piątek, 27 października 2017

"Cała prawda o szczęściu" - Sawyer Bennett.
Podróż przegranych i wygranych, ścieżkami bólu i nadziei.


„- […] mój bagaż jest dla niej za ciężki. Moje problemy są za wielkie. Szybko pociągnę ją w mrok i zgaszę jej światło.
- Albo – podsuwa Connor – jej światło okaże się tak mocne, że to ona wyciągnie cię z tego mroku.”
 
Dopóki nie doświadczymy prawdziwego cierpienia, nie będziemy w stanie pojąć całej prawy o szczęściu. Bo przecież czym tak naprawdę ono jest? Kupnem nowego auta? Wygraną na loterii? Zawodowym sukcesem? Głębia szczerej radości tkwi w bólu rodząc się właśnie wtedy, kiedy człowiek spada na samo dno. A przekonali się o tym bohaterowie nowej książki Sawyer Bennett, którym przyszło doświadczyć piekła na ziemi. Co powiecie na historię okaleczonego weterana wojennego, spodziewającej się utraty wzroku dziewczyny, umierającego na raka chłopaka i pogrążonej w depresji Gotki? Nie wiecie na co się piszecie, bo to powieść, której długo się nie zapomina…

ZARYS FABUŁY
Na pierwszy rzut oka można byłoby powiedzieć, że Christopher Barlow to dotknięty nieszczęściem wojny żołnierz, któremu eksplodująca mina uszkodziła nie tylko ciało, ale przede wszystkim psychikę. Budujący wokół siebie gruby mur arogancji mężczyzna odciął się od ludzi, z przymusu uczestnicząc w terapii dla zmagających się z problemami.

Wyruszając w podróż u boku trzech, jakże skrajnie różnych osób, marzy tylko o tym, by zakończyć ten cyrk i wrócić do samotności. Nie ma jednak pojęcia, że to właśnie w towarzystwie dzielonego bólu i cierpienia pozna prawdziwy smak przyjaźni i miłości. Pozna całą prawdę o szczęściu.

NIE JEGO CIAŁO, A PSYCHIKA ODNIOSŁY NAJWIĘKSZE RANY
Głównym bohaterem, jak i narratorem powieści jest młody, choć jakże ciężko doświadczony przez los żołnierz. Choć początkowo jawi się czytelnikowi jako niegodny uwagi dupek, odkrywając elementy swojej przeszłości pokazuje prawdziwe, bardzo głęboko ukryte ja. Nie chcąc zdradzać zbyt wiele, by nie odebrać Wam przyjemności samodzielnego składania jego osobowości w jeden spójny obraz, muszę przyznać, że autorka odwaliła kawał dobrej roboty. Racjonalne i etapowe, przez co wiarygodne zmiany w nim zachodzące tworzą w efekcie porywającą historię, w której nie jeden, a aż czerech bohaterów bierze czynny i wnoszący wiele wrażeń udział.

EKIPA Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA
Jest opryskliwa i walcząca z demonami przeszłości dziewczyna, która zmaga się z walką powoli wychodząc na prostą. Czy aby na pewno? Jest umierający chłopak z listą rzeczy do zrobienia przed śmiercią, marząc chociażby o tym, by obrzucać jajkami czyjś dom. Jest w końcu zarażająca optymizmem, młodziutka kobieta, potrafiąca dostrzec blask nawet w najciemniejszym tunelu. To właśnie oni, na czele z Christopherem, wyruszają w podróż po Stanach Zjednoczonych. W podróż ścieżkami ludzkich potrzeb, pragnień, smutków i nadziei.

WIELOWĄTKOWA HISTORIA
To nie jest historia wyłącznie o miłości czy przyjaźni. To opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi, o przebudowywaniu dotychczasowej rzeczywistości i akceptacji trudów zrzucanych przez los. Pośród nieszczęść przeszłości i ogromu niesprawiedliwości odnajdujemy tutaj prostą receptę na szczęście. Bo lawina płynących z treści refleksji naprawdę nie pozwala zignorować kotłujących się wewnątrz umysłu wrażeń. I nic, absolutnie nic nie jest tutaj przerysowane.

Unikając wielkich uniesień, namiętności i stawiając na prostotę, autorce udało się wzniecić wulkan emocji, budując jakże piękne obrazy ludzkich uczuć. Paleta osobowości i jeden wspólny cel utworzyły smutną i radosną, z przegranymi i wygranymi, wielowątkową, ale przede wszystkim spójną historię, która potrafi zagrać na tych najczulszych i najgłębiej ukrytych strunach duszy. Warto zagłębić się także w genezę jej powstania i zastanowić nad zawartymi na ostatnich stronach książki podziękowaniami autorki. Nic nie jest tutaj banalne.

PODSUMOWANIE
„Cała prawda o szczęściu” to moja sugestia dla każdego z Was. Dla wielbicieli powieści obyczajowych, historii o miłości, dla młodzieży, osób dojrzałych, optymistów i pesymistów, bo każdy powinien mieć szansę zmierzyć się przekazem tej niebanalnej, momentami bardzo gorzkiej, choć niosącej nadzieję książki. Jestem pod ogromnym wrażeniem i Wam szczerze podpowiadam, że jeśli szukacie dobrej lektury, to właśnie ją odnaleźliście. Daję jej 10 na 10.

wydawnictwo: Filia
gatunek: historia o miłości, literatura obyczajowa
ilość stron: 303
data wydana: 25 października 2017


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia.

14 komentarzy:

 1. Podoba mi się, że przy tak ciężkiej tematyce udało się uniknąc autorce przesady i przerysowania. Do tego ta wiarygodna przemiana głównego bohatera - chciałabym o tym przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie polecam Ci tę książkę. Wzruszająca, nieprzesłodzona - czyta się jednym tchem :)

   Usuń
 2. Właśnie wczoraj kupiłam tę książce i Twoja recenzja upewnila mnie ostatecznie, że był to idealny zakup.:)
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ogromnie ciekawa Twojej opinii. Wierzę w to,że książka zrobi na Tobie takie wrażenie, jakie wywarła na mnie :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Wierzę w to,że nie pożałujesz sięgnięcia po tę książkę. Dla mnie okazała się naprawdę głęboka i poruszająca.

   Usuń
 4. Jestem bardzo ciekawa tej historii, szczególnie że po części to coś co już jest w innych książkach, ale z drugiej strony coś zupełnie nowego. No i ocena 10/10 mówi sama za siebie. Trzeba ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie to była fantastyczna, emocjonująca, słodko-gorzka historia. Szczerze polecam.

   Usuń
 5. Po takiej ocenie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Świetna, emocjonująca historia. Naprawdę mnie wzruszyła. Polecam.

   Usuń
 6. Chętnie przeczytam, bo lubię takie wielowątkowe opowieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta jest wielowątkowa i wzruszająca. Chętnie przeczytałabym ją drugi raz. Polecam.

   Usuń
 7. Uniwersalna książka dla każdego, ja się czuje zachęcona, ciekawa fabuła, nietuzinkowi bohaterowie, brak banalności - wszystko to czego szukam w ksiażkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedna z tych książek, które długo się pamięta. Wielowątkowa, wzruszająca, z przekazem. Szczerze polecam.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...