czwartek, 27 lutego 2020

"Ciemna strona Sary" - Danka Braun.
Zamordowana narzeczona, dramat i kochanka.


Ludzie lubią zakładać maski czy to w kręgu obcych czy nawet wśród najbliższych, bo dla niektórych tajemnica staje się po prostu sposobem na życie. Nie warto więc ufać pozorom, bo pod nimi nieraz kryje się brutalna prawda. Ileż to przecież razy sąsiedzi mordercy opowiadają, że przecież był, bądź była, dobrym, zwyczajnym człowiekiem. Dziś chciałam zaprosić Was do odkrycia mroków ciążących nad pewną przyszłą rodziną. Chcecie zobaczyć jak wygląda „Ciemna strona Sary”? Do gry powraca detektyw Mirek Filer, który trzeci już raz będzie miał okazję udowodnić, czy aby na pewno nadaje się na śledczego węszącego tropem niewygodnych, dla wielu, spraw. Danka Braun, czyli poczytna polska autorka, która wydała już na świat imponującą liczbę książek, powraca z kolejną przygodą. Czy warto zwrócić na nią uwagę?

ZARYS FABUŁY
Były wielkie zaręczyny, na które Sara nalegała, był dziwny i sugestywny prezent, który nieco zniszczył doskonałą aurę tego dnia. Jest i trup. Zamordowana narzeczona, niedoszła żona zamożnego prawnika, podobno dokonała żywota zatłuczona na śmierć obuchem siekiery. Podejrzenia szybko padają na ogrodnika, który przecież ma na swoim koncie kryminalną przeszłość. Sęk w tym, że przy bliższym przyjrzeniu się sprawie wychodzą na wierzch pewne tajemnice. By oczyścić z zarzutów człowieka być może niesłusznie oskarżanego o zabójstwo, Mirek Filer powraca do gry. Odkrywa, że Daniel, narzeczony denatki nie był wcale taki święty. Czy jego kochanka mogła mieć motyw do dokonania czegoś tak okrutnego? A może to ktoś zupełnie inny?

MORDERSTWO W ZAMOŻNEJ RODZINIE
Zamożny prawnik traci urodziwą przyszłą żonę. Sara wydawała się być pięknością, której wszyscy dookoła mogliby mu zazdrościć. A jednak prawda zdaje się skrywać wiele rozmaitych niespodzianek. Światła podejrzenia padają na byłego kryminalistę i niepijącego alkoholika, który przecież z denatką z pewnością miał styczność. Tak się jednak składa, że pracujący u Daniela Rudnickiego ogrodnik jest także złotą rączką w pensjonacie Mirka Filera, a detektyw nie do końca wierzy w jego winę. Wszak ma do ludzi nosa i dał mu kiedyś szansę, której nie zaprzepaścił. Zdechły szczur opakowany w ładne pudełko, kochanka i w końcu ciemna strona Sary. Danka Braun prowadzi czytelnika różnymi tropami wnikliwie analizując kolejne przypuszczenia. Między innymi po to, by zmylić. Podoba mi się konsekwentność w podjętych tematach i poprowadzenie wątków do końca. Jest bardzo ciekawie. Między innymi za sprawą grubej warstwy obyczajowej.


WARSTWA OBYCZAJOWA
Powieść nie jest typowym kryminałem usłanym policyjnym słownictwem i służbowymi przesłuchaniami. Tutaj w grę wchodzą relacje stanowiące bazę historii, w dużej mierze zarysowane jeszcze przed tragicznymi wydarzeniami. Tak, by czytelnik miał już jakąś możliwość snucia podejrzeń. Autorka skupia się na międzyludzkich kontaktach, pokazuje rodzinne koneksje, działanie stereotypów, ukazuje zazdrość, ludzkie słabości, niesłusznie wydawane opinie, rodzące się uczucia i miłości, dla których nie ważne są żadne bariery. Przy okazji kryminalnej sprawy kładzie wyraźny akcent na życie prywatne Mirka Filera, który na przestrzeni kolejnych tomów zdążył mocno się zmienić. Dzięki kobiecie i dzieciom wydoroślał i choć nadal pozostaje zadbanym przystojniakiem, za którym ogląda się płeć przeciwna, wie już czego w życiu chce. Ukochana w ciąży, zbuntowana nastolatka na utrzymaniu i mały brzdąc z bagażem męczących zachowań. Danka Braun nakreśliła bardzo realistyczne postaci, z osobowościami, dialogami i nawykami dopasowanymi do wieku. Czytając czułam się tak, jak gdybym po prostu ich znała.

PODSUMOWANIE
Uwielbiam klimat panujący w książkach autorki. Nie jest przytłaczający, przez co daje wrażenie lekkości i wypracowuje pole do popisu błyskotliwej akcji. Autorka co jakiś czas częstuje czytelnika jakimś newsem i choć to nie jest jedna z tych powieści, w których fabuła buduje napięcie sięgające zenitu, nie ma obaw o nudę. Mylne tropy, rozbudowana warstwa obyczajowa, realne motywy i po prostu życie. Nieobciążający, inteligentny i pełen sekretów kryminał polecam w szczególności kobietom. Danka Braun wie co dobre.

wydawnictwo: Prozami
cykl: Akra Mirka Filera (tom 3)
kategoria: kryminał
ilość stron: 398
data wydania: 14 lutego 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prozami.

12 komentarzy:

 1. Kryminały uwielbiam, więc może i ten - chociaż nie do końca typowy - by mi się spodobał. Nie kojarzę, żebym czytała już coś tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki tej autorki. Tej jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musi być całkiem ciekawa ta książka ;) super napew o sięgnę po taka

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam, ale jak najbardziej zachęciłaś mnie do tego ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że tak dobrze oceniasz, ponieważ i ja lubię książki tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł totalnie zniechęca - od razu skojarzył mi się Grey, brrr. Cieszę się jednak, że przeczytałam Twoją recenzję i dowiedziałam się, że książce bliżej do kryminalnej obyczajówki niż do erotycznego romansu bez fabuły. Zerknę sobie na pierwszy tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. cały ten cykl o Mirku Filerze jest świetny, może jeszcze autorka dopisze kolejne części?:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...