poniedziałek, 29 czerwca 2020

"Dom Ziemi i Krwi cz. 2" - Sarah J. Maas.
W kręgu tajemnic, czyli fantasy królowej gatunku.


Dotąd w miarę poukładane życie Bryce zostało wywrócone do góry nogami. Skupiona wokół pracy w sklepie z antykami, uczestnicząc w spotkaniach z przyjaciółmi, trafia w sam środek zawiłego śledztwa. A wszystko w momencie, kiedy miasto obiega wieść o okrutnym morderstwie. Dziewczyna nie dość, że traci bardzo bliską jej osobę, to jeszcze staje w kręgu podejrzeń. Czy pomści śmierć przyjaciółki? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Pierwszy tom serii „Dom Ziemi i Krwi” pozostawił wiele niedopowiedzeń i nie pozwolił na zaprzestanie przygody z tą historią. Koniecznie trzeba było sięgnąć po kontynuację. Czy warto było to zrobić? Na dzisiejszą recenzję zapraszam wszystkich wielbicieli gatunku fantasy.

ZARYS FABUŁY
Trwa zawiłe śledztwo, pełne mylnych tropów i ślepych zaułków. Im dalej docierają Bryce i Hunt, tym więcej znaków zapytania staje na ich drodze. Okazuje się, że przyjaciółka dziewczyny, której śmierć Bryce postanowiła pomścić, miała swoje tajemnice. A mordercą nie jest ta osoba, na którą padły pierwotne oskarżenia. Prawda tkwi zdecydowanie głębiej i będzie wymagała poświęcenia. Czy pomiędzy bohaterami nawiąże się nić zaufania pozwalająca rozwiązać postawione przed nimi zagadki? Czy do Księżycowego Miasta powróci zasłużony spokój?


WYRAZISTE OSOBOWOŚCI
Każdy z nas ciągnie za sobą jakiś bagaż cech. Bryce, pół człowiek, pół Fae, była typem lekkoducha, skupiającego się tylko na tym, co sprawiało jej przyjemność. Nadszedł czas konfrontacji z wrogiem, czas poważnych decyzji i wykazania się odwagą. Bryce dojrzewa, bo zmuszą ją do tego sytuacja. Podejmuje coraz bardziej rozsądne decyzje i wikła się w ciekawą relację z Huntem, przystojnym, mrocznym i nie zawsze sympatycznym aniołem. Uważam, że zarówno postaci z pierwszego planu, jak i te gęsto ścielące tło zostały przez autorkę skrupulatnie zrysowane i pociągnięte konsekwentną kreską. Każdy ma tutaj swój cel i przeznaczoną mu rolę. Nie brak przyjaciół i wrogów, nie brak tych bardziej ludzkich postaci i tych, którzy dają wyraźnie znaki o klasyfikacji powieści do gatunku fantasy.


FANTASY I KRYMINAŁ
Przy okazji promocji książki pojawiły się wzmianki, że tym razem autorka postanowiła stworzyć historię dla dorosłych czytelników. Bez obaw, nie jest to fantasy zarzucone scenami zbliżeń, które mogłoby gorszyć młodsze pokolenie. Od czasu do czasu pojawia się dosadny język, jest oczywiście wątek miłosny – na pewno niezajmujący jednak pierwszego planu. Główna fabuła skupia się jednak wokół sprawy kryminalnej. Na wolności czyha morderca i tak długo, jak będzie udało mu się unikać sprawiedliwości, mieszkańcy pozostaną w niebezpieczeństwie. Jest i kwestia skradzionego Rogu Łuny. Sarah J. Maas funduje wiele zwrotów akcji i momentów dezorientujących czytelnika. Trzyma w napięciu, w towarzystwie dynamicznie rozwijających się zdarzeń. A finał? Nie pozostawia żadnych złudzeń. Autorka jest mistrzynią kreowania nieprzewidywalnych scenariuszy i wie jak wyprowadzić w pole.


PODSUMOWANIE
emocje, a to, jak wiadomo, w przypadku książek odgrywa kluczową rolę. Od śmiechu, po wzruszenie. Nieczęsto przeżywam taką paletę wrażeń u boku fantastyki, bo to wymagający dla autora gatunek. Trzeba uważać, by nie przeholować. Sarah J. Maas cały czas balansuje na granicy. Ogrom napięcia i zdarzeń, jaki zafundowała czytelnikowi, okazał się opcją odważną, ale opłacalną. Nie pogubiłam się w czytaniu i w całą zapodaną fabułę byłam w stanie uwierzyć. Kontynuacja nie byłą więc ani krztę nudniejsza od pierwszego tomu, o ile nawet nie wypadła ciekawiej. Wszystkim fanom powieści nurtu urban fantasy, polecam obie części.


wydawnictwo: Uroboros
cykl: Księżycowe miasto. Dom Ziemi i Krwi (tom 2)
kategoria: fantasy
ilość stron: 620
data wydania: 3 czerwca 2020


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Uroboros.

11 komentarzy:

 1. Nie przepadam za fantasy, ale tutaj przemawia do mnie ten wątek kryminalny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musiałabym zacząć od pierwszego tomu, ale historia mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 3. I pierwsza, i druga część już zamówione. Czekam na przesyłkę z niecierpliwością! :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o pierwszym i drugim tomie, jednakże specjalnie mnie do tych książek nie ciągnie :/ Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki z wątkami kryminalnymi i miłosnymi, więc myślę, że spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też Maas urzekła swoją najnowszą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zamiar przeczytać coś o tej autorce :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 8. Urban fantasy raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantasy i w dodatku pierwszy tom - akurat dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Druga część wypada o wiele lepiej od pierwszej - ta książka wycisnęła ze mnie łzy!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...