środa, 3 kwietnia 2019

"Sezon na lisa" - Agata Czykierda-Grabowska.
Młodość, miłość i Mazury.


Poczytna autorka powieści dla młodzieży częstuje swoich czytelników trzecim już tomem cyklu o młodych ludziach, którzy pomimo mniejszych czy większych perturbacji życiowych szukają swojej właściwej ścieżki. Tym razem zabiera czytelnika w malownicze okolice Mazur, gdzie z dala od zgiełku i pośpiechu rodzi się coś wyjątkowego. „Sezon na lisa”, pomimo tego, że wchodzi w skład serii, jest niezależną i samodzielnie funkcjonującą historią. Zatem na recenzję zapraszam nie tylko czytelników poprzednich książek autorki, ale po prostu wszystkich tych, którzy lubią od czasu do czasu sięgnąć po ciekawy romans.

ZARYS FABUŁY
W urokliwym mazurskim zakątku, jakim jest pensjonat Lisia Dolina, pracuje Olek, który ma zamiar zarobić na wyjazd do Kanady. Przystojny i czarujący osobistym urokiem przyciąga wzrok wielu kobiet, a jedna z nich wydaje się szczególnie uciążliwa. Wszak ma o wiele więcej lat niż on i jest jego szefową. Kiedy progi pensjonatu przekracza nowa pracowniczka, Paula, historia zaczyna nabierać tempa. Niepozorna dziewczyna z ciętym językiem zdaje się budzić w Olku coś, czego na pewno się nie spodziewał. I choć ona przyjechała tutaj żeby zarobić na rehabilitację chorego brata, zdaje się, że w Lisiej Dolinie odnajdzie także coś zupełnie innego.

OLEK I LISICA
Przystojny blondyn zakochany w dziewczynie, która odnalazła już miłość u boku kogoś innego. Olek. Chłopak, który w mazurskim pensjonacie zajmuje się praktycznie wszystkim od stania za barem po czyszczenie koni. Beztroski, przyjacielski, ugodowy, ale i pewny swojego uroku osobistego. W końcu ugania się za nim sama szefowa, czarna owca tej powieści. Przedstawicielką żeńskiego pierwszego planu jest Paula (nie Paulina!), dobra duszyczka, która na pewno nie myśli wyłącznie o sobie, czego najlepszym przykładem jest cel jej pracy. Przyjechała do Lisiej Doliny nazbierać na rehabilitację brata, prowadząc zajęcia z hipoterapii i pomagając w kuchni. Z wyglądu niepozorna, drobna, piegowata, przy bliższym kontakcie na pewno potrafiąca pokazać pazury. Jak lis – i to porównanie nieraz będzie padało także na łamach książki. Bohaterowie powieści są naturalni, nieprzesadzeni, sympatyczni. Łatwo nawiązać z nimi nić porozumienia.

KILKA WĄTKÓW
Książka na pewno należy do romantycznych. Od pierwszych zgrzytów, aż po spełnienie. Wątek miłosny rozwija się powoli i nieśmiało, ma także swoje przeszkody, a jedną z nich na pewno stanowi drugoplanowa bohaterka, Anna. Właścicielka pensjonatu, by uwieść Olka, nie cofnie się przed niczym, a pomysły będzie miała różne. Jakie? O tym musicie przekonać się już sami. W kwestii pozostałych wątków, pojawia się motyw niespełnionego uczucia, rodzinnych więzi, wzajemnej pomocy. Jest ruchowa niepełnosprawność i problemy z nią związane. Tak więc pomimo wiodącego tematu relacji wiążącej głównych bohaterów, na drugim planie także coś się dzieje. 

MAZURY
W tle piękne opisy przyrody. Mazurska zieleń, zaciszny pensjonat, idealnie wpasowujące się w to wszystko konie. Autorka częstuje czytelnika charakterystyką otoczenia, ale robi to w umiarkowanym stopniu raczej nie zahaczając o nudę. Zdecydowanie więcej tutaj dialogów.


PODSUMOWANIE
„Sezon na lisa” to propozycja dla romantyczek lubiących sięgnąć po romanse rozegrane w polskich realiach. Bez zarzucania połowy stron zbędnymi scenami zbliżeń, choć oczywiście na brak namiętności narzekać nie będzie można. Przyjemna, raczej lekka, słodko-gorzka (z przewagą tego pierwszego) i napisana prostym, przystępnym stylem, jak z resztą wszystkie książki Agaty Czykierda-Grabowskiej. Ja jestem na tak.

wydawnictwo: Novae Res
kategoria: romans / powieść obyczajowa
ilość stron: 300
data wydania: luty 2019


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Noave Res.

16 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki autorki. Tą też miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jedną książkę tej autorki i bardzo mi się podobała więc chętnie przeczytam tę :) Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu poznać książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię czasami oderwać się od kryminałów i postawić na jakiś romans :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym przeczytać tę książkę. Chociaż czasem opisy otoczenia mnie przytłaczają to jednak tutaj pewnie nie miałabym z nimi problemu skoro opisują Mazury i nie jest ich za dużo. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejny świetny książkowy blog ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Choćby dla Mazur chciałabym przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. My travel life have been easier with Garmin GPS Account. Plus I can get all the additional knowledge through their blogs. I use the Garmin app and is totally upto the mark. I recommend everyone to use Garmin Map Update and get Garmin life time map update or call +1-888-309-0939 for instant help from Garmin GPS experts.

  OdpowiedzUsuń
 9. I never used all the features of Rand Mcnally Update. But still I can say that this is the best app I have ever used. Garnim Nuvi comes with some refined features. Check out Garmin Nuvi Update or call +1-888-309-0939 for instant help from Garmin GPS experts.

  OdpowiedzUsuń
 10. Really an informative blog. You are doing such a great work by spreading this information by writing these blogs. Thanks for this effort. If you have doubts about How to setup hp printer, settings related issues, or any other concern, feel free to discuss with professionals.

  OdpowiedzUsuń
 11. Hi, I read your post and found it quite interesting. The post you shared is very unique and informative. Thanks for sharing such a useful post. For more information visit on Roku com/link.

  OdpowiedzUsuń
 12. I must say my first experience with Garmin Watch Update was brilliant. It has made my travelling much easier and advanced with its constant updates. I would recommend everyone to use Garmin Map. Without any doubt, it is worth of trying!! For any further information call +1-888-309-0939 for instant help from Garmin GPS experts.

  OdpowiedzUsuń
 13. Here are Government Jobs Latest Update and news; this is the website to come. A lot of articles are available for free reading. Government Jobs in India -Employment News of Central and State Governments, Govt Undertaking, Public Sector, Railway and Bank Jobs in India.

  State Government Jobs
  Bank Jobs in India
  Jobs in India
  Govt Engineering Jobs
  Police Defence Job
  Sarkari Jobs for 12th

  OdpowiedzUsuń
 14. TechEschools is a community for IT professionals.We have built a platform where learning is going to be free and accessible to everyone around the globe. TechEschools.com is additionally an online learning platform that helps anyone to learn software, technology, and artistic skills to realize the private and professional goals.
  TechEschools provide articles, tutorials, videos, and Ebooks associated with master software development technologies immediately. We are scaling up to other areas of education.
  Visit : TechEschools

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...