wtorek, 17 października 2017

"Żona na sprzedaż" - Amila i Katharina Finke.
12-letnia mama, czyli prawdziwa historia naznaczona gwałtem.


„Strach można zwyciężyć tylko nadzieją.”

Słysząc o podłym traktowaniu kobiet w wielu mniej cywilizowanych krajach, nieraz nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić ich tragedii. Koło ucha przelatują nam ludzkie dramaty, jakże mało ciekawe w obliczu nagłaśnianych przez media sensacji. Kiedy jednak zaczyna przemawiać do nas jednostka, osoba mająca swoje marzenia i beztroski świat nagle przerwany brutalnymi praktykami, sprawa zaczyna wyglądać nieco inaczej. I właśnie dziś chciałam na chwilę zabrać Was w świat Amili, indyjskiej kobiety, która odważyła się opowiedzieć swoją historię. Zapraszam do przeczytania recenzji książki „Żona na sprzedaż”.

12-LETNIA MATKA
Mając 11 lat została wydana za mąż. W jej świecie nie było miejsca na miłość ani litość, zaś jej partner ani myślał o tym, by odpowiednio długo wyczekiwać na skonsumowanie związku. Jako 12-latka została więc matką, rodząc potem w krótkich odstępach czasu kolejne i kolejne maleństwa. Nie jednak to okazało się największą jej tragedią. Brutalnie gwałcona przez męża, nawet na oczach broniących ją dzieci, poznała najgorsze z możliwych upodleń. Postanowiła przetrwać. Dla siebie i dla tych, których kocha.

BEZKARNI GWAŁCICIELE
To jest historia, która wydarzyła się naprawdę. Niemiecka dziennikarka poruszona sytuacją indyjskich kobiet, we współpracy z jedną z nich pozwala światu ujrzeć prawdę dotyczącą krzywdzących praktyk stosowanych w małżeństwie. Młodziutkie dziewczyny, w zasadzie jeszcze dzieci, już na starcie pozbawione szansy na szczęśliwe życie, zostają oddane w ręce gwałcicieli tytułowanych mężami – bezkarnymi, ponieważ tamtejsze prawo wciąż nie uwzględnia ich agresji na tle seksualnym za przestępstwo. 

JEDNA Z WIELU
Amila nie narzeka, nie koloruje, a wstrząsa. Etapowo obrazuje nawarstwiającą się agresję, tym bardziej przejmującą, że rozgrywaną na oczach niewinnych dzieci. Ukryta pod pseudonimem zapewnia sobie anonimowość w trosce o własne życie. Lecz jej decyzja dotycząca otwarcia się pozwala nam zrozumieć patologię dużej części społeczeństwa Indii.

POWINNIŚMY O TYM CZYTAĆ, POWINNIŚMY MÓWIĆ
Książką na pewno zadowolą się wielbiciele autobiografii, historii pisanych przez samo życie. Myślę jednak, że nie ma jednej grupy docelowej, której warto ją polecić. Takich treści powinien mieć szansę dotknąć każdy z nas, bo warto być świadomym, jak niesprawiedliwy los wiodą w XXI wieku niewinne i krzywdzone kobiety. Ta historia, choć w pewnym stopniu na pewno jedyna w swoim rodzaju, jest jedną z wielu. I właśnie ów fakt boli najbardziej.

wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ilość stron: 248
data wydania: 5 października 2017


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.
Znalezione obrazy dla zapytania prószyński i s-ka

19 komentarzy:

 1. Bardzo często czytam książki pisane przez życie.Mimo. że są to bardzo smutne historie pozwalają nam nauczyć się doceniać nasze życie i otwierają oczy na sprawy często przemilczana i zamienione pod dywan. Po takiej lekturze długo nie mogę dojść do siebie.
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Takie książki dają do myślenia i pozwalają nam docenić otoczenie, w którym żyjemy. To smutne, że w dobie nowoczesności wciąż tak wiele kobiet jest krzywdzonych.

   Usuń
 2. Ja nie umiem czytać takich ksiązek. Od razu się irytuje wkurzam i wrzeszczę na głos co myślę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to uczucie. Krzywdzące losy niewinnych kobiet bywają frustrujące. Ale to zawsze pozwala mi docenić moje życie.

   Usuń
 3. Tematyka mocna. Trzeba sięgać po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Bo pomimo tego, że taki temat boli i wywołuje wiele emocji, książki pozwalają docenić własne życie.

   Usuń
 4. Czytam takie książki, ale w tym momencie wolę coś weselszego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Jesienią powinniśmy czytać wesołe, poprawiające humor treści :) Masz rację.

   Usuń
 5. Czasami lubię takie mocne książki ale teraz sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesienią lepiej się nie dołować :) Rozumiem. Sama staram się sięgać po jakieś lżejsze klimaty. Ale ta książka mocno mnie kusiła.

   Usuń
 6. Od czasu do czasu sięgam po takie książki, ale tej akurat nie miałam okazji przeczytać.
  Niezmiennie przeraża mnie to, co się dzieje na świecie, jak traktowani są ludzie... Z jednej strony ciężko nie doceniać własnego życia, gdy widzi się, jak ono wygląda u innych, z drugiej... historie takie jak ta w "Żonie na sprzedaż" okropnie mnie dołują...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Takie treści przerażają i smucą. Ale mam wrażenie, że fakt powstania takiej książki jest jakimś krokiem naprzód dla tych kobiet. Może ktoś ważny się tym zainteresuje i w końcu coś się zmieni.

   Usuń
 7. Lubię poznawać takie historie, choć wzbudzają we mnie wiele trudnych emocji. Myślę, że znajdę dla niej trochę czasu w nadchodzących tygodniach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi takie książki zawsze pozwalają docenić własne życie.To straszne, co spotyka kobiety w różnych zakątkach świata. Amila z czasem zaczęła godzić się na gwałty tak, jakby to była rutynowa, zwykła czynność codziennego dnia i to jest dla mnie najbardziej przerażające. Jeśli będziesz miała okazję, przeczytaj.

   Usuń
 8. Wstrząsające, kiedy pomyśli się, że 12 dziewczynki zostają matkami, że są tak traktowane... I to w świetle prawa jest normalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Mam nadzieję, że jakieś ważne instytucje międzynarodowe zainteresują się tym problemem i gwałciciele spotkają się z należną karą. To straszne... :(

   Usuń
 9. Zawsze obawiam się sięgać po takie tytuły. Długo potem przeżywam takie historie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Ta nie jest najdramatyczniejszą historią, jaką miałam okazję przeczytać. Ale wywołała poczucie niesprawiedliwości i smutku. Przykre, że w dobie dzisiejszej cywilizacji tak wiele kobiet doświadcza takich upodleń.

   Usuń
 10. Dajemy Ci najlepszą stopę pożyczki w ciągu 24 godzin. Złóż wniosek online, aby uzyskać więcej informacji, aby uzyskać pożyczkę. Skontaktuj się z nami (Atlasloanfirm@outlook.com / +1 443 345 9339)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...