wtorek, 23 kwietnia 2019

"Kaci Hadesa. Tom 5. Przebaczenie" - Tillie Cole.
Była wykorzystywanym prezentem. Czy zostanie ocalona?


Fani prozy Tillie Cole wiedzą, że autorka miewa dwa oblicza. Jedno przejawia się w książkach łagodnych, poruszających, emocjonujących. Drugie spowite jest mrokiem, pośród którego przebywający w skrajnych warunkach bohaterowie zdają się nie mieć żadnych granic. Jakiś czas temu miałam okazję sięgnąć po pierwszy tom serii Kaci Hadesa, który wręcz sparaliżował mnie brutalnym obrazem miłości. Na przekór kontrowersjom i obawom, chciałam więcej i tak właśnie dotarłam do piątej już części pt. „Przebaczenie”. Co zastałam na jej kartach?

ZARYS FABUŁY
Kiedy Phebe trafia w ręce Bractwa Aryjskiego ma okazję poczuć jak smakuje piekło na ziemi. Nieludzkie warunki, pośród których musi przetrwać, bita, wykorzystywana seksualnie, faszerowana prochami. Nie tak łatwo zostać przy zdrowych zmysłach zdając się balansować na granicy ludzkiej wytrzymałości. Wtedy pojawia się on, Xavier „AK” Heyes, jeden z członków gangu Hadesa, który obiera sobie za cel uratowanie jej. Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyznę nie ogranicza strach, akcja zostaje zakończona powodzeniem. Ale to dopiero początek nowej, trudnej drogi. Kiedy tych dwoje znajduje się blisko siebie, odżywają demony przeszłości. Czy będą potrafili wybawić siebie nawzajem? Czy Xavierowi wystarczy sił, by ochronić Phebe?

RUDA JAKO BOGINI NAMIĘTNOŚCI
Główna bohaterka  powieści, Phebe, częściej nadmieniana jako „Ruda” – od koloru włosów, dorastała jako uwodzicielka, przyzwyczajona do tego, by kusić, nęcić, omamiać. Sęk w tym, że pewnego dnia zupełnie niespodziewanie trafia z Zakonu Dawida prosto do niechlubnego bractwa. Tam zostaje wyzbyta godności i traktowana jak własność, jak prezent, jak seksualna niewolnica. W końcu stała się marionetką, która bez zmrużenia oka wykona każdą najbardziej zaawansowaną technikę wyjętą rodem z filmu pornograficznego. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka dziewczyna może sprawiać wrażenie pozbawionej wstydu, i pojawiają się takie sytuacje, które wzbudzą wątpliwości, Ruda potrzebuje ciepła i bezpieczeństwa, wydaje się wręcz niepewna i przestraszona stając przed obliczem nieznanego jej dotąd mężczyzny AK. W końcu inaczej zachowuje się człowiek nafaszerowany narkotykami, inaczej będąc po prostu sobą.

AK, CZYLI KONTROWERSYJNY WYBAWICIEL
Były snajper służb specjalnych, Xavier „AK”, to członek gangu Hadesa, więc jak na faceta wyjętego rodem z szeregów takiej organizacji przystało, nie przebiera w słowach. „Suki”, „kurwy”… No niestety trzeba do tego przywyknąć, bo książka ma dość mocny wydźwięk całą swoją konstrukcją przypominając o kontrowersjach. Odważny, gotowy do niesienia pomocy, choć nieraz działający niekoniecznie według pożądanych zasad. Tę parę można polubić albo znienawidzić. A wyznacznikiem sympatii na pewno okażą się poprzednie tomy serii, bo jeśli tamte się Wam spodobały, ten ma równie wysokie szanse.

SCHEMATY, CZYLI JAK CZYTAĆ
Otóż… W prawie wszystkich książkach należących do tej serii można zauważyć ten sam schemat. Dobrze jest więc sięgać po nie w odpowiednich odstępach czasowych, nie od razu po kolei, żeby się nie przejeść. Bez obaw, pomimo wspólnego tła każdy tom dotyczy innej pary. Jest ktoś uwięziony, potem następuje przejęcie i trudna droga w kierunku wybawienia. Zakończonego oczywiście powodzeniem. Jeśli więc liczy ktoś na zupełnie nowy pomysł, i tym razem nic z tego. Ów fakt dla zagorzałych fanów fabularnych ram poprzednich części może się jednak okazać dobrą nowiną.

SKŁADNIKI AKCJI
AK, jako snajper mający na swoich rękach śmierć wielu ludzi, nie stroni od demonów przeszłości. W końcu życie mocno naznaczyło go niełatwymi do przetrawienia doświadczeniami. Nie wspominając już o Rudej, która została pozbawiona należnego człowiekowi szacunku. Książka jest więc nie tylko obrazem skomplikowanego uczucia, które nie rodzi się od razu, a wymaga czasu, otwarcia i szczerości, ale także wizerunkiem walki ze wspomnieniami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W końcu nie da się jednym ruchem odciąć od tego, co było. Jak na serię przystało, sporo tutaj pikantnych scen, które towarzyszą czytelnikowi od samego początku, co prawda z różnym wydźwiękiem i pod różną postacią.


PODSUMOWANIE
Książka jest wulgarna, odważna, kontrowersyjna. W końcu w grę wchodzą bohaterowie w pewnym stopniu zdemoralizowani, a jednak stawiający pierwsze kroki w stronę normalności. Postępując zgodnie z sugestią Wam zapodaną, ja sięgam po kolejne tomy w pewnych odstępach czasowych, toteż nie narzekam na schematy, które niewątpliwie wraz z każdą kolejną częścią mają swój powtarzalny rytm. Powieść jest mroczna, niekoniecznie mocno życiowa, za to atrakcyjna i w pełni oddająca klimat mroku, który skomponowany z wielu współgrających ze sobą składników takich jak trudne wspomnienia, niekonwencjonalne postaci i kontrowersyjne działania daje swojego rodzaju wiarygodność. Lektura ma poziom poprzednich części, tak więc bez obaw. Może nie jest to książka dla wszystkich czytelników, ale ci hołdujący gatunkowi dark romance powinni być usatysfakcjonowani.

wydawnictwo: Editio Red
kategoria: romans
ilość stron: 383
data wydania: marzec 2019

Cykl Kaci Hadesa: "To nie ja,kochanie" // "Uleczę twe serce" // "Uleczone dusze" // „Odkupienie” // „Przebaczenie”

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Editio Red.

10 komentarzy:

 1. To już piąty tom, a ja dopiero kończę czytać pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam poprzednich, ale może się skuszę :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze tego cyklu, ale jestem pewna, że to tylko kwestia czasu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam! :) teraz będę czytać uleczone dusze:) mam nadzieję że reszta zostanie przetłumaczona na Polski bo z tego co wiem to jest 8 tomów :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy o tej serii, ale z chęcią po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam serdecznie!
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe co będzie dalej w serii, bo mam wrażenie, że powoli pomysły się kończą autorce ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta cała seria jest bardzo specyficzna i zarazem jest w niej masa rzeczy, które mnie odrzucają oraz takich, które przyciągają, sprawiając, że pochłaniam każdą kolejną część!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy wiadomo juz kiedy bedzie premiera kolejnych czesci w polsce ,bo juz nie moge sie doczekac cala seria jest bardzo dobrze napisana niebylo momentu abym chciala przestac czytac polecam 🤗

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nic mi na ten temat nie wiadomo. A też czekam na kolejne części z utęsknieniem.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...