wtorek, 23 lutego 2016

Kolorowanka "Rośliny egzotyczne. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew"


Natura od zawsze koiła ludzkie troski. Uspokajając, lecząc i zachwycając. Jej piękno i majestat to cud, którego nigdy nie doścignie ludzka ręka najlepszego architekta. A jednak często pozostajemy ślepi na jej wdzięk szukając rozrywek tam, gdzie nie warto tego robić. Przyroda to zbiór rozmaitych zjawisk, zwierząt i roślin, o których istnieniu nawet nie mamy pojęcia. Gdzie ich szukać? Wystarczy dokładnie się rozejrzeć. Kwiaty kolorujące krajobrazy to słodycz dla ludzkich oczu, chociaż nie zawsze mamy szansę na to, by móc podziwiać urok wszystkich istniejących gatunków. Teraz jednak pojawiła się okazja zamiany ról i dotąd malujące widok rośliny może pokolorować człowiek. By móc skutecznie pokonać stres i znaleźć chwilę pośród kredek i natury, powstała niezwykła publikacja „Rośliny egzotyczne. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew”. Lubicie kolorowanki? Zatem zapraszam do zapoznania się z tym tytułem.

W 1787 roku aptekarz i botanik William Curtis założył pismo, nadając mu nazwę „Botanical Magazine”. Popularne, w szczególności pośród wyższych klas mogących pozwolić na kolekcjonowanie roślin, oferowało informacje na temat różnorodnych okazów kwiatów. Na łamach każdego wydania pojawiały się także trzy ręcznie kolorowane miedzioryty tworzone przez utalentowanych artystów. Bieg czasu dokonał jednak pewnych zmian. Nastąpiła reprodukcja fotografii roślin, a po śmierci założyciela tytuł magazynu zyskał dodatkowe słowo brzmiąc odtąd dumnie jako „Curtis’s Botanical Magazine” - by każdy pamiętał o jego pomysłodawcy.  Chociaż minęło już wiele lat, barwne ilustracje pisma wciąż cieszą oko tych, którzy pragną podziwiać ich kunszt. Wykorzystując archiwalne akwarele zaczerpnięte z tegoż magazynu stworzono unikalną kolorowankę.  „Rośliny egzotyczne. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew” to publikacja, której warto przyjrzeć się bliżej.

Hebranthus fulgens, Urceolina pendula czy Eranthemum cinnabarinum to zaledwie trzy z 44-rech propozycji oferowanych przez Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Przepiękne, wiernie odwzorowane rośliny uwiecznione na papierze techniką akwareli cieszą się towarzystwem czarno-białych litografii, dzięki którym użytkownik kolorowanki będzie mógł spróbować swoich sił odwzorowując perfekcyjnie wykonane ilustracje. A wcale nie jest tak łatwo, bo paleta barw wykorzystana przez artystów wymaga precyzji, cierpliwości i wkładu pracy.

Szukając zajęcia dla siebie, pragnąc wyzbyć się zabieganych myśli, które często opuszczają nas dopiero podczas snu, głodni relaksu nie mamy pojęcia gdzie szukać recepty na walkę ze stresem. Wracając do błogich lat dzieciństwa, kiedy to jako beztroskie istoty pokrywaliśmy kolejne obrazki tęczowymi kolorami kredek, możemy spróbować swoich sił także teraz, mając przed sobą poziom dostosowany do wieku i nie lada wyzwanie. Kolorowanki dl dorosłych niosą ze sobą szereg korzyści i zalet. Kojąco wpływają na nastrój oraz psychikę, uspokajają, wyciszają, poprawiają koncentrację i co więcej, pomagają w rozwoju kreatywności. To, co z pozoru wydaje się więc dobrą zabawą okazuje się także lekiem na wiele trosk. Dobrze więc, że trend popularny na Zachodzie w końcu przywędrował także i do nas.

„Rośliny egzotyczne. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew” to jedna z takich właśnie antydepresyjnych publikacji. Jedna z wielu, ale wyróżniająca się na tle wszystkich pozostałych. Otóż zapewniając miło spędzony czas i rozrywkę, kolorowanka jest także przepięknym zbiorem przyciągających oko obrazków. Pokazuje kawałek prawdziwego świata natury i uczy, łącząc przyjemne z pożytecznym. Kaladium, fuksja czy passiflora. Staranie wyselekcjonowane gatunki roślin, których rodzimym terytorium okazują się kraje oddalone od nas tysiące kilometrów. Kuba, Panama, Tajlandia czy terytoria Afryki Południowej. Czy chcielibyście mieć element egzotycznego krajobrazu we własnym domu? Sięgnijcie do archiwum XIX- wiecznego magazynu, którego kolekcja została teraz opracowana w barwnej kolorowance.

Myślę, że kolorowanka ma szansę prześcignąć swoją poprzedniczkę z tej serii – „Rośliny kwitnące”, której nakład wyczerpał się w kilka tygodni po premierze. Jeszcze ciekawsze Rośliny egzotyczne to dobry pomysł dla Was i Waszych bliskich, którym chcielibyście podarować coś wyjątkowego. Jeżeli szukacie sposobu na wyciszenie i nie mieliście się jeszcze okazji przekonać jak relaksujące może być kolorowanie – spróbujcie. Ci zaś, którzy u boku szablonów i kredek odkryli sposób na odprężenie się mają kolejną, wartą uwagi propozycję.

  
wydawnictwo: Vesper
ilość plansz do kolorowania: 44
ilość stron: 96
rok wydania: 2016

Za egzemplarz do recenzji bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Vesper. 
 

6 komentarzy:

 1. Nie jestem na tyle cierpliwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. O taką kolorowankę to bym chciała. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa kolorowanka, jednak nie za bardzo przepadam za kolorowankami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolorować lubię z synkiem:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie mam cierpliwości, przyznam szczerze :) Kolorowałam dawno temu, ale jakoś mi się szybko znudziło. Wolę np. puzzle układać :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...