środa, 19 lutego 2020

"Rodzina Treflików. Czekamy na mamę" -
W. Firaza, A. Czuń. Realny problem w bajce dla dzieci.


Rodzina Treflików, czyli polski animowany serial dla dzieci, opowiada o losach wesołej rodzinki bawiącej tych najmłodszych w kolejnych, emitowanych sezonach. Odkrywając kolejne tajemnice otaczającego ich świata i ucząc się tych najistotniejszych wartości, zielone wesołki doczekały się swojej publikacji. Toteż tym razem dla odmiany przedstawiam Wam propozycję lektury dla tych czytelników, którzy dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z literaturą. Cóż takiego skrywają karty książki „Rodzina Treflików. Czekamy na mamę”? Zapraszam na przedsmak.

ZARYS FABUŁY
Mama wyjeżdża. Na krótko, no ale cóż… Treflinka czuje ogromny smutek. W końcu ktoś, kogo kocha najbardziej na świecie, przez jakiś czas pozostanie poza zasięgiem. Zdaje się, że już nic nie będzie w stanie rozwiązać bolesnego supełka powstałego w jej brzuszku. A jednak jest sposób na to, by zwalczyć wolno upływające minuty. Na przykład przygotowaniami na przyjazd mamy! Treflinka bierze się do roboty, choć nie wszystko układa się tak, jakby sobie tego życzyła. Czy powitalna niespodzianka  się uda?


REALNY PROBLEM W BAJCE DLA DZIECI
Książka porusza istotny i jakże znany wielu rodzicom temat  problemów związanych z sytuacją pozostawienia dziecka pod opieką kogoś innego. Nie od dziś wiadomo, że maluch przebywający w nieustannym towarzystwie matki czy ojca przyzwyczaja się do ich obecności na tyle, że nie wyobraża sobie rozstania. Nawet chwilowego. A jednak jest to sprawa nieunikniona i niczym zaskakującym nie jest rozpacz ze strony dziecka. Trzeba tylko wiedzieć, jak na nią zareagować. Treflinka zdaje sobie sprawę z tego, że dla jej mamy pasja jest czymś ważnym, podobnie jak taniec dla niej samej. I że każdy powinien mieć chwilę oddechu. Rozumie motyw chwilowego rozstania z mamą, niemniej jednak ciężko jej samej poradzić sobie z kotłującym się w środku żalem. Autorka książki podsuwa pod nos ciekawy pomysł na zajęcie czasu malucha, bez konieczności silenia się na kłamstwa, czy tym bardziej niezapowiedziane „zniknięcia”. Pod postacią bohaterów kryje się więc nie tylko przygoda dla samego dziecka, ale także wzorzec i lekcja dla opiekuna.


PRZYGODA I PORADY
Pieczenie ciasta, pisanie laurki, kontakt z innymi. Powracający na twarz uśmiech, ale także i… niezapowiedziane komplikacje. W końcu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Książka, przy wielu barwnych ilustracjach, zawiera minimalną ilość tekstu niosącego przekaz, bez zbędnych opisów i detali. Tak, by młody czytelnik nie czuł się znużony. Historii towarzyszą zaś wskazówki dotyczące interakcji dziecka, praktycznego wykorzystania tej bajki i finalny, opracowany morał dla dorosłych, którzy rady pani trenerki metody Self-Reg mogą wykorzystać w podobnych sytuacjach, które przy posiadaniu dziecka prędzej czy później na pewno się pojawią.


DLA KOGO?
Praktyczna, kolorowa, ciekawa i mądra opowieść. Cieniutka, stąd warto delektować się tekstem wykraczając poza to, co zapisane na papierze i zachęcać dziecko do aktywnego uczestniczenia w interpretacji tej bajki. Poruszająca konkretny problem omówiony zarówno z perspektywy dziecka i postaci, jak i od tej typowo psychologicznej i wartej wzięcia pod uwagę strony. Do poczytania dziecku przed snem, jak i samodzielnej lektury młodego czytelnika, który dzięki sporej czcionce i małym porcjom tekstu będzie się czuł komfortowo.

wydawnictwo: Znak emotikon
kategoria: bajka/książka dla dzieci
ilość stron: 31
data wydania: styczeń 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak emotikon.

5 komentarzy:

 1. Nie jestem już jej targetem wieków, ale jak zawsze miło czytało mi się twoją recenzję.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój chrześniak bardzo lubi przygody tej bajkowej rodzinki, więc na pewno kupię mu tę książeczkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno fajnie jest interpretować tę bajkę wraz z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ogladalam tej bajki, ale ta ksiazeczka mnie bardzo interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałabym, słodko, że tak tęskni za mamą.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...