poniedziałek, 10 lutego 2020

"Szczypta magii" - Michelle Harrison
Trzy siostry i klątwa.


Każdy z nas, starszy czy młodszy, wybiega czasami wyobraźnią w dalekie rejony marzeń. I choć wraz z upływem czasu człowiek coraz bardziej zatraca dziecięcą umiejętność budowania magicznego świata, czasami warto dać przejąć sterowanie swoim umysłem w ręce kogoś, kto wypracował tą zdolność i postanawia się nią podzielić. Dzisiejsza recenzja dotyczy historii, w której świat czarownic i magicznych przedmiotów miesza się z ponadczasowymi wartościami. Na której kartach czytelnik odnajduje prawdziwą ucieczkę od codzienności, uświadamiając sobie, że czasami warto wypłynąć fantazją dalej niż na co dzień.  Przed Wami muśnięta sporą dawką baśni „Szczypta magii” Michelle Harrison. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

ZARYS FABUŁY
Betty, Charlie i Fliss, trzy siostry wychowywane przez babcię, żyją marzeniami o lepszej przyszłości, o wolności, podróżach i ucieczce. Niestety wszystko wskazuje na to, że Wronoskała nie zamierza wypuścić ich ze swoich pazernych macek. Uwięzione przez klątwę powinny się jej podporządkować. Ale nie zamierzają… Bo odwaga i łaknienie poznawania skłania ich do uknucia pewnego planu.

Tuż nieopodal znajduje się osnute legendą więzienie. Zafascynowane opowieścią o pewnej czarownicy dziewczyny starają się rozwikłać tajemnicę jej postaci, choć nie mają pojęcia, że prawdziwy wstrząs zafunduje im ktoś, kto dotąd był im najbliższy. Wchodząc w posiadanie magicznych przedmiotów dla sióstr Wspacznych otwierają się nowe wrota możliwości. Czy będą w stanie uchronić się przed rodzinną klątwą? Czy spełnią swoje marzenia? Czy poznają prawdę dotyczącą ponurego i straszącego wyglądem więzienia?

TRZY SIOSTRY
Głównymi bohaterkami powieści zostają trzy siostry. Największa marzycielka Betty, odważna, gotowa na wyzwania, próbująca iść za ciosem. Charlie, najmłodsza, toteż najmniej związana z ojcem, który podobno siedzi w więzieniu. I Fliss. Najbardziej przezorna, ostrożna, zamknięta na zmiany. Nad każdą z nich ciąży klątwa. Wychowywane przez babcię, która na pewno zdaje się być postacią tajemniczą, stają się symbolem młodzieńczego zrywu i buntu. Pomimo zagrożenia okrutną karą, która może je dopaść za nieposłuszeństwo i opuszczenie granic, pragną iść za ciosem, odkrywając prawdę i mierząc się z przeznaczeniem.


CZAROWNICA
Książka rozpoczyna się wizją uwięzionej w wieży czarownicy. Zapisująca na ścianach kolejne słowa kobieta wie, że czeka ją śmierć. Wszak dobrze zadbano, by nie miała szansy przed nią uciec. Stając się legendą, ukrytą pod imieniem, którego na mokradłach ludzie boją się wymawiać, skrywa ogromną tajemnicę, fascynując siostry i skłaniając do podążania jej śladem. Kim tak naprawdę była Sorsha Ciernioczar i czy została słusznie oskarżona?

MAGIA I PONADCZASOWE WARTOŚCI
Mroczne więzienie z wieżą, roztaczające się wokół ponure mokradła i zbiegowie, którym czasami udaje się umknąć. Ciążąca nad rodziną klątwa i magiczne przedmioty. Lusterko, sakwojaż, matrioszki – jaką skrywają moc? Książka, jak sam tytuł wskazuje, to zawierająca surrealistyczne elementy baśń, której odbiorcą nie jest jednak wyłącznie młody czytelnik. Historia o podążaniu za marzeniami niesie ze sobą dynamikę, przekaz i finezję, za którą tęskni każdy z nas. Opowieść o determinacji, o woli walki, ryzyku, niebezpieczeństwie, poznawaniu nowych ludzi i o mocy rodzinnych więzi. Co tak naprawdę stało się z ojcem dziewczynek? Jakie zagrożenie ciągnie za sobą klątwa? Czy uda im się odzyskać upragnioną wolność?


PODSUMOWANIE
Historia, choć zawierająca elementy baśni, niesie ze sobą wiele emocji. Jest mrok, nadzieja, walka, jest strach. To jedna z tych uniwersalnych powieści, po którą może sięgać czytelnik w każdym wieku i liczy się jedynie chęć otwarcia wyobraźni na to, co tak niezwykłe. Klimatem historia przypomina mi chociażby książki „Dziewczynka z atramentu i gwiazd”, „Syn wiedźmy” czy „Marzycielki”, które zdobyły serca wielu polskich czytelników. Wielka, przyjemna, magiczna przygoda, u boku której mogłam przenieść się w beztroski świat dziecięcej wyobraźni. Lekki język, malownicze opisy, wielobarwne postaci i oryginalny pomysł na akcję. A na koniec – test, dzięki któremu można się dowiedzieć, do której siostry nam najbliżej. Szczerze polecam.  

wydawnictwo: Literackie
kategoria: baśń/fantasy
ilość stron: 396
premiera: 11 marca 2020

Za możliwość przedpremierowego zapoznania się z tą historią dziękuję wydawnictwu Literackiemu.

6 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...