poniedziałek, 17 lutego 2020

"Estera. Królewskie piękno" - Angela Hunt.
Kim była kobieta, która zasiadła u boku króla?


Postać biblijnej Estery, młodej Żydówki, doczekała się ekranizacji, swojego miejsca w literaturze czy na płótnach wspaniałych dzieł. Jedna z najpiękniejszych kobiet ze zwyczajnej dziewczyny dotarła aż do królewskiego tronu. Jaka była jej droga prowadząca w stronę obranych celów? Tej tematyki podjęła się Angela Hunt, tworząc serię zatytułowaną Niebezpieczne piękno. A wszystko po to, by przybliżyć współczesnym czytelnikom realne sylwetki tych, które swoją wewnętrzną potęgą stały się potwierdzeniem wielkości kobiecej siły. Nawet w czasach, kiedy to mężczyźni zdali się dominować nad płcią piękną, zyskując zdecydowanie większe prawa w każdej dziedzinie życia. Co takiego skrywa „Estera”?

ZARYS FABUŁY
Hadassa właśnie zaczyna godzić się z myślą, że już wkrótce zostanie przyszłą żoną. W końcu wszystko wskazuje na to, że wychowywana przez kuzynostwo dziewczyna będzie wiodła w miarę spokojny i szczęśliwy los. Wszystko ulega zmianie, kiedy zostaje porwana do haremu władcy Kserksesa. W królewskich alkowach będzie musiała ukryć swoją prawdziwą tożsamość. I tak rodzi się Estera. Najpiękniejsza z kobiet. Żydowska dziewczyna, której wdzięk i błyskotliwość oszołomią samego króla. A niełatwo zadowolić gusta Kserksesa, który wciąż cierpi z powodu nieposłuszeństwa oddalonej, byłej królowej Waszti. Estera nie jest świadoma tego, jak wielki mrok skrywa serce jej pana. Czy będzie w stanie stanąć w obronie tych najcenniejszych wartości? Czy udźwignie na swoich barkach ciężar decyzji, których dokonała? To historia o pięknie, namiętności, walce czy intrygach. Opowieść o jednej z najpotężniejszych kobiet, jakie znał świat. Przekonajcie się, kim tak naprawdę była Estera.

ESTERA, PRZYSZŁA KRÓLOWA
Od zawsze zapuszczała się myślami daleko. Na królewski dwór. Obserwując funkcjonowanie miasta, w którym poniekąd przyszło mieszkać wybrańcom, nie była świadoma potęgi swojego piętna. Pozbawiona rodziców, ale niepozbawiona hartu ducha, trafia do haremu króla. Dopiero tam rośnie w siłę, nie tłumiąc swoich zapędów. Ale krok po kroku realizując swoje ambitne cele. Zafascynowana postacią Estery zastanawiałam się, jak daleko wybiegła wyobraźnią autorka tej książki i jakże się zdziwiłam kiedy okazało się, że przez cały czas bazowała na faktach. Ubierając autentyczne wiadomości w piękne i budzące do życia akcję słowa. Estera staje się dowodem na to, że to nie nasz start, nie początek, status społeczny czy miejsce urodzenia staje się wyznacznikiem naszej mocy. Ale tkwiąca w naszym wnętrzu potęga i siła. I tylko od nas zależy, czy będziemy w stanie ją wykorzystać.


DRUGI PLAN
Na drugim planie przewija się postać urażonego króla, który w swojej goryczy postanawia znaleźć sobie nową żonę. Jest królowa Waszti, którą jedną lekceważącą decyzją przekreśla sobie wiele szans. Jest eunuch Charbona, przyjaciel Estery, z perspektywy którego mamy okazję poznać wiele istotnych zdarzeń. Są konflikty, uczucia, żale i nadzieje. A wszystko utrzymane w ryzach autentycznego, historycznego wydźwięku.

PRAWDA UBRANA W PIĘKNE SŁOWA
Hulający żołnierze, przyjęcie wydane dla mieszkańców Suzy, uczty, zabawy, walki i kaprysy króla. Autorka zabiera czytelnika w świat odległej Persji, pomiędzy mury domu zwyczajnych ludzi i w sam środek królewskiego pałacu. Krok po kroku, konsekwentnie posuwając się w kreśleniu zarysów tak ważnych osobowości, pokazuje kawałek prawdziwej historii, a to nie lada zadanie podjąć się takiego tematu. Duża ilość opisów buduje detaliczne tło zdecydowanie działając na wyobraźnię czytelnika, choć nie ryzykowałabym stwierdzenia o przestojach akcji. Może to nie jest wybitnie dynamiczna historia, ale przywoływanie nudy byłoby nietaktem i fałszywym oskarżeniem. Na sam koniec autorka serwuje czytelnikowi szereg pytań mogących stać się bardzo ciekawym tematem do dyskusji na temat książki, jak i postaci samej Estery. Wszak pobudza Angela Hunt chęć odkrywania prawdy dotyczącej dziejów przeszłości.


PODSUMOWANIE
Książkę polecam wielbicielom powieści historycznych. To kawał literatury bazującej na rzetelnym researchu dotyczącym autentycznych postaci, które teraz zyskują swoje nowe życie. Obrazowa, angażująca, uświadamiająca wymiar potęgi piękna, które może doprowadzić do zguby nawet tych najbardziej wpływowych i pewnych siebie. Kim była Estera? I jak wyglądała jej droga do sukcesu? O tym przeczytacie w powieści Angeli Hunt.

wydawnictwo: Między Słowami
seria: Niebezpieczne piękno (tom 1)
kategoria: powieść historyczna
ilość stron: 412
data wydania: 11 marca 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Między Słowami.

12 komentarzy:

 1. Coś dla mnie, zapisuję tytuł:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w planach czytelniczych, bo szalenie lubię powieści historyczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłaby mi się spodobać, ponieważ lubię powieści historyczne, a i recenzja zachęca.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie moje klimaty, więc raczej się nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczna recenzja. Lubię takie książki. Wpisuję na listę poszukiwań.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy ja się skusze, ale na pewno kupię dla babci, bo ona uwielbia takie historie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla fanów powieści historycznych to na pewno ciekawa propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 8. A to akurat może być ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdarza mi się sięgać po powieści historyczne, a ta wydaje się ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa tematyka, a powieści historyczne lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię powieści historyczne, a dawno żadnej nie czytałam. Będę mieć tę książkę na uwadze, może mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubie fabularyzowane biografie. Duzo przyjemność z czytania

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...