poniedziałek, 29 czerwca 2020

"Dom Ziemi i Krwi cz. 2" - Sarah J. Maas.
W kręgu tajemnic, czyli fantasy królowej gatunku.


Dotąd w miarę poukładane życie Bryce zostało wywrócone do góry nogami. Skupiona wokół pracy w sklepie z antykami, uczestnicząc w spotkaniach z przyjaciółmi, trafia w sam środek zawiłego śledztwa. A wszystko w momencie, kiedy miasto obiega wieść o okrutnym morderstwie. Dziewczyna nie dość, że traci bardzo bliską jej osobę, to jeszcze staje w kręgu podejrzeń. Czy pomści śmierć przyjaciółki? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Pierwszy tom serii „Dom Ziemi i Krwi” pozostawił wiele niedopowiedzeń i nie pozwolił na zaprzestanie przygody z tą historią. Koniecznie trzeba było sięgnąć po kontynuację. Czy warto było to zrobić? Na dzisiejszą recenzję zapraszam wszystkich wielbicieli gatunku fantasy.

ZARYS FABUŁY
Trwa zawiłe śledztwo, pełne mylnych tropów i ślepych zaułków. Im dalej docierają Bryce i Hunt, tym więcej znaków zapytania staje na ich drodze. Okazuje się, że przyjaciółka dziewczyny, której śmierć Bryce postanowiła pomścić, miała swoje tajemnice. A mordercą nie jest ta osoba, na którą padły pierwotne oskarżenia. Prawda tkwi zdecydowanie głębiej i będzie wymagała poświęcenia. Czy pomiędzy bohaterami nawiąże się nić zaufania pozwalająca rozwiązać postawione przed nimi zagadki? Czy do Księżycowego Miasta powróci zasłużony spokój?


WYRAZISTE OSOBOWOŚCI
Każdy z nas ciągnie za sobą jakiś bagaż cech. Bryce, pół człowiek, pół Fae, była typem lekkoducha, skupiającego się tylko na tym, co sprawiało jej przyjemność. Nadszedł czas konfrontacji z wrogiem, czas poważnych decyzji i wykazania się odwagą. Bryce dojrzewa, bo zmuszą ją do tego sytuacja. Podejmuje coraz bardziej rozsądne decyzje i wikła się w ciekawą relację z Huntem, przystojnym, mrocznym i nie zawsze sympatycznym aniołem. Uważam, że zarówno postaci z pierwszego planu, jak i te gęsto ścielące tło zostały przez autorkę skrupulatnie zrysowane i pociągnięte konsekwentną kreską. Każdy ma tutaj swój cel i przeznaczoną mu rolę. Nie brak przyjaciół i wrogów, nie brak tych bardziej ludzkich postaci i tych, którzy dają wyraźnie znaki o klasyfikacji powieści do gatunku fantasy.


FANTASY I KRYMINAŁ
Przy okazji promocji książki pojawiły się wzmianki, że tym razem autorka postanowiła stworzyć historię dla dorosłych czytelników. Bez obaw, nie jest to fantasy zarzucone scenami zbliżeń, które mogłoby gorszyć młodsze pokolenie. Od czasu do czasu pojawia się dosadny język, jest oczywiście wątek miłosny – na pewno niezajmujący jednak pierwszego planu. Główna fabuła skupia się jednak wokół sprawy kryminalnej. Na wolności czyha morderca i tak długo, jak będzie udało mu się unikać sprawiedliwości, mieszkańcy pozostaną w niebezpieczeństwie. Jest i kwestia skradzionego Rogu Łuny. Sarah J. Maas funduje wiele zwrotów akcji i momentów dezorientujących czytelnika. Trzyma w napięciu, w towarzystwie dynamicznie rozwijających się zdarzeń. A finał? Nie pozostawia żadnych złudzeń. Autorka jest mistrzynią kreowania nieprzewidywalnych scenariuszy i wie jak wyprowadzić w pole.


PODSUMOWANIE
emocje, a to, jak wiadomo, w przypadku książek odgrywa kluczową rolę. Od śmiechu, po wzruszenie. Nieczęsto przeżywam taką paletę wrażeń u boku fantastyki, bo to wymagający dla autora gatunek. Trzeba uważać, by nie przeholować. Sarah J. Maas cały czas balansuje na granicy. Ogrom napięcia i zdarzeń, jaki zafundowała czytelnikowi, okazał się opcją odważną, ale opłacalną. Nie pogubiłam się w czytaniu i w całą zapodaną fabułę byłam w stanie uwierzyć. Kontynuacja nie byłą więc ani krztę nudniejsza od pierwszego tomu, o ile nawet nie wypadła ciekawiej. Wszystkim fanom powieści nurtu urban fantasy, polecam obie części.


wydawnictwo: Uroboros
cykl: Księżycowe miasto. Dom Ziemi i Krwi (tom 2)
kategoria: fantasy
ilość stron: 620
data wydania: 3 czerwca 2020


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Uroboros.

12 komentarzy:

 1. Nie przepadam za fantasy, ale tutaj przemawia do mnie ten wątek kryminalny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musiałabym zacząć od pierwszego tomu, ale historia mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 3. I pierwsza, i druga część już zamówione. Czekam na przesyłkę z niecierpliwością! :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o pierwszym i drugim tomie, jednakże specjalnie mnie do tych książek nie ciągnie :/ Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki z wątkami kryminalnymi i miłosnymi, więc myślę, że spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie też Maas urzekła swoją najnowszą powieścią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam zamiar przeczytać coś o tej autorce :D

  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 8. Urban fantasy raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fantasy i w dodatku pierwszy tom - akurat dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Druga część wypada o wiele lepiej od pierwszej - ta książka wycisnęła ze mnie łzy!

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam wszystkich, nazywam się Felicia Aisha Sadat i jestem tutaj, aby świadczyć o dobrych dziełach BABA NOSA UGO ze świątyni w Karnataka, ponieważ moje szczęście zostało przywrócone, jestem małżeństwem od około 11 lat, do tego stopnia, że ​​mój mąż zaczął zachowywać się dziwnie, a potem zostawił mnie i nasze 2 dzieci innej kobiecie na ponad 6 miesięcy, nigdy nie wiedziałem, że miał romans z inną kobietą, ta kobieta chce czerpać moje szczęście i wszystko, nad czym pracowałem, czułem się jak kończąc to wszystko. Szukając rozwiązania, natknąłem się na kilka zeznań na temat Spellcaster w Internecie.
  Niektórzy ludzie zeznawali, że przywiózł ich kochanka Ex, inni zeznawali, że rozwiązuje on wszelkiego rodzaju problemy duchowe, ziołolecznictwo na choroby takie jak Fybroid, Astma, choroby przenoszone drogą płciową, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia erekcji, wygrana na loterii. Nigdy nie wierzyłem w czarnoksiężnika, ale nie miałem opcji, ponieważ szukałem wszędzie rozwiązania, więc dostałem e-mail BABA NOSA UGO z Testimonies online i postanowiłem spróbować.
  Skontaktowałem się z nim przez e-mail i wyjaśniłem mu mój problem, powiedział mi, co muszę zrobić, i zrobiłem tak, jak mi polecił, przygotowałem coś do użycia, sam zrobił większość rzeczy, właściwie wątpiłem, kiedy powiedział mnie, że powinienem spodziewać się dobrych wiadomości, minęło mniej niż 7 dni, kiedy mój mąż zadzwonił do mnie po tak długim czasie. Wrócił przepraszając i prosząc o wybaczenie, wszystko było jak sen, wybaczyłem mu i teraz jesteśmy jeszcze bardziej szczęśliwi niż kiedykolwiek wcześniej.
  Chciałbym podziękować BABA NOSA UGO za jego życzliwą pomoc, nigdy nie spodziewałem się tak wspaniałej pracy duchowej i nie przestanę dzielić się jego świadectwem. Jeśli masz jakieś problemy duchowe i szukasz prawdziwego i prawdziwego Zaklinacza Zaklęć, skontaktuj się z BABA NOSA UGO, a będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

  E-mail: nosaugotemple@gmail.com / nosaugotemple@net-c.com

  WhatsApp: +33753216802

  https://karnatakatemple.wixsite.com/karnataka

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...