środa, 10 lutego 2016

"Czy dusza istnieje?" - Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Włoskich

 
„[…] lekarz leczy nie ciała, nie dusze, lecz osobę, zawsze i wyłącznie traktowaną jako całość i nierozerwalną jedność.”

Wierzymy w to, co widoczne dla oczu, ale przecież wokół nas pełno zjawisk trudnych do zinterpretowania i wytłumaczenia. Mając opisać człowieka niejeden z nas użyłby nazw jego anatomicznej budowy. Czy jednak posiadamy coś więcej, aniżeli samo ciało? Zatem co dzieje się w chwili śmierci? Przecież ludzka istotna wygasa i chociaż to, co fizyczne – zostaje, coś jednak odchodzi. No właśnie - tylko co? Dusza, chociaż towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, wciąż stanowi niewytłumaczalną zagadkę, z którą próbowali i wciąż próbują się zmierzyć ci najwybitniejsi. Na co dzień większość z nas, przeciętnych ludzi, zapatrzonych w to, co typowo ziemskie nie zastanawia się nad pojęciem niematerialnej części człowieka. Toteż zwłaszcza teraz, w okresie Wielkiego Postu warto znaleźć chwilę na głęboką refleksję, która w rzeczywistości tak bardzo nas dotyczy. W takim właśnie momencie pomocna okazuje się niedługa, ale treściwa książka wydawnictwa Jedność – „Czy dusza istnieje?”.

Jaką rolę w kulturze greckiej odegrał nawiązujący do moralnej osobowości człowieka Sokrates? Jak metafizykę przedstawiał drugi z trzech najpopularniejszych filozofów – Platon? Czy pojęcie duszy istnieje w słowniku nauk neurologicznych? Czym jest zatem biblijne nefesz i jaką wizję duchowej części człowieka kreuje Boże Słowo?

„Czy dusza istnieje?” to książka stawiająca w tytule jedno z najbardziej nurtujących pytań dziejów ludzkości. Odpowiedź na nie często bywa twierdząca, jednak wizja objaśnienia tegoż niezwykłego zjawiska nosi wiele imion i wiele twarzy. Zarówno nauka, traktująca świat rzeczowo i przyziemnie, jak i wiara oparta na filarach zaufania względem wszechmocnego Boga próbują wykreować możliwie wyraźny obraz duszy przypisując jej własne definicje i reguły funkcjonowania. Trudno wyjaśnić jednak coś, czego nie da się dotknąć, stąd trudno ominąć kontrowersje i sprzeczne wnioski.

Wiatr, oddech, element nierozłączny z ciałem bądź zupełnie od niego niezależny. Wiele wizji, liczne koncepcje i jeden niezmienny od lat fakt – przekonanie, że dusza to coś, co przekracza ludzkie pojęcie.

Książka jest owocem debaty Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Włoskich, która miała miejsce w Mediolanie. Na specjalnie zorganizowanym Sympozjum wybitni uczeni próbowali powrócić do biblijnego wizerunku lekarza, który jako człowiek służący innym ludziom leczy ich całych – z ciałem i duszą. Elio Pollo, Giovanni Reale, Edoardo Boncinelli, Vittorino Andreoli, Enzo Bianchi, Gianfranco Ravasi i Dionigi Tettamanzi bazując na fragmentach Pisma Świętego, odkryciach medycyny czy pozostałościach starożytnych filozofów drogą pełną przykładów i objaśnień docierają do sedna sprawy, do ostatecznego zbudowania świadectwa potwierdzającego istnienie duszy. Bo ta od zawsze towarzyszyła ludzkiej istocie i nadal będzie jej towarzyszyć.

Czy dusza i świadomość to jedno i to samo? Czy dzięki duszy będziemy żyć wiecznie? Czy mając pojęcie na temat tego, jak dbać o ciało – wiemy także jak zadbać o duszę?

Zbiór przemów, rozmaitych wizji, mądrych słów i odniesień do cenionych źródeł. Książka „Czy dusza istnieje?” nie jest lekką i banalną lekturą, u boku której można się zrelaksować. Poruszając temat trudny, wymaga intensywnej pracy umysłu, który z czasem  zaczyna przyjmować do wiadomości nowe, wartościowe treści. Niektóre mniej, inne bardziej akceptowane, choć wszystkie warte uwagi.  Z książką taką jak ta niełatwo stanąć twarzą w twarz, a jednak przychodzą w życiu takie chwile, kiedy pragniemy poszerzyć horyzonty wiedzy i wyjść nieco dalej, opuszczając bezpieczny kokon widzialnej rzeczywistości.

Dzieło Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Włoskich to moja propozycja dla tych, którzy poszukują nieco głębszej analizy naszego człowieczeństwa. „Czy dusza istnieje?” może wzbogacić wiedzę i pomóc spojrzeć na rolę ludzi z nieco innej perspektywy. Chociaż nie jest to relaksująca książka, może usatysfakcjonować tych, którzy zaintrygowani tematem duszy chcą przespacerować się trochę między nauką a wiarą.

wydawnictwo: Jedność
ilość stron: 112
rok wydania: 2009
kategoria: teologia i duchowość

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jedność.
 http://www.jednosc.com.pl/

7 komentarzy:

 1. Intrygująca pozycja. U mnie tylko jedna odpowiedź na ustach, ale...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi niestety daleko do takiej czytelniczki, która by sięgnęła po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat trudny i bardzo dyskusyjny ale książka sama w sobie interesująca.
  Subiektywne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy to książka dla mnie :), ale na pewno kiedyś spróbuje, co mi szkodzi :) pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy to książka dla mnie :), ale na pewno kiedyś spróbuje, co mi szkodzi :) pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie sięgam po książki religijne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pytanie, na które odpowiada sobie cała ludzkość. Jestem bardzo ciekawa tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...