poniedziałek, 22 czerwca 2020

„Pamiętnik szeptuchy” - Dorota Gąsiorowska.
Święto Przesilenia, Podlasie i przeznaczenie.


Czy wierzycie w swoje przeznaczenie? W to, że istnieją na świecie ludzie widzący więcej niż inni? I nie piszę tutaj o sokolim wzroku, a o zmyśle wykraczającym poza wyobraźnię przeciętnego człowieka. O tym, że są tacy, którzy potrafią ujrzeć duszę. Czasami, by uwierzyć, potrzebne jest odpowiednie miejsce. I odpowiedni czas. Kiedy nadejdzie, człowiek zrozumie wszystko. Enigmatyczny wstęp? Ano nie można inaczej, jeśli w grę wchodzi nowa powieść Doroty Gąsiorowskiej o sekretnym tytule „Pamiętnik szeptuchy”. Dziś zabieram Was na wielkie otwarcie nowej serii Dni Mocy, której każdy tom będzie opowiadał o szczególnym czasie w słowiańskim kalendarzu. Gotowi na odrobinę magii? Zerknijcie wpierw na parę słów mojej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Po raz pierwszy w życiu Natasza postanawia sprzeciwić się apodyktycznej matce i postawić na swoim. Ucieka, by odzyskać psychiczną równowagę i odpowiedź na pytanie: dokąd to wszystko zmierza? Jej podróż niekoniecznie przebiega tak, jak sobie to zaplanowała. Zagubiona w podlaskim lesie natrafia na ekscentryczną, starszą, ale życzliwą kobietę, która oferuje jej schronienie. I tym sposobem nocuje w domu niejakiej zielarki Salmy, pośród okolicznych owianej wieloma legendami postaci. To właśnie ona przekazuje w jej ręce zagadkowy pamiętnik. Niebieska okładka, zapiski sprzed wielu lat i wyszeptane słowa: Gdy nadejdzie właściwy czas, zrozumiesz wszystko. Zdaje się, że Salma wie o Nataszy o wiele więcej, niż ona sama zdołała jej powiedzieć. Ale to nie jedyne wyzwanie, z jakim przyjdzie się jej zmierzyć. Jest jeszcze napotkany Joachim, który ciągnie za sobą historię ukrytą w obrazach i jest Aleks, na którego dziwnym zbiegiem okoliczności przychodzi jej natrafiać w różnych miejscach. Co się stanie, kiedy nadejdzie Noc Przesilenia?

PALETA POSTACI
Po bardzo powierzchownej ocenie można byłoby stwierdzić, że Natasza to kobieta sukcesu. Jest piękna, dobrze zarabia, pomimo młodego wieku osiągnęła już renomę, wie jak się zachować i sprawnie kamufluje emocje. Nic bardziej mylnego. Zmęczona życiem dyktowanym przez matkę, która dzięki córce realizuje swoje własne niespełnione ambicje, łaknie normalności. Oddechu złapanego poprzez rzeczy prozaiczne. Chce miłości i codzienności niewystawianej na pokaz. Ale to nie jest takie proste, kiedy u boku tkwi Elżbieta, apodyktyczna, oślepiona przez blichtr i hołdująca sukcesom matka. Natasza w najbardziej przełomowym momencie swojego życia, którego tak naprawdę nie jest do końca świadoma, spotyka dwóch mężczyzn. Aleksa z Podlasia, z którym współpracuje przy okazji jednej z sesji i Joachima, napotkanego przypadkowo mężczyznę, który był niegdyś znanym malarzem. To właśnie w jego domu zauważa obraz przedstawiający tajemniczą kobietę z jej własnego snu. Kim jest? I kim okaże się być Joachim? Smaczków do odkrycia, nawet w przypadku postaci drugoplanowych, nie brakuje.

SZEPTUCHA
Jest jeszcze jedna postać, o której na pewno nie można zapomnieć. Salma. Odziana w lnianą sukienkę, z lampką naftową w dłoni i koszem ziół. Szeptucha. Uzdrowicielka, w którą jedni wierzą, korzystając z jej leczniczych zdolności, inni unikają jak ognia, na lęku i obawach budując mniej czy bardziej słuszne legendy. Podobno ma konszachty z diabłem. Podobno znika nie wiadomo gdzie. Choć to życzliwa dusza, budzi respekt. Autorka tak nakreśliła jej osobę, że każdorazowo przy scenie z jej udziałem ciarki przechodziły mnie po plecach. Brawo!


PAMIĘTNIK, MIŁOŚĆ I KOBIETA Z OBRAZU
Stary pamiętnik, powracający wtedy, kiedy trzeba. Zapiski datowane na rok 1903 rok oraz imię Milda. Zatarte fragmenty spisane atramentem i historia, która w końcu doczeka się odkrycia. Zielona polana, magiczna moc ziół, kobieta z portretu. Usypany kurhan, Święto Przesilenia i kot. Pośród magii słowiańskich wierzeń uwiła autorka życiową historię, w której nie zabrakło ani ludzkich rozterek, dylematów czy nieszczęść, ani też miłości. Poszukiwanie szczęścia, próby przebaczenia, walka o spokojną przyszłość. Świat rozgłosu i sukcesu zostaje tutaj skontrastowany z sielskim, a jednak niemniej ciekawym środowiskiem małej społeczności, w której nie ma miejsca na pozory. Tutaj nazywa się rzeczy po imieniu. Historia o tym, że nie pieniądz czyni człowieka szczęśliwym, a wartości będące ponad nim. O ludzkiej życzliwości, niesłusznych stereotypach, wyrządzonych krzywdach, z tajemnicami i kolejnymi tropami na czele. Iście magiczna przygoda.

PODSUMOWANIE
Lektura niekrótka. Jako że Dorota Gąsiorowska opisem buduje klimat, wyszło ładne tomiszcze, które zabiera czytelnika na podlaskie ziemie, tam, gdzie Szeptucha prawdę ci powie. Bardzo ciepła, malownicza historia, prowokująca do rozmyślań i zachęcająca do odkrywania. Płynąca niby niespiesznie, a jednak zaskakująca wydarzeniami. Z klimatem delikatnej niepewności, w końcu w Noc Przesilenia może zdarzyć się wszystko. Polecam wszystkim wielbicielom literatury obyczajowej, w której nie brakuje magii, klimatu, tajemnic i opisów. W jej aurze można się zatracić.

Bierzemy z córcią udział w konkursie organizowanym przez wydawnictwo i Autorkę. Tak moja pięciolatka w #dnimocy promowała najnowszą książkę Doroty Gąsiorowskiej.
wydawnictwo: Znak litera nova
seria: Dni Mocy
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 600
data wydania: 17 czerwca 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak litera nova.

12 komentarzy:

 1. Książka książką, pewnie prędzej czy później przeczytam, choć na razie średnio mnie ciągnie :) Ale córeczkę masz prześliczną i bardzo do Ciebie podobną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Klimaty słowiańskie nie są do końca moimi, ale ta książka mnie do siebie przyciąga. Życzę powodzenia w konkursie. Wspaniałe zdjęcie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam powieści obyczajowych, ciekawią mnie te słowiańskie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam oczywiście w planach. Bardzo bowiem lubię książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fabuła tej książki mnie zaciekawiła, więc chętnie dam jej szansę :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Hi, what an amazing blog. I am your new follower # 500 , follow back?

  https://insandfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę w swoich planach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham takie powieści. Recenzja śliczna, fotki urocze. Książka w marzeniach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobre wieści!!! Cześć wszystkim. Nazywam się Sarah Woods. Mam nadzieję, że wszyscy mieli dobry dzień, jestem z tego bardzo zadowolony, więc chcę, aby wszyscy wiedzieli, co Prophet Solution (prophetsolutiontemple@gmail.com) zrobiło dla mnie i mojej rodziny. Miałem szczęśliwe i spokojne małżeństwo z dwójką dzieci powyżej 5 roku życia. Mój mąż był zbyt uroczy i opiekuńczy. Ale sytuacja się pogorszyła, kiedy mój mąż zaczął odkładać to na bok i wracać do domu późnym wieczorem. Nigdy nie wiedziałem, że ma romans z inną kobietą, przestał zwracać uwagę na mnie i dzieci. To było naprawdę druzgocące i rozdzierające serce, gdy miłość odpłynęła od naszej rodziny. Poskarżyłem się znajomemu, który przedstawił mi Rozwiązanie Proroka, który w pewnym momencie jej pomógł, ale wątpiłem w to, ponieważ nigdy nie wierzyłem w voodoo ani rzucanie zaklęć, ale ponieważ byłem zdesperowany, dało mi to szansę. Skontaktowałam się z nim, powiedziałam mu wszystko, powiedziałam, że pomoże uratować mojego męża i moje małżeństwo. Zrobiłem to i zapewniam to, czego potrzebuję do tego i to wszystko !!!!!! Mój mąż wrócił do domu pewnego wieczoru, płacząc i przepraszając. To było jak cud, jakby wcześniej czarowało. Tak się cieszę, że dzięki rozwiązaniu proroka pomógł ocalić moje małżeństwo.

  Nie cierp, gdy jest rozwiązanie. Możesz się z nim skontaktować pod adresem: prophetsolutiontemple@gmail.com

  Możesz również pomóc w następujących kwestiach:
  (1) JEŚLI CHCESZ, ABY TWOJA Była dziewczyna / CHŁOPAK WRÓCIŁ DO CIEBIE
  (2) Jeśli chcesz, aby twój współmałżonek POWRÓCIŁ
  (3) JEŚLI CHCESZ BYĆ PROMOWANY W BIURZE
  (4) Jeśli chcesz, aby twój mężczyzna lub kobieta kochali tylko ciebie
  (5) JEŚLI CHCESZ DZIECKO (sterylne / sterylne)
  (6) JEŚLI CHCESZ BYĆ BOGATY
  (7) Jeśli chcesz, aby twój mąż / żona byli twoi na zawsze
  (8) Opóźnienie w małżeństwie
  (9) JEŚLI CHCESZ WYGRAĆ SPRAWĘ SĄDOWĄ
  (10) Zaangażowanie małżeńskie
  (11) JEŚLI NIE MOŻESZ zapłodnić KOBIETY (sterylne)
  (12) leczyć wszystkie rodzaje chorób
  (13) całkowite wyleczenie z HIV / AIDS
  I więcej...

  Skontaktuj się z nim teraz pod adresem: prophetsolutiontemple@gmail.com.
  możesz też wysłać do niego SMS-a z tym numerem WhatsApp .. + 2348073001706.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwaga wszyscy:
  Jestem Fiona, mój mąż grozi mi rozwodem, jeśli ośmielę się zapytać go, czy mnie zdradza. I opuścił dom na 3 lata, znalazłam kontakt z Dr Ogundele, potężnym czarodziejem, ten człowiek przywrócił mi mojego męża w ciągu 24 godzin swoimi mocami. Powiedziałem mu, że nadal będę udostępniał jego imię, ponieważ znalazłem kogoś, kto o nim mówi, zanim się z nim skontaktowałem. Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy, skontaktuj się z dr Ogundele na WhatsApp: +27638836445. W moim małżeństwie znów panuje pokój, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 11. If you have fallen victim to a crypto scam and lost a significant amount of money, it is crucial to take immediate action to recover your funds. One recommended approach is to seek assistance from reputable recovery companies that specialize in dealing with crypto scams. These companies have the necessary expertise and resources to guide you through the recovery process effectively. Contact Genuine Hackers via mail on GENUINEHACKERS000@GMAIL.COM or WhatsApp +12602183592

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...