukiwanie własnej przynależności, walka o wartości wyższe, płynące rzeki krwi.

AMBITNA I OBOWIĄZKOWA
Spodziewałam się większej dawki miłości, okazało się, że jest ona jedynie jednym z elementów składowych powieści. Choć całkiem wyrazistym. Autorzy książki  w dużej mierze skupili się na przekazaniu wiedzy z zakresu historii, ale zrobili to w sposób angażujący, budzący emocje, skłaniający do wielu przemyśleń. Unaoczniona wielka przeszłość narodów Europy, za pomocą konkretnych jednostek, postaci z krwi i kości pokazuje wymiar tragedii zamierzchłych lat. Dla mnie przemawiający o wiele bardziej niż lekcje historii. Początkowo miałam delikatny problem z wejściem w rzeczywistość wielu bohaterów i przyznam, że kilka razy napotykałam fragmenty mające w sobie coś z dokuczającego zamieszania (może to wynik pracy aż czterech autorów) – niemniej jednak całość oceniam bardzo dobrze. To doprawdy wyjątkowa powieść dotycząca takiego rozdziału losów Polski, o których każdy powinien przeczytać.


PLECIONA ZE WSPOMNIEŃ
21 września w kinach miała miejsce premiera filmu „Kamerdyner”, na który w najbliższym czasie na pewno zamierzam się wybrać. Historia pleciona z kaszubskich wspomnień, oparta na rzetelnie zebranych informacjach, na faktach. Myślę, że to taka powieść, po którą każdy powinien sięgnąć. Niesłodka, okrutna, budząca emocje. Ze mną pewnie pozostanie jeszcze przez jakiś czas.

wydawnictwo: Agora
kategoria: romans historyczny
ilość stron: 375
data wydania: wrzesień 2018


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Agora.

12 komentarzy:

 1. Na pewno nie odmówię sobie lektury tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo polecam. Emocjonująca i wartościowa pozycja na rynku literackim :)

   Usuń
 2. Ja mam najpierw w planach książkę, a potem film.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna powieść, ogromnie przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Książka, którą powinien przeczytać każdy Polak. Piękna, wzruszająca historia.

   Usuń
 4. Widziałam zapowiedzi filmu, ale na pewno się nie wybiorę. Nie lubię historii, więc po książkę raczej też nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem, nie każdy lubi takie historie. Ja zamierzam jednak także zobaczyć film, bo książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

   Usuń
 5. Jestem ciekawa i książki i filmu ;). Tylko nie wiem kiedy zaspokoję swoją ciekawość, bo jak zwykle stosiki czekają...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei jestem ciekawa filmu, ponoć ekranizacja jest bardzo dobra. Tylko kiedy na niego znajdę czas, nie wiem :D W zeszłym miesiącu zobaczyłam w całości tylko jeden film :D

   Usuń
 6. Mam chęć zarówno na książkę jak i na film :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...