piątek, 23 października 2015

"Jak pokonać wilki?" - C. Leblanc, R. Garrigue - DLA DZIECI

 „Kto przebywa z wilkami, nauczy się wyć.”
(przysłowie angielskie)

Wilk – cieszący się niezbyt pochlebną rolą bohater Czerwonego Kapturka i głupkowaty rywal Trzech małych świnek czy Siedmiu Koźlątek. Zawsze podstępny, egoistyczny, próbujący namieszać w życiu uczciwych postaci po to, by osiągnąć własną korzyść. Wilk, majestatyczny drapieżnik zaliczany do rodziny psowatych, od zawsze przyjmował w bajkach te negatywne, niewzbudzające sympatii cechy. Nic więc dziwnego, że jego grono fanów jest raczej wąskie i o wiele mniejsze niż to, w którym znajdują się drżący przed nim wrogowie – dzieci. Kiedy nadchodzi noc, a wokół słychać dziwne trzaski czy widać poruszające się w oddali cienie, wyobraźnia tych najmłodszych zostaje podkręcona do tego stopnia, że zaczyna malować własne, niekoniecznie dobre pejzaże. Pośród nich, wyciągnięty z głębokich, bajkowych szuflad pamięci, wyłania się on – wilk – zmora dziecięcego snu i prowodyr niepokojącego strachu. Zatem „Jak pokonać wilki?”, te złe, nękające i pojawiające się właśnie w nocy? Ano zapoznajcie się z całkiem ciekawą pozycją, w której te drapieżne ssaki na pewno nie odgrywają żadnej ze swoich zatrważających ról.

Czy można przegonić wilka muzyką ludową? Czy zatem da się go skutecznie odstraszyć rzucając w niego cukierkami? Jak działa na niego krzyk? I czego tak naprawdę boi się sam wilk? Jak się okazuje, istnieją sposoby na to, by ów straszący dzieci bohater brał nogi za pas i uciekał tam, gdzie pieprz rośnie. Trzeba tylko wypowiedzieć odpowiednie słowa czy zastosować się do któreś z metod opracowanych w specjalnym i oryginalnym „poradniku”. Od teraz ani jego przebiegły wzrok, włochate futro, ani też jego wycie nie będzie stanowiło żądnego powodu do strachu. Bo jak się okazuje, na wszystko jest jakiś skuteczny sposób.

Dziecko zasypiające w swoim własnym pokoju nieraz okazuje się dla rodziców testem na ich wytrzymałość. Spoglądające zza okna wampiry, siedzące w szafie potwory czy też czyhające pod łóżkiem wilki. Wyobraźnia  malucha nieraz spędza mu sen z powiek, niepokojąc przy tym stających na głowie rodziców, którzy próbują wytłumaczyć mu różnicę pomiędzy fikcją, a rzeczywistością. Czasami niestety mało nieskutecznie. Jak zatem działać? Jaki obrać kierunek walki z negatywnymi bohaterami? Kiedy sami z czymś sobie nie radzimy, szukamy porad i tym razem może właśnie to okaże się strzałem w dziesiątkę – poradnik dla dziecka, który wskaże mu sposób „Jak pokonać wilki?”.

Książeczka jest niedługą, barwną publikacją zawierającą niewielką ilość tekstu podsuwającego różnorakie pomysły. Całość została jednak wzbogacona wieloma ilustracjami przedstawiającymi zabawne sytuacje, w których to właśnie wilk stoi na przegranej pozycji – przestraszony, zezłoszczony, ale przede wszystkim – pokonany. Bo używając własnej wyobraźni, woli zwycięstwa oraz przyjaciół, można przegonić nawet największe zło i to właśnie próbuje ukazać owo sympatyczne wydanie.

Catherine Leblanc oraz Ronald Garrigue próbują udowodnić to, że nie ma takich rzeczy, z którymi człowiek nie mógłby sobie poradzić. Wydawnictwo Wiga oferuje więc całą serię, pośród której możecie znaleźć także takie tytuły jak: „Jak pokonać pająki?”, „Jak pokonać duchy?” czy „Jak pokonać dinozaury?”, a każdy może wybrać dla swojego dziecka to, co w danym momencie będzie akurat przydatne.

„Jak pokonać wilki?” jest więc propozycją dla tych rodziców, których dzieci zbyt mocno wzięły sobie do serca złowrogie oblicze tegoż drapieżcy. To kreatywny sposób na pozbycie się strachu, dzięki któremu wizerunek groźnego ssaka z pewnością zostanie przełamany. To jednak także dobra zabawa dla młodego czytelnika, która uczy tego, że książki to nie tylko nauka i długie, nudnawe opowieści, ale także często rozrywka, pośród liter której można odnaleźć cenne i przydatne wskazówki. 
wydawnictwo: Wilga
oprawa: twarda
ilość stron: 24
data wydania: styczeń 2014

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Wilga.
 Znalezione obrazy dla zapytania WILGA WYDAWNICTWO

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki z tej serii - są cudowne! Tę o pająkach chyba kupię samej sobie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślicznie wydane! Koniecznie muszę kupić na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, ale ta pozycja mnie zaciekawiła. Obrazki wiele mówią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tak pięknie ilustrowane książki dla dzieci! ^_^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...