poniedziałek, 3 lutego 2020

"Królowa pszczół" - Nina Nirali.
Jak kocha Hindus? Historia o miłości, dramacie i nadziei.


Moje pierwsze spotkanie z twórczością Niny Nirali nazwałabym dobrym, chociaż niedoskonałym. Książka „Maharani” poruszała bardzo ciekawy i egzotyczny temat, przy czym brakowało mi dopracowania niektórych wątków. Jak jednak wspomniałam przy okazji jej recenzji, konsekwentnie postanowiłam śledzić poczynania autorki, toteż kiedy tylko w zapowiedziach pojawiła się „Królowa pszczół”, musiałam po nią sięgnąć. Orientalne środowisko, miłość, skrajne ubóstwo, przemoc i wartościowy przekaz – takim wstępem chcę zaprosić Was na recenzję drugiej książki pisarki, która tym razem zrobiła na mnie nieco inne wrażenie. Jakie?

ZARYS FABUŁY
Szanowana angielska pisarka, Skylar, wyjeżdża do Indii, by podjąć się wyzwania napisania najważniejszej książki. Trafiając do świata skrajności, poznaje Ravisha, taksówkarza, który od początku fascynuje ją swoją osobowością. Z relacji młodszego mężczyzny i starszej kobiety rodzi się coś pięknego, coś, czego nie są w stanie zniszczyć żadne podziały i granice. Sęk w tym, że Skylar skrywa pewną tajemnicę. A napisanie powieści nie jest jedynym powodem, dla którego zdecydowała się na opuszczenie rodzinnego kraju.

Tymczasem z jednego z indyjskich domów ucieka mała dziewczynka. Traktowana jak piąte koło u wozu przypadkiem usłyszała, jaką przyszłość planują dla niej rodzice. Zmotywowana do walki o siebie wsiada do autobusu i mknie go Mumbaju, o którym kiedyś usłyszała. Tylko czy samotne i biedne dziecko poradzi sobie na ulicach wielkiego miasta?

BOHATEROWIE Z RÓŻNYCH ŚWIATÓW I MIŁOŚĆ BEZ PODZIAŁÓW
Nina Nirali zabiera polskiego czytelnika w świat większości odległy i nieznany, na zatłuczone ulice indyjskich ziem. W świat wszechobecnej biedy, a zarazem w środowisko kolorowych sari i orientalnych wzorów zdobiących ciało. W takie otoczenie wkłada trójkę głównych bohaterów, a każdy z nich niesie ze sobą jakiś przekaz. Ale o tym za chwilę. Skylar to bestsellerowa pisarka, odważna i zdeterminowana do działania kobieta, która zakochuje się w mężczyźnie młodszym od siebie, przełamując opory i niepewność. Za postawą kobiety sukcesu kryją się jednak pewne sekrety. Tajemnica, która przywiodła ją aż na indyjskie ziemie. Z kolei Ravish to mężczyzna doświadczony losem. Nie młokos, któremu w głowie hulanka czy przelotne romanse. Człowiek, któremu inni ludzie dali w życiu popalić udowadniając, że często trzeba liczyć tylko i wyłącznie na samego siebie. Czy znajomość ze strarszą Europejką, która tak mocno go fascynuje, okaże się rekompensatą za lata cierpienia?

NIEDOSZŁA OFIARA TRADYCJI
Jest jeszcze przedstawicielka młodszego pokolenia. Anu.  Dziewczynka, która prawie pada ofiarą bezmyślnych dawnych tradycji aranżowanych małżeństw ze starszymi mężczyznami. Niekochana przez mamę, traktowana jako nieszczęście, które przydarzyło się rodzinie, ucieka. Bo woli niepewność jutra od losu szykowanego przez tych, którzy powinni dawać jej poczucie bezpieczeństwa. To właśnie Anu zderza się z brudną indyjską ulicą, na której trzeba walczyć o przysłowiowy kawałek chleba. Czy sobie poradzi? Autorka pięknie obrazuje historię dziecka, które choć wymyślone na potrzeby tej książki, staje się przedstawicielem wielu rówieśników wiodących podobny los naprawdę. We współczesnym świecie! Poruszająca serce postać,  a zarazem niosąca nadzieję i przykład. Że w trosce o lepsze życie nie warto siedzieć bezczynnym.


HISTORIA Z PRZEKAZEM
„Królowa pszczół” to historia o miłości, w której nie ma miejsca na podziały, inny kolor skóry, status społeczny czy przeszłość. To opowieść o akceptacji drugiego człowieka i o szacunku, który należy się każdemu. Bohaterowie, jakże wyraziści i zarazem nie czarno-biali, ciągną za sobą obraz swoich cierpień i dramatów pokazując, że życie nie zawsze bywa sprawiedliwe. Ale nigdy nie może zabraknąć sił do walki. Historia o przemocy, pedofilii czy innych niesprawiedliwościach losu. O ludziach zachłannych, którzy w drugim człowieku nieraz widzą tylko materialny zysk. Powieść dekorowana orientalnym tłem, z dodatkami egzotycznych tradycji, jaką na przykład jest hinduski ślub. Wiarygodności dodają wstawki językowe wyjęte rodem z indyjskiego słownika. Autorka wykonała ogromny reserch budując całą historię i przekłada się to na jej wiarygodność.

PODSUMOWANIE
Poruszająca, emocjonująca, wartościowa historia. Z bohaterami łamiącymi stereotypy i wcale nie takim oczywistym zakończeniem. Można uronić łzę, można i poczuć nadzieję. Historia na pewno daleka od tych monotematycznych. Dynamiczna, z bardzo barwnym i wiarygodnym tłem.  O miłości, o wartości człowieka, ale także o przemocy, niesprawiedliwości i krzywdach wyrządzanych tym najmłodszym, bezbronnym. Jak dla mnie, autorka wykonała ogromny przeskok pod względem jakości historii i warsztatu. Polecam.

wydawnictwo: Novae Res
kategoria: romans
ilość stron: 431
data wydania: ??? 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Novae Res.

13 komentarzy:

 1. Ciekawie się zapowiada. Lubię emocjonujące książki, więc ta mogłaby mi się spodobać. Z chęcią dopiszę ten tytuł do mojej listy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś ją przeczytam 😉
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat jej nie mam w planach ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka po opisie fabuły, mnie zainteresowała. Lubię takie opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się naprawdę interesująco, więc pewnie w wolnym czasie ją przeczytam :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno czytałam inną książkę tej autorki i bardzo mi się podobała Lubię Jej twórczość, więc na pewno sięgnę po kolejne. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie nie dałabym jej szansy, gdyby nie Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam i bardzo mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mocna i ważna ksiażka. Choć okładka mnie odrzuca, to Ty zaciekawiłaś mnie fabułą :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zainteresowałaś mnie tą książką ;). Lubię opowieści o Indiach i powieści rozgrywające się w tamtych klimatach, cieszę się więc, że ta książka jest taka poruszająca i emocjonalna. Chętnie ją poznam ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubie książki o różnych kulturach

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...