środa, 11 października 2017

"Zemsta i przebaczenie. Rzeka tęsknoty" - Joanna Jax.
Zgubą, czy nadzieją? Czym jest miłość w obliczu wojny?


„ […] jak skomplikowana potrafi być miłość. Zwłaszcza gdy wystawiana jest na próby rozłąki i życiowych katastrof.”

Druga wojna światowa jest dla współczesnego, młodego pokolenia często epizodem z przeszłości, pojęciem, o którym uczą na lekcjach historii. Gdzie się zaczęła, jak przebiegała, jak zakończyła. W teorii dotyczącej tego trudnego czasu brakuje miejsca na emocje. Co czuli wtedy zwykli ludzie, dla których wszystkie plany i założenia nagle musiały przestać istnieć? O utraconym człowieczeństwie, miłości, przyjaźni i zemście w czasach wojny pisze Joanna Jax sprawnie łącząc literacką fikcję z autentycznym tłem. Tym razem miałam okazję sięgnąć po trzeci już tom serii Zemsta i przebaczenie „Rzeka tęsknoty”. Zainteresowani? Zapraszam do lektury mojej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Rzuceni w wir strachu, okrucieństwa i tęsknoty. Rozdzieleni biegiem wydarzeń z niewypowiedzianym na głos pytaniem, a co by było, gdyby wojna nigdy nie miała miejsca? W ich przypadku los chciał jednak inaczej, a spokojne i beztroskie dni pozostają zaledwie mglistym wspomnieniem. Podczas gdy Hanka ukrywa się pośród nieprzychylnych jej mieszkańców, jej brat Emil doprowadza do tragedii, która może pogrążyć go na zawsze. Igor bada sprawę zbrodni popełnionej w Katyniu, a miłość Alicji i Juliana zostaje wystawiona na największą próbę. Czym okazuje się uczucie w obliczu otaczających człowieka tragedii? Czy warto snuć plany, kiedy każda z chwil może okazać się tą ostatnią? Czy można normalnie żyć nosząc na rękach czyjąś krew?

Wojna pisze nieprzewidywalne historie….

Joanna Jax również.

WOJENNA ZAWIERUCHA
Trzecia, ale nie ostatnia część mocno rozbudowanej serii osadzonej w czasach drugiej wojny światowej. Autorka dla swoich bohaterów wybrała trudne, jednak pod względem tworzenia fikcji wdzięczne tło, pozwalające na radykalne zmiany losów, dzięki czemu czytelnik nie musi obawiać się o nudę. Pod warunkiem oczywiście, że pisarz w pełni je wykorzysta. Joanna Jax to robi, sprawnie łącząc fakty z własną wyobraźnią. I kiedy wydaje się, że już nic zaskakującego nie może się wydarzyć, pojawiają się nowe sytuacje, dylematy, kolejne istotne wybory.

Przerażające łapanki i przekazywane wieści o ludziach gazowanych na śmierć. Okrucieństwa Gestapo czy w końcu Polacy zamordowani w Katyniu. Zwaśnione narody kierowane nienawiścią zsyłaną przez odgórne zarządzenia. Zdrada ze strony bliskich i obcy, którzy są w stanie udzielić bezinteresownej pomocy. W końcu zwykli, złaknieni normalności obywatele, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć.

LUDZKIE TRAGEDIE… I MIŁOŚCI
Autorka, za pomocą historii głównych postaci, ale i licznych bohaterów drugoplanowych, pokazuje obraz wojny od tej najbardziej wstrząsającej strony, od strony poszczególnych jednostek. Wiarygodne postaci skontrastowane z bestialskim obliczem czającej się za rogiem śmierci uświadamiają, jak podatny na otoczenie i nieprzewidywalny potrafi być człowiek, z jednej strony kochający, z drugiej wyzbywający się człowieczeństwa, by przetrwać. W trzeciej części serii czytelnik mierzy się z paletą osobowości, spośród których nie wszystkich można tak łatwo osądzać. Są ci zepsuci do szpiku kości, zapatrzeni wyłącznie we własne dobro,  ci twardo stąpający po ziemi, ale i tacy, którzy pogubili się w tej trudnej przeprawie z niewidoczną na horyzoncie metą. W efekcie emocji nie brak, a Joanna Jax wie, jak nimi pokierować.

KOCHAĆ, CZY NIE KOCHAĆ? OTO JEST PYTANIE.
Przesiąknięty tęsknotą, rzeką ludzkich tragedii trzeci tom utwierdził mnie w przekonaniu, że autorka nie tworzy kolejnych części zapełniając strony książek byle opisami. Nieprzewidywalność fabuły staje się dowodem na to, jak rozległa i pełna ciekawych pomysłów jest jej wyobraźnia. Wielowątkowa, choć wcale nie taka łatwa powieść i zarazem seria zaangażowały mnie na tyle, że chcę dać szansę kontynuacjom docierając do ostatecznego rozrachunku. Czy warto kochać, kiedy miłość może okazać się cierpieniem? A może to uczucie jest światłem w tunelu, kiedy wokół wojna sieje mrok? Czy zemsta daje ukojenie? Czy łatwo odnaleźć swoje miejsce pośród zgliszczy serc? O tym w Rzece tęsknoty.

Seria Zemsta i przebaczenie: Narodziny gniewu / Otchłań nienawiści / Rzeka tęsknoty

wydawnictwo: Videograf
ilość stron: 413
data wydania: maj 2017 


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf. 
 

4 komentarze:

 1. Bardzo piękna, przejmująca i zachęcająca recenzja. Bardzo ładnie piszesz Weroniko.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo, bardzo dziękuję za tak miłe słowa :) To dla mnie ogromna motywacja. A książka naprawdę jest warta uwagi.

   Usuń
 2. Wojna niestety zawsze mnie smuci więc książka z jakimkolwiek jej wątkiem to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Tutaj wojna czai się na każdym rogu, więc cała seria niestety odpada :) Gdybyś jednak szukała kiedyś czegoś w tym klimacie, polecam wszystkie powieści Joanny Jax. Ma świetne pióro.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...