wtorek, 6 sierpnia 2019

"Safari. Zapiski przewodnika karawan" - Paweł Kardasz.
Dwadzieścia pięć lat pośród Ludzi Słońca.


Afryka to kontynent kontrastów. Można tutaj otrzymać bezinteresowną pomoc, ale i przez niepozornego towarzysza zostać w pełni wykorzystanym. Kontynent, w którym panoszy się bieda, a mimo to ludzie są po prostu szczęśliwi. Dzika, niezbadana, pilnie strzegąca swoich tradycji, choć gdzieniegdzie na siłę korzystająca z docierających tam dóbr cywilizacji - niekoniecznie zawsze tak, jak trzeba. O różnych obliczach nieokrzesanej Afryki pisze Paweł Kardasz, przewodnik karawan, człowiek, który w Afryce jest już od dwudziestu pięciu lat. To zatem nie jest relacja pobieżnego podróżnika, to zbiór najciekawszych doświadczeń zabranych w jednym miejscu przez kogoś, kto miał okazję prawdziwie posmakować uroku Czarnego Lądu.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Przez Namibię, Rwandę, Kenię czy Zanzibar. Przyglądając się codziennemu rytmowi życia Masajów czy plemieniu Samburu. Zamknięty w zambijskim areszcie czy zmuszony do zapłaty mandatów, których przyczyny zdają się być po prostu absurdalne. Paweł Kardasz pisze o malarii, niebezpiecznym noclegu u boku ryczącej lwicy i nieoczekiwanej zapłacie za naprawę, którą prawie obraził mechanika. Są krokodyle uczty z ludzi i afrykańscy czarownicy. Kilkadziesiąt opowieści autora to starannie wyselekcjonowany zbiór najciekawszych, najbardziej szalonych, groźnych czy zabawnych przeżyć.


CIEKAWOSTKI
Czy wiedzieliście, że u Masajów szczęki mrówek służą jako kleszcze chirurgiczne? Czy słyszeliście kiedyś o krwawych potyczkach w Rwandzie? Dlaczego warto przemycić whisky na safari? Jak wielkie można ponieść konsekwencje zabierając do swojego samochodu afrykańskiego autostopowicza? I dlaczego Paweł Kardasz zupełnie nieświadomie znalazł się na celowniku karabinów maszynowych, potraktowany jako sudański obywatel? Odpowiedzi na te pytania czekają na Was w książce, ale przedstawione przeze mnie tematy to tylko kropla w morzu tego, co ma Wam do przekazania Paweł Kardasz.

OBRAZ SPOŁECZEŃSTWA I OSOBISTE DOŚWIADCZENIA
Autor książki znalazł się w samym sercu Afryki, pośród Ludzi Słońca, których zachowanie zdążył już rozpracować, ale którzy mimo to wciąż potrafią mocno zaskoczyć i chytrze go podejść. Jego relacja nie jest zatem oklepanym opisem zabytków czy turystycznych punktów koniecznych do odhaczenia. Niewiele tutaj samej historii ograniczonej tylko do tego, co koniecznie. Jest za to osobista obserwacja tego, co tworzy ów kontynent – społeczeństwa. Kontakt z ludźmi, ich zwyczaje, tradycje, podejście do życia. To tworzy prawdziwy i niezakłamany wizerunek prawdziwego oblicza Afryki, staje się esencją wieloletniej podróży bogatej w skrajnie różne doświadczenia. Paweł Kardasz nie zachowuje więc chronologii, ale przywołuje różne opowieści, jak gawędziarz, którzy przy ciepłym ognisku snuje kolejne niesamowite historie.


ZDJĘCIA
Treści towarzyszą barwne fotografie, uwiecznione migawką zwierzęta, ludzie wykonujący rozmaite czynności czy krajobrazy. Publikacja jest więc kolorowa, żywa, dynamiczna i bogato wyposażona, a dobrej jakości papier wraz z twardą oprawą stanowią dodatek nadający jej kunsztu i elegancji, jak z resztą w przypadku każdej książki wchodzącej w skład Biblioteki Poznaj Świat.


DLA KOGO?
Gratka dla wielbicieli opowieści o dalekich lądach, dla tych czytelników, którzy oczyma wyobraźni lubią liznąć tego, co niebezpieczne, zabawne i na pewno egzotyczne. Teraz możecie poznać Afrykę od tej strony, której jeszcze nie znacie, bo każdy na stronach publikacji odnajdzie coś, o czym na pewno dotąd nie wiedział. A wszystko zapodane w formie zwięzłych i bardzo ciekawych wspomnień.

wydawnictwo: Bernardinum
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 375
rok wydania: 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Bernardinum.

9 komentarzy:

 1. To musi być naprawdę ciekawe publikacja. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że przypadła Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od czasu do czasu zaglądam do takich podróżniczych książek. Ta wydaje się bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka nie dla mnie, ale książka sama w sobie jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dawno już nie czytałam książek podróżniczych, a lubię je czytać. Będę mieć tę pozycję na uwadze, wydaje się być ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie zilustrowana książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O nie!!!! Ja to muszę mieć! Nie ma siły!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...