czwartek, 18 kwietnia 2019

"STAGS" - M.A. Bennett.
Polowanie, na którym nie tylko jeleń jest ofiarą...


Okładka książki „STAGS” okazała się oszczędna w informacje. Obraz tajemniczego zaproszenia, pewna przestroga i nic poza tym. Tym bardziej wielki stał się mój apetyt na lekturę, do której podeszłam zgodnie z sugestią wydawnictwa, jako do młodzieżowego thrillera. Jak się jednak okazuje, o czym miałam już okazję przekonać się nieraz, książki potrafią zaskakiwać. Pozytywnie, ale i negatywnie. Jak było tym razem? Słowem wstępu rzeknę tylko tyle, że M.A. Bennett okazała się moim wielkim odkryciem tego roku. Czegoś takiego po książce zupełnie się nie spodziewałam.

ZARYS FABUŁY
Greer MacDonald otrzymuje ekskluzywne stypendium otwierające przed nią bramy szkoły dla elit. STAGS to miejsce z historią i tradycją, takie, które budzi respekt wyglądem, panującymi zasadami i uczniowskim gronem. To właśnie tutaj istnieje grupa Ludzi Średniowiecza, którzy pomimo młodego wieku wystrzegają się nowoczesnych technologii i uznają swoją wyższość nad uzależnionymi od Internetu i telefonów Dzikusami. Kiedy Greer otrzymuje od nich zaproszenie na justitium nie ma pojęcia, że pakuje się w poważne tarapaty. A w polowaniu, w którym weźmie udział, nie tylko jeleń okaże się ofiarą.

ELITARNA SZKOŁA
Szkoła, w której zamiast graffiti ściany pokrywają freski, a zamiast plakatów trofea z polowań. Miejsce, w którym uczniowie nie używają telefonów i w którym mogą przetrwać tylko ci najbardziej inteligentni i chytrzy. Autorka kreuje środowisko dezorientujące, tajemnicze, potrafiące zaskoczyć. Takie, w którym czytelnik będzie się poruszał niepewnie, wypatrując niebezpieczeństwa i podstępów, a tych nie brak. I co najlepsze, takowe - mimo uaktywnionej czujności - potrafią zaskoczyć i wyjść z ukrycia.

DZIEWCZYNA POŚRÓD LUDZI ŚREDNIOWIECZA
Główna bohaterka to na pozór zwyczajna dziewczyna, która trafia w progi bardzo nietypowego środowiska. Na pewno inteligentna i dojrzalsza, niż wskazuje na to metryka. Daleko jej do roztrzepanej idiotki, choć nie tak łatwo wpasować się jej w grono dostojnych Ludzi Średniowiecza, na czele których stoi Henry. Hrabia, młodzieniec, potomek szanowanego rodu. Bohater drugoplanowy, a jednak momentami biorący akcję powieści we władanie. Przywódca, a zarazem intrygant. Na pewno ktoś, kto budzi niepokój, ambiwalentne uczucia i kto funduje czytelnikowi niejedno opadnięcie szczęki.

POLOWANIE NA…?
Powieść zaczyna się tak, że z marszu daje czytelnikowi świadomość rozegranej tragedii. Potem następuje podróż wstecz, ale odbiorca nie zaczyna od zera ze spokojem wymalowanym na twarzy. Ma już poczucie niebezpieczeństwa i zagrożenia. Moment kulminacyjny następuje wtedy, kiedy rozpoczyna się polowanie. No właśnie. Jacy młodzi ludzie organizują sobie takie rozrywki? W tej powieści wszystko jest inne, dostojne, dziwaczne, przez to tak ciekawe i tak oryginalne. Książka zdecydowanie potrafi porwać i zaniepokoić. Kim naprawdę jest Henry? Co odkryje Greer? Lektura trzyma w napięciu aż do ostatnich stron, a „koniec ?” zakończony znakiem zapytania wskazuje na to, że najwyraźniej będzie dalszy ciąg i ja już wiem, że obowiązkowo po niego sięgnę.


PODSUMOWANIE
„STAGS” to moje wielkie odkrycie miesiąca. Zaskakująca, niepokojąca, oryginalna lektura. Thriller dla młodzieży? Nie tylko. Inteligentnie poprowadzona fabuła zadowoli także starszego czytelnika pomimo tego, że bohaterami powieści są młodzi ludzie. Szukacie dynamicznej i fundującej niejeden zwrot akcji historii, w której może zdarzyć się wszystko? Szczerze polecam.

wydawnictwo: Media Rodzina
kategoria: thriller młodzieżowy
ilość stron: 363
data wydania: luty 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

6 komentarzy:

 1. Tak entuzjastyczna recenzja, zachęca do sięgnięcia po książkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie, że to taka zaskakująca lektura. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam :)
  Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak mnie zaciekawiłaś, że już chciałabym przeczytać :D

  Pozdrawiam,
  Fantastic Chapter

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie muszę przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...