środa, 3 kwietnia 2019

"Sezon na lisa" - Agata Czykierda-Grabowska.
Młodość, miłość i Mazury.


Poczytna autorka powieści dla młodzieży częstuje swoich czytelników trzecim już tomem cyklu o młodych ludziach, którzy pomimo mniejszych czy większych perturbacji życiowych szukają swojej właściwej ścieżki. Tym razem zabiera czytelnika w malownicze okolice Mazur, gdzie z dala od zgiełku i pośpiechu rodzi się coś wyjątkowego. „Sezon na lisa”, pomimo tego, że wchodzi w skład serii, jest niezależną i samodzielnie funkcjonującą historią. Zatem na recenzję zapraszam nie tylko czytelników poprzednich książek autorki, ale po prostu wszystkich tych, którzy lubią od czasu do czasu sięgnąć po ciekawy romans.

ZARYS FABUŁY
W urokliwym mazurskim zakątku, jakim jest pensjonat Lisia Dolina, pracuje Olek, który ma zamiar zarobić na wyjazd do Kanady. Przystojny i czarujący osobistym urokiem przyciąga wzrok wielu kobiet, a jedna z nich wydaje się szczególnie uciążliwa. Wszak ma o wiele więcej lat niż on i jest jego szefową. Kiedy progi pensjonatu przekracza nowa pracowniczka, Paula, historia zaczyna nabierać tempa. Niepozorna dziewczyna z ciętym językiem zdaje się budzić w Olku coś, czego na pewno się nie spodziewał. I choć ona przyjechała tutaj żeby zarobić na rehabilitację chorego brata, zdaje się, że w Lisiej Dolinie odnajdzie także coś zupełnie innego.

OLEK I LISICA
Przystojny blondyn zakochany w dziewczynie, która odnalazła już miłość u boku kogoś innego. Olek. Chłopak, który w mazurskim pensjonacie zajmuje się praktycznie wszystkim od stania za barem po czyszczenie koni. Beztroski, przyjacielski, ugodowy, ale i pewny swojego uroku osobistego. W końcu ugania się za nim sama szefowa, czarna owca tej powieści. Przedstawicielką żeńskiego pierwszego planu jest Paula (nie Paulina!), dobra duszyczka, która na pewno nie myśli wyłącznie o sobie, czego najlepszym przykładem jest cel jej pracy. Przyjechała do Lisiej Doliny nazbierać na rehabilitację brata, prowadząc zajęcia z hipoterapii i pomagając w kuchni. Z wyglądu niepozorna, drobna, piegowata, przy bliższym kontakcie na pewno potrafiąca pokazać pazury. Jak lis – i to porównanie nieraz będzie padało także na łamach książki. Bohaterowie powieści są naturalni, nieprzesadzeni, sympatyczni. Łatwo nawiązać z nimi nić porozumienia.

KILKA WĄTKÓW
Książka na pewno należy do romantycznych. Od pierwszych zgrzytów, aż po spełnienie. Wątek miłosny rozwija się powoli i nieśmiało, ma także swoje przeszkody, a jedną z nich na pewno stanowi drugoplanowa bohaterka, Anna. Właścicielka pensjonatu, by uwieść Olka, nie cofnie się przed niczym, a pomysły będzie miała różne. Jakie? O tym musicie przekonać się już sami. W kwestii pozostałych wątków, pojawia się motyw niespełnionego uczucia, rodzinnych więzi, wzajemnej pomocy. Jest ruchowa niepełnosprawność i problemy z nią związane. Tak więc pomimo wiodącego tematu relacji wiążącej głównych bohaterów, na drugim planie także coś się dzieje. 

MAZURY
W tle piękne opisy przyrody. Mazurska zieleń, zaciszny pensjonat, idealnie wpasowujące się w to wszystko konie. Autorka częstuje czytelnika charakterystyką otoczenia, ale robi to w umiarkowanym stopniu raczej nie zahaczając o nudę. Zdecydowanie więcej tutaj dialogów.


PODSUMOWANIE
„Sezon na lisa” to propozycja dla romantyczek lubiących sięgnąć po romanse rozegrane w polskich realiach. Bez zarzucania połowy stron zbędnymi scenami zbliżeń, choć oczywiście na brak namiętności narzekać nie będzie można. Przyjemna, raczej lekka, słodko-gorzka (z przewagą tego pierwszego) i napisana prostym, przystępnym stylem, jak z resztą wszystkie książki Agaty Czykierda-Grabowskiej. Ja jestem na tak.

wydawnictwo: Novae Res
kategoria: romans / powieść obyczajowa
ilość stron: 300
data wydania: luty 2019


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Noave Res.

10 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki autorki. Tą też miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę tej autorki i bardzo mi się podobała więc chętnie przeczytam tę :) Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu poznać książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czasami oderwać się od kryminałów i postawić na jakiś romans :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym przeczytać tę książkę. Chociaż czasem opisy otoczenia mnie przytłaczają to jednak tutaj pewnie nie miałabym z nimi problemu skoro opisują Mazury i nie jest ich za dużo. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejny świetny książkowy blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Choćby dla Mazur chciałabym przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. I must say my first experience with Garmin Watch Update was brilliant. It has made my travelling much easier and advanced with its constant updates. I would recommend everyone to use Garmin Map. Without any doubt, it is worth of trying!! For any further information call +1-888-309-0939 for instant help from Garmin GPS experts.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...