poniedziałek, 12 sierpnia 2019

"Elita" - Rachel Van Dyken.
Dlaczego Tracey spotyka się z krytyką przywódcy VIP-ów?


Każda szkoła posiada swój regulamin, którego nieprzestrzeganie wiąże się z jakimiś mniej czy bardziej poważnymi konsekwencjami. Im bardziej renomowana, tym zasady bywają surowsze i mocniej egzekwowane. Do jednej z takich szkół trafia bohaterka powieści Rachel Van Dyken nie mając bladego pojęcia o tym, że trafi w środowisko jakże dalekie od jej przyzwyczajeń, świat, w którym rządzą zasady i podziały, rzeczywistość, w której przyjdzie jej odkryć na nowo swoją tożsamość. Mówi się, że „Elita. Eagle Elite” to najlepsza książka autorki, więc dociekliwie postanowiłam to sprawdzić. Kojarzycie poprzednie jej powieści? „Utrata”, „Toxic” wydane przez Feerię Young? Zobaczcie zatem, co ma Wam do zaoferowania wydawnictwo Kobiece.

ZARYS FABUŁY
W wyniku corocznej loterii, Tracey Rooks zdobywa miejsce w renomowanej, elitarnej szkole Eagle Elite, która zapewnia swoim uczniom finansową stabilizację na całe życie. Zdaje się więc, że już nic lepszego nie mogło się jej przytrafić. Jednak…. Dziewczyna nie ma pojęcia, jak skomplikowane zasady panują w murach uczelni i jak wiele krwi napsuje jej Nixon, przywódca Elektów zarządzający całą organizacją i porządkiem. Traktowana jak wyrzutek i człowiek gorszego sortu, Tracey staje u kresu wytrzymałości i poznaje kolejne wytyczne, do których musi przywyknąć. Nie możesz dotykać, patrzeć, odzywać się do wybrańców na czele z Nixonem chyba, że ci na to pozwolą. Pewnego dnia dziewczyna odkrywa jednak, że nie wiedzieć czemu przywódca Elektów zdaje się chronić. Pomiędzy nią, a Nixonem rodzi się niezwykła więź. To co najgorsze, ma jednak dopiero nadejść. Okazuje się, że Tracey nie miała pojęcia z kim się zadaje i kim tak naprawdę była w przeszłości.

TO NIE JEST ZWYKŁA HATE-LOVE. TU CHODZI O DRUGIE DNO
Na początku może się wydawać, że pierwszy tom serii to historia bazująca na znanym wszystkim już schemacie hate-love. Jest chłopak, do którego mogłyby wzdychać wszystkie dziewczyny i dziewczyna, która jest przez niego dręczona. Choć tak naprawdę nic mu nie zrobiła. Z czasem rodzi się coraz więcej pytań, które wyraźnie wskazują na to, że sytuacja ma ukryte drugie dno. Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu, pojawia się realne zagrożenie, napięcie rośnie, problemy zaczynają eskalować. Kiedy na jaw zaczyna wychodzić prawda, której czytelnik przewidzieć nie może, wszystko zabiera sensu. I wtedy można powiedzieć jedno. Do niewinnego New Adult skupionego wyłącznie na młodzieńczych rozterkach młodych ludzi tej książce daleko. Tutaj do gry wkracza iście kryminalne tło.


BIEDNA „NOWA” DZIEWCZYNA I PRZYWÓDCA ELIT
Główna bohaterka to skromna i biedna dziewczyna, kochająca swojego dziadka, który wychowywał ją na farmie i tęskniąca za krowami dającymi jej poczucie swojskości i przypominającymi o domu. Zdecydowanie nieprzyzwyczajona do przebywania pośród elit, niewychylająca się, ale potrafiąca stanąć w obronie swojego honoru. Mimo wszystko, można nazwać ją niezłomną. Nixon, czyli druga z postaci zasługujących na określenie mianem „głównej”, to najważniejsza osoba na całej uczelni. Zdaje się, że przypomina boga, któremu wszystko wolno. Włącznie z upokarzaniem innych. To wokół niego kręci się całe szkolne życie, to on dyktuje zasady, to on czytelnikowi wydaje się być największym złem, dupkiem, egoistą z niewybaczalnymi posunięciami. Ale… No właśnie, poprzestanę na „ale”. Z czasem sprawa zyskuje pewien zwrot.

DYNAMIKA I TŁO
Nie poprzestaje autorka na bohaterach pierwszoplanowych, drugimi malując zaledwie tło. Pojawia się szereg postaci mających dla całej historii ogromne znaczenie, na czele z uczynną współlokatorką, dzięki której Tracey pozostaje przy zdrowych zmysłach oraz pewnym podstępnym typkiem, którego można nazwać czarnym charakterem tej książki. Wielkie gmaszyska, pokazowa restauracja wewnątrzszkolna, drogie ubrania i wątek przestępczy. Pomiędzy relacją bohaterów, która jak wspomniałam – budzi wiele pytań, przekrada się w treść ogromne niebezpieczeństwo. Klimat książki i bieg wydarzeń doprawdy potrafią zaskoczyć. Polecam więc nie tylko fanom New Adult, ale także szerszemu gronu. Tym, których ujęła fabuła Srebrnego łabędzia, ale byli rozczarowani stylem, sugeruję właśnie tą serię. Nie będziecie zawiedzeni.

wydawnictwo: Kobiece
seria: Eagle Elite (tom 1)
kategoria: New Adult
ilość stron: 313
data wydania: lipiec 2019

nowość oraz inne ciekawe książki znajdziecie na TaniaKsiazka.pl, stronie księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

4 komentarze:

 1. Mam mieszane odczucia odnośnie tej książki, ponieważ przez skrajnie różne jej recenzję, wywołała mętlik w mojej głowie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy to książka, która mogłaby mnie wciągnąć.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam tę książkę kilka dobrych lat temu i wtedy nawet mi się podobała, aczkolwiek nie mam ochoty, aby do niej wracać.

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...