wtorek, 13 listopada 2018

"Tajemnice Mille" - Dagmara Andryka.
Kim jest kobieta w czerwieni?


„W każdym horoskopie, niczym w plotce, tkwi ziarno prawdy.”

Ludzie kochają sensacje. Czy to bazujące na jakimś atrakcyjnym wydarzeniu, czy – tym bardziej – na czyjeś tragedii, kiedy coś się dzieje, jest po prostu ciekawie. I świetnym tego przykładem okazują się mieszkańcy miasteczka Mille, które co prawda niedawno zasłynęło, ale jeszcze nie powiedziało na swój temat ostatniego słowa. Dagmara Andryka, z wykształcenia filozof, autorka powieści „Tysiąc” i „Trąf, trąf, misia, bela” proponuje czytelnikom kryminał z kobietą w czerwieni na czele. Mieszkańcy, którzy mogą mieć coś do ukrycia, sensacja, która wstrząsa publiczną opinią i sprawca, który czym prędzej musi zostać złapany. Gotowi na sporą dawkę wrażeń? Zapraszam wpierw na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Miasteczko Mille stało się słynne, a wszystko to dzięki reportażowi Marty Witeckiej. Kolejne transze turystów, zainspirowani opowiedzianą historią filmowcy i gwiazda odnosząca sukcesy w USA, wszyscy tłumnie przybywają do Mille przynosząc przy tym miejscowości materialne korzyści, ale i powodując, że czujność tubylców zostaje uśpiona.

Pewnego dnia nad rzeką zostają znalezione zwłoki kobiety ubranej na czerwono. Kim jest? Co ją spotkało? Policja wszczyna śledztwo, a naciski „z góry” domagają się szybkiego pojmania sprawcy tego zdarzenia. Czy w grę wchodzi klątwa? A może ludzka zawiść? Motyw mógł mieć każdy…

KLIMATYCZNE MILLE
Miasteczko otwarte na zyski, ale nie do końca będące w stanie otworzyć się na kogoś nowego przyjmując go na stałe. Z burzliwą historią, która interesuje media i  z charakterystycznymi mieszkańcami, którzy zaczynają ujawniać rzeczy dotąd chowane pod grubą warstwą tajemnicy. Właśnie tutaj rozegrała autorka losy swoich bohaterów, w Mille, które ma swój klimat i teraz też znalazło swoje miejsce w mojej pamięci.

POMYSŁ NA FABUŁĘ, CZYLI O KOBIECIE W CZERWIENI
Powieść rozpoczyna się od odnalezienia zwłok po to, by później porzucić ten temat na jakiś czas pozostawiając czytelnika pogrążonego w aurze niepewności i domysłów. Historie kolejnych kobiet, ich przypadki, choć początkowo wcale niepowiązane, potem łączą się w jedną, spójną całość i wieńczą część uplecioną wokół sensacyjnej dla miasteczka sytuacji. Kto może być ofiarą? Kto mordercą? Nic nie jest pewne, nic oczywiste i nic takie proste. A potem rozpoczyna się oficjalne przesłuchanie, czyli rozmowy wycięte jakby żywcem z komisariatu policji. Autorka lubi urywać wątki, by potem, w pewnym momencie o nich wspomnieć wynagradzając czytelnikowi jego cierpliwość. Nie ukrywam, że na początku byłam nieco zdezorientowana i miałam obawy dotyczące tego, czy zdołam się w tym wszystkim odnaleźć. Okazało się jednak, że wcale nie było to takie trudne.

KOBIETY
W powieści dominują kobiety. Ofiara, podejrzane, gwiazda filmowa czy dziennikarka zmuszona do intensywnego działania we własnej obronie.  Mieszkańcy raczej niechętnie akceptujący obcych, a jednak rządni pieniędzy. Tutaj każdy może mieć swoje za uszami i każdy może mieć motyw. Autorka tak wykreowała całą fabułę, że trudno wytypować sprawcę na własną rękę. Wszystko może wydawać się prawdopodobne, a mylne tropy prowadzą donikąd.


PODSUMOWANIE
Oryginalny pomysł poprowadzenia fabuły, nieschematyczna konstrukcja kryminału, barwni bohaterowie i nietypowa atmosfera panująca w miasteczku. Osobliwe środowisko na czele z czerwonym kolorem stanowiącym meritum sprawy. Wszak w taką sukienkę jest ubrana odnaleziona nad rzeką kobieta. To mój pierwszy kryminał tej autorki, ale zapewne nie ostatni. Polecam fanom gatunku. Pomimo nieco chaotycznego początku, potem czeka na czytelnika świetna zabawa.

wydawnictwo: Prószyński i S-ka
kategoria: kryminał
ilość stron: 358
data wydania: październik 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

6 komentarzy:

 1. Hmm, pierwsze kryminały nie zawsze wychodzą, ale skoro mówisz, że autorka sobie poradziła, to może warto zwrócić na niego uwagę. Będę go mieć w pamieci, przy wyborze kolejnych pozycji z gatunku :)

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też zamierzam przyjrzeć się bliżej kolejnym powieściom autorki. Ta na pewno przypadła mi do gustu. Tak więc polecam.

   Usuń
 2. Autorka bardzo mnie ciekawi. Już czeka na mnie inna jej książka. Muszę w końcu przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. O, widzę coś w sam raz dla mnie, chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...