środa, 7 października 2015

"Zaczarowane baśnie, w których zdarzyło się wszystko" - DLA DZIECI


 „Baśnie są bar­dziej niż praw­dzi­we, nie dla­tego iż mówią nam, że is­tnieją smo­ki, ale że uświada­miają, iż smo­ki można po­konać.”
/Gilbert Keith Chesterton/

Czy znacie taki świat, w którym brak szaroburych krajobrazów? Czy potraficie przenieść się w rzeczywistość malowaną sprawiedliwością i czarem płynących mądrości? Czy macie pojęcie o tym, że jest taki wymiar, w którym może zdarzyć się wszystko? Jeżeli już przestaliście w niego wierzyć, utraciliście cząstkę własnego życia, dzieciństwa, w które czasami warto powracać. Świat baśni, kolorowych, rozgrywanych daleko stąd, za siedmioma górami w bliżej nieokreślonych miejscach. Świat, który wciąż nieśmiertelny przetrwał setki lat, niezmienny i niewątpliwie na wiele sposobów magiczny. By powrócić na barwne ścieżki beztroskiej wyobraźni, zapraszam Was w głąb stron przepięknie wydanej księgi „Zaczarowane baśnie, w których zdarzyło się wszystko”.

Tak niewiele trzeba zrobić, by znaleźć się tam, w odległym królewskim zamku, w głębinach potężnego oceanu czy w maleńkiej chatce życzliwych krasnoludków. Wystarczy otworzyć pierwszą stronę i dać się ponieść słowom, które powtarzane od wieków uczą kolejne pokolenia piękna ludzkiej fantazji. Proponowana przez wydawnictwo Jedność książka to barwny zbiór 21 baśni. Znajdziemy tu te najpopularniejsze, najbardziej docenione tytuły takie jak „Czerwony Kapturek”, „Śpiąca królewna” czy „Kopciuszek”. Pośród nich plączą się jednak niemniej ciekawe, żyjące w ich cieniu historie, które również warto poznać. Czy słyszeliście o Szczurołapie z Hamelin? Czy aby na pewno wiecie kim był Wilhelm Tell? Kto to zaś Sinobrody? Teraz macie okazję się przekonać, bo sięgając po tę książkę znajdziecie tu tylko to, co najlepsze.

Dobro i zło, przyczyna i skutek, grzech i kara. Czyż nie warto uczyć dzieci właściwego postępowania za pomocą takich właśnie historii? „Zaczarowane baśnie, w których zdarzyło się wszystko” to klasyka, przy której wychowali się nasi dziadkowie i my sami, więc warto przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom, bo z pewnością na to zasługują. Współczesne opowieści obfitują w negatywną przemoc. Telewizja transmitująca przepełnione potworami kreskówki zabija wrażliwość tych, którzy już wkrótce będą funkcjonować jako samodzielne jednostki. Na wyciągnięcie ręki jest jednak coś, co może odratować zgliszcza dziecięcej, niewinnej wyobraźni. Właśnie między innymi ta książka z pewnością może w tym pomóc, bo zarówno jej treść jak i piękne ilustracje zachęcą nawet tych, którzy z literaturą mieli dotąd niewiele wspólnego.


Każda z przedstawionych opowieści rozpisana została na kilkunastu stronach. Taka wygodna długość tekstu nie zanudzi młodych czytelników, którzy wysłuchując bajek przed snem, bądź też zmagając się z nimi samodzielnie, na jakiś czas przeniosą się na wyżyny własnej wyobraźni, tak istotnej w przypadku prawidłowego rozwoju dziecka. Wykonane z bardzo dobrej jakości papieru strony, pokryte nie tylko treścią historyjek, ale także wielobarwnymi ilustracjami, przyciągając wzrok zarówno dziecka, jak i rodzica. Tak kunsztownie wydanych bajek jeszcze nie dawno nie było, więc warto korzystać z tego, co tak łatwo dostępne i zarazem tak bardzo przydane.

A czy nie byliście nigdy ciekawi tego, skąd tak naprawdę wywodzą się znane baśnie? Kto tchnął w nie życie i jak to się stało, że przetrwały do dziś? W ostatnim rozdziale książki zostały podane krótkie, treściwe i bardzo ciekawe informacje na temat wszystkich, zawartych w tym zbiorze opowieści. Przyznam, że dotąd o wielu przedstawionych tutaj faktach nie miałam bladego pojęcia.


Twarda oprawa, spory format książki i kolorowe ilustracje cisnące na usta szczery uśmiech podziwu i beztroski, to pokaźny i bogaty zbiór tych baśni, które w szczególny sposób zapisały się na kartach biegnącej historii. Zebrane z całego świata, rozpisane w bardzo przystępny i otwierający umysł sposób, torują drogę magii wkradającej się do wyobraźni młodego czytelnika. „Zaczarowane baśnie, w których zdarzyło się wszystko” to także doskonały pomysł na prezent. Być może ta książka zaszczepi w młodym pokoleniu chęć poznawania kolejnych historii, z czasem coraz dłuższych. Warto dać jej szansę, ale o tym przekonacie się dopiero mając ją we własnych dłoniach i doceniając jej piękno na własne oczy.

wydawnictwo: Jedność dla dzieci
ilość stron: 352
oprawa: twarda, szyta nićmi, ze zdobieniami
rok wydania: 2011
                                
  Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność.
 http://www.jednosc.com.pl/

5 komentarzy:

 1. Nie mogę napatrzeć się na książeczki dla dzieci, takie piękne są teraz wydania:)

  OdpowiedzUsuń
 2. pomimo tego, że jestem juz stara, czasami lubię wrócić do książek z dzieciństwa, a ta pozycja jest wspaniałym pomysłem na prezent dla maluszka w rodzinie :)
  serdecznie pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna książka! <3 Uwielbiam przeglądać i czytać takie książki... :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że Bóg da mi szansę bym mogła ją czytać swojemu dziecku. :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...