sobota, 17 sierpnia 2019

"Córka Króla Piratów" - Tricia Levenseller.
Uwaga załogo, kobieta na pokładzie!


Słowo pirat kojarzy się nam z baśniami o zdobywanych skarbach, opowieściami o zaginionych wyspach, z rabieżami dokonywanymi na morzach, czy czarną banderą, pod którą pływali ci najbardziej niebezpieczni. I choć wielu z nich, dzięki książkom czy filmom wyświetlanym na szklanym ekranie zdobyło nasza sympatię, pirat to tak naprawdę bandyta, człowiek, który napada na statki czy łodzie zawsze ze złą intencją, aby dokonać rabunku. Barbarossa czy Henry Morgan  - ci prawdziwi, bądź po prostu Jack Sparrow i kapitan Hak – ci filmowi, teraz mają doprawdy godną przeciwniczkę, która na wodach mórz i oceanów radzi sobie lepiej, niż niejednej mężczyzna. Poznajcie siedemnastoletnią piratkę Alosę i książkę "Córka Króla Piratów".

ZARYS FABUŁY
Kiedy siedemnastoletnia Alosa zostaje uprowadzona przez statek młodej załogi pirackiej, konsekwentnie stwarza pozory zaskoczonej, pokazując, że ma swoje zasady, których nie pozwoli sobie odebrać. Niezłomna i odważna, trafia w samą paszczę lwa nieświadomego jednak faktu, że Alosa sama się w nią wepchała. A wszystko po to, by zdobyć cenną starą mapę. Dostępu do niej chroni jednak młody i przystojny oficer Riden. Czy Alosa zdoła sprzeciwić się całej załodze wroga? Czy Riden niepostrzeżenie nie pokrzyżuje jej skrupulatnie opracowanych planów?

PANI PIRAT, BO KOBIETA TEŻ MOŻE – A CO!
Draxenowi, kapitanowi statku, który lubi postawić na swoim, trafia się iście godna podziwu przeciwniczka. Alosa, to jedna z tych kobiet, które fizyczną, ale przede wszystkim mentalną siłą męstwa i odwagi są w stanie rozłożyć na łopatki niejednego faceta. Przebiegła, zwinna, potrafiąca zagrać na pozorach, zgarnąć niepostrzeżenie klucz czy celowo wyprowadzić z równowagi. Wysłana z bardzo ważną misją, w trakcie której może stracić życie nie chce zawieść ojca. W końcu jest córką samego króla piratów. Wyidealizowana? Może gdzieniegdzie pomaga jej magiczny, niewidzialny pył słowa literatury, nierażąco czyniąc z jej jednak bohaterkę godną podziwu. W tej całej książkowej przygodzie towarzyszy jej pierwszy oficer, porywacz, przystojny Riden, z którym zaczyna łączyć się nie tylko nić porozumienia. I choć w swojej nieomylności oficer tak idealny już nie jest, mnie do siebie na pewno przekonał, a sceny z jego udziałem stały się oczywiście najlepsze.

AHOJ PRZYGODO
Książka niewątpliwie wydaje się być gratką dla poszukiwaczy prawdziwych przygód i wielbicieli takich nieco baśniowych, morskich klimatów. Autorka buduje rzeczywistość niebezpiecznego życia na pokładzie, są podstępy, jest morderstwo – dzięki któremu można na przykład zaprezentować swoją niezłomność, jest wiara w istnienie syren oraz oczywiście, jak na książkę o piratach przystało, jest cenna mapa – która staje się tutaj jednym z głównych motywów i powodów działań bohaterki.


MIŁOŚĆ NA POKŁADZIE? NIE… TO TYLKO MISJA
Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy Alosa trafia na pokład wroga. Jest pozorowany moment zaskoczenia, a potem już po prostu płynie się dalej. Autorka proponuje swojemu czytelnikowi mieszankę łagodnego, niespodziewanego romansu u boku mężczyzny, który jest doprawdy wart uwagi, jednak przede wszystkim całości przyświeca inny cel – zdobycie mapy. Książka kończy się w takim momencie, że trzeba sięgnąć po kolejny tom. A ja zrobię to na pewno, bo świat dumnej piratki i klimat morskich śmiałków mocno mnie zaintrygował.  

DLA KOGO?
Tytuł sugerowałabym raczej młodzieży, fanom nurtu New Adult czy Young Adult, którzy mają już dość zwyczajnych romansów rozgrywanych w rzeczywistości przeciętnych nastolatków. Tutaj jest miłość i jest przygoda, a całości towarzyszy lekki styl, humor oraz oczywiście postaci drugoplanowe, pośród których da się także znaleźć czarną owcę. Bez tego się nie obędzie. Chcecie zobaczyć, jak na pokładzie radzi sobie córka króla piratów?  Sięgnijcie po tę powieść.

wydawnictwo: Filia
kategoria: powieść dla młodzieży/przygoda/Young Adult
ilość stron: 289
data wydania: maj 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję księgarni TaniaKsiazka.pl. Na jej stronie znajdziecie najlepsze bestsellery – zawsze w dobrej cenie.

16 komentarzy:

 1. Recenzja ciekawa, ale tym razem mówię pas. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka wydaje się naprawdę fajna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.facebook.com/groups/3799322803509060/?ref=share
   Grupka na fb jak by ktoś chciał

   Usuń
 3. Czy nadaje się dla dzieci? :) Nie wiem czy po przeczytaniu nie będę chciała zostać piratem :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troszkę średnio (brutalniejsze itp.) bardziej dla nastolatków

   Usuń
 4. A mnie ciągnie do map i piratów...

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, mnie nie zaskoczyła tak pozytywnie :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ją już u siebie, więc muszę w końcu zabrać się do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie tak dawno zastanawiałam się nad tym tytułem. Nie jestem przekonana do piratów...

  OdpowiedzUsuń
 8. Miłość i przygoda to bardzo fajne połączenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już wiele o niej słyszałam ❣

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie byłyby to moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dawno już takich książek nie czytałam. Może na tę się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kobieta-pirat to rzadkość w literaturze ;). Fajnie, że powstają takie nietypowe książki dla młodszych czytelników, czy dorosłych fanów YA... Ja się do nich jednak nie zaliczam, więc nie sięgnę po tę powieść ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. https://www.facebook.com/groups/3799322803509060/?ref=share
  Grupka na fb jak by ktoś chciał

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...