piątek, 2 listopada 2018

"Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń" - Chris Colfer.
Kapturek, Śnieżka i Kopciuszek jakich nie znacie!


„- Baśnie to coś więcej niż tylko błahe opowiastki na dobranoc – ciągnęła nauczycielka. – Ich zakończenia kryją rozwiązanie niemal każdego problemu, jaki możemy sobie wyobrazić. Baśnie to życiowe lekcje ukryte pod sztafażem barwnych postaci i sytuacji.”

I żyli długo, długo i szczęśliwie…  Tymi słowami kończy się większość pięknych, znanych opowieści dedykowanych dzieciom. Ale hola hola. Czy to znaczy, że postaci z historiami tak zawiłymi i tak finezyjnymi nagle przestały mieć jakiekolwiek problemy? Dotąd wiatr im w oczy i teraz wrogów brak? Przecież chociażby taki Czerwony Kapturek czy Złotowłosa miały charakterek i tendencje do pakowania się w kłopoty. To niemożliwe, by nagle ich życie zmieniło się o sto osiemdziesiąt stopni. A gdyby tak móc na chwilę zerknąć w ich dalsze losy, gdyby tak otworzyć bramy baśni i sprawdzić jak się mają ci, którzy od setek lat bawią kolejne pokolenia. Chris Colfer zaprasza czytelników do Krainy Opowieści, a ja wpierw zapraszam Was na recenzję, byście proponowanej przeze mnie książce mogli przyjrzeć się bliżej.

ZARYS FABUŁY
Kiedy bliźniacy Alex i Connor przerabiają na lekcjach temat baśni, nie mają pojęcia, że już wkrótce postaci znane wyłącznie z kart rozmaitych lektur staną się im bliższe, aniżeli mogliby sobie tego życzyć. A wszystko zmienia się z chwilą, kiedy otrzymują od babci tajemniczą księgę. To właśnie ona przenosi ich do Krainy Opowieści, do magicznego, ale zarazem pełnego niebezpieczeństw świata, któremu będą musieli stawić czoła. By z niego wyjść i powrócić do normalności potrzebne jest otwarcie bram, a to wiąże się z koniecznością zdobycia kilku niezbędnych składników. Nie wszyscy jednak zdają się im sprzyjać. Zła Królowa, Śnieżka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek. Kto okaże się sprzymierzeńcem, a kto wrogiem?

BLIŹNIACY W KRAINIE OPOWIEŚCI
W świetle reflektorów tej powieści na pierwszym miejscu wcale nie stają znane z popularnych baśni postaci. Te gęsto ścielą drugi plan, ale o tym za chwilę. Pierwszy plan buduje zgrane rodzeństwo, bliźniacy – Alex i Connor, którzy choć na pozór zupełnie inni, naprawdę się kochają. Ona jest pilną, spokojną i zaangażowaną w lekcje uczennicą. Taką, która solidnie przygotowuje się do tematu i zna odpowiedź na każde pytanie zadane przez nauczyciela. On wręcz przeciwnie – co prawda nie jest szkolnym rozrabiaką, ale zasypia podczas wykładów belfra jakby ignorując wartościowość jego pracy. A przecież to może irytować. Życie tej dwójki zmienia się diametralnie, a wszystko dzieje się z chwilą, kiedy przechodzą na drugą stronę księgi podarowanej przez babcię. Pamiętacie jak dziwaczne były przygody Alicji z Krainy Czarów, kiedy wpadła do króliczej nory? Bliźniacy wcale nie mają gorszych.


ZNANI I LUBIANI – HISTORIA PRAWDZIWA
W Krainie Opowieści wszystko okazuje się nieco inne, aniżeli podają zakończenia popularnych baśni. Tutaj błoga nieświadomość pięknego zakończenia kontrastuje się z prawdą, a podmalowane niedoskonałości charakterów tracą koloryt i ujawniają mankamenty. Przecież Złotowłosa bezkarnie włamała się do domku niedźwiedzi. Teraz poszukiwana jest listem gończym. Czerwony Kapturek kocha się w Jasiu od fasoli, Kopciuszek jest w stanie brzemiennym, a Śnieżka próbuje rozwikłać powody działania Złej Królowej, odwiedzając ją w mało przyjaznych lochach. Autor bawi się znanymi motywami baśni, modyfikuje je i robi to tak swobodnie, że każdy z jego pomysłów doprawdy intryguje. Każda ze znanych postaci ma tutaj swoje miejsce, swoją własną historię i morał, ale to Zaklęcie Życzeń, o które starają się Connor i Alex stanowi najważniejszy i wiodący motyw. Czy rodzeństwu uda się na powrót przekroczyć progi baśniowej rzeczywistości i jakie wrażenia wyniosą z tej niepowtarzalnej przygody?

BAŚNIE W NOWYM ŚWIETLE
Autor powieści rzuca zupełnie nowe światło na historie spisane wiele lat temu. Demaskuje znane ideały, już na samym początku z jednej strony zadając niewygodne pytania, z drugiej gloryfikując przekazy niesione przez na pozór niewinne opowieści. Czy Czerwony Kapturek faktycznie miał kochających rodziców, skoro wysłali dziewczynkę samą przez ciemny las? Czy tylko pierwotne losy Śnieżki były tragiczne, a może Zła Królowa również zasługuje na chwilę uwagi i zrozumienia?


DLA MŁODSZEGO I STARSZEGO
Język powieści jest prosty, dopasowany do młodego odbiorcy, bo jak sugeruje okładka książki – to pozycja dla dzieci w wieku 8+. Nietuzinkowe pomysły z pewnością mogą zaintrygować rządnych przygód czytelników, jeśli oczywiście uprzednią zapoznają się z motywami starych, znanych baśni – by móc w pełni czerpać przekaz tej książki. Ale przecież o to nie trudno, bo o Kapturku, Kopciuszku czy Złotowłosej każdy opowieści już zna. Ja sama jestem tą pozycją zafascynowana, więc nie odmawiam od pomysłu sięgnięcia po nią także i starszych czytelników, którzy lubią takie zapodane z humorem, przekazem i modyfikacją bajkowe motywy. Spotkanie z goblinami czy trollami, z czarownicą czy wilkami, potraktowane z przymrużeniem oka, przenosi w świat dziecięcych lat, w którym jednak wcale nie brakuje przeszkód i trosk. Całe wydanie piękne zwieńcza solidna, barwna oprawa, dzięki której książka świetnie nadaje się na prezent. Przy okazji tej recenzji chciałabym wspomnieć, że to pierwsza powieść wydana przez nową markę wydawniczą Papierowego Księżyca – Młodzieżówka.

wydawnictwo: Młodzieżówka
kategoria: baśnie
ilość stron: 436
data wydania: październik 2018

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Młodzieżówka.

17 komentarzy:

 1. Dzięki za ciekawą inspirację prezentową. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. To demaskowanie musi być szalenie ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie właśnie jest. Fajnie tak zerknąć w losy bohaterów znanych już w czasach dzieciństwa.

   Usuń
 3. Sięgam po różne gatunki ostatnio, ale ten jednak nie jest dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) Ja także ostatnio staram się mieszać, by nie wpaść w monotonię.

   Usuń
 4. Sporo pozytywnych opinii czytałam o tej książce i chciałabym ją przeczytać. Jestem ciekawa tego baśniowego klimatu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bajki przedstawione inaczej. Naprawdę fajnie tak zerknąć co tam słychać u znanych bohaterów z dzieciństwa :)

   Usuń
 5. What a lovely book,
  the illustration looks so amazing my dear.

  take a look at my BLOG and my INSTAGRAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes, it's really interesting. I'll visit your blog soon :)

   Usuń
 6. Chyba tym razem nie dam się namówić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydana książka, a do tego ciekawa i zaskakująca :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lał, to musi być super seria! Mam chęć na ten pierwszy tom i na pewno kolejne także ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam baśnie i pewnie skusze się na tę pozycję. Ciekawa jestem z czym wydawnictwo weszło na rynek, bo zdaje się, że to całkiem niezle wejście. I oprawa c:

  mrs-cholera.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Już czeka na mojej półce :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...