czwartek, 4 lutego 2016

"Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście" - Gretchen Rubin„Każdy z nawyków z osobna jest niewielki, ale zebrane razem mają wielką wagę.”

Ogrom obowiązków, stres, nieustanna pogoń za bogactwem i szczęściem, które stale nam umyka. Żyjemy w czasach, w których chociaż mamy wokół siebie tak wiele, często wszystkiego nam brak. Najbardziej jednak brakuje nam wolnych chwil, podczas których moglibyśmy wreszcie zrobić coś tylko dla siebie. Czy to możliwe? Nie ma beznadziejnych przypadków, a ci, którzy nie wierzą w zwieńczoną sukcesem życiową przemianę powinni sięgnąć po książkę Gretchen Rubin. Szukacie niezawodnej recepty na Wasze problemy i marzycie o tym, by łagodnie wdrążyć jej porady w swoją codzienność? W takim razie zapoznajcie się z publikacją „Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście”.

Każdy z nas rozpoczyna dzień i kończy go zgodnie z własnym, ustalonym wcześniej rytmem. To, czy należymy do grupy narzekającej na brak wolnego czasu czy też wręcz przeciwnie, nie jest zależne od czynników zewnętrznych, a od nas samych. „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” to nie tylko ciekawie brzmiąca myśl, ale jedna z głównych prawd, z których powinniśmy zdawać sobie sprawę. Co zatem przeszkadza nam w zdobyciu życiowego sukcesu? Nawyki, bo pamiętajmy o tym, że oprócz tych dobrych są także złe - i warto je zmienić.

Próbujemy wyplenić denerwujące przyzwyczajenia: podjadanie, chomikowanie, nieustanną pracę czy rozrzutność. Jednak czujemy, że życie bez kierujących nami nawyków staje się puste, jakby ktoś nagle pozbawił nas istotnej jego części.  Czy zatem warto dalej pogrążać się w tym, co nas niszczy i odbierać sobie szansę na szczęśliwą przyszłość? Działanie na własną rękę może okazać się zniechęcające i trudne, a wystarczy tak niewiele, by móc zdobyć bezcenną wiedzę prowadzącą wprost do wymarzonego celu. Tworząc książkę Lepiej! autorka wzięła pod uwagę to, że każdy z nas jest inny. Opracowała więc aż 21 strategii, byśmy wszyscy mogli znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

„Nawyki odgrywają wielką rolę w kreowaniu atmosfery rozwoju, ponieważ pomagają nam stale, sensownie się rozwijać.”

Może nie wiecie, ale na pewno znaczna część z Was to maratończycy. Co prawda nie olimpijscy, ale tytuł wydaje się całkiem zacny. Sprinter, odwlekacz, prymus czy buntownik… W pierwszej fazie książki dowiadujemy się o tym, do jakiej grupy należymy. Poznając samych siebie możemy ruszać dalej, by odkrywając kolejne metody działania wybrać tę idealną dla siebie. Gretchen Rubin nie wymaga niemożliwego. Nie sugeruje drastycznych przemian, z których z pewnością znaczna część czytelników szybko by zrezygnowała. Jej przystępnie podane wskazówki to nie filozoficzna gadanina, która z praktyką niewiele ma wspólnego. Autorka każdą ze strategii testowała na znajomych i siebie. Przedstawiając autentyczne sylwetki ludzi udowadnia, że książka nie jest iluzją, a zbiorem naprawdę cennych rad.

Badania, obserwacje, zapisy i wnioski – starannie opracowane i podane jak na tacy. Wystarczy wyciągnąć po nie rękę i z jasnym umysłem wkroczyć w lepszy rozdział życia. Strategia monitorowania, dobierania w pary, przyjemności czy rozliczania. Kontrolowanie samego siebie bądź oczekiwanie kontroli od osób trzecich. Skok na głęboką wodę czy też malutkie kroczki prowadzące do wielkich zmian. Niezależnie od tego jacy jesteśmy i co preferujemy, znajdziemy coś, co na pewno nas wzmocni.

„Nawyk ma to do siebie – i to jego zaleta – że kontroluje nasze działanie, nawet jeśli sobie tego nie życzymy.”

Książka Gretchen Rubin ani trochę nie przypomina nudnego poradnika czy przemądrzałej, naukowej publikacji. Autentyczne przykłady i uproszczony język sprawiają, że każdy z nas jest w stanie zrozumieć przekazywaną tutaj treść. Należy pamiętać o tym, że nie od razu Rzym zbudowano, a po zapoznaniu się z tą lekturą nasza codzienność nie zamieni się w baśń, jak po dotknięciu magicznej różdżki. Na wszystko trzeba sobie zapracować, a jednak autorka wydaje się podawać najmniej szkodliwe metody, którym ja mogłabym zaufać. Każdy drobny krok może zbliżyć nas do mety, a każde mało widoczne działanie jest częścią składową wielkiej zmiany – warto mieć to na uwadze.

„Lepiej! 21 strategii, by osiągnąć szczęście” to niepodążająca wyłącznie jednym torem recepta na zdobycie sukcesu dla każdego, kto pragnie korzystniejszej przyszłości. Przystępnie podana wiedza, klarownie uporządkowane kolejne działy i wiele możliwości prowadzących do tego samego finału– szczęścia. Książka Gretchen Rubin ma zadatki na zostanie wiodącym prym bestsellerem swojego gatunku. Uważam, że warto skorzystać z jej pomocy i na jakiś czas oddać się w ręce autorki.

wydawnictwo: Znak
ilość stron: 318
rok wydania: 2016
typ: poradnik

Zainteresowani książką? Na blogu właśnie odbywa się konkurs, dzięki któremu możecie ją wygrać.
http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/2016/01/konkurs-lepiej-21-strategii-do-wygrania.html#more
Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak. 
 

6 komentarzy:

 1. Świetna ksiazka, z chęcią ją skosztuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za takimi "poradnikami", ale ta wydaje się być mega interesująca! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam, za niedługo i u mnie się pojawi recenzja - oraz konkurs! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po poradniki, jeśli już to po te dotyczące bardzo konkretnych zagadnień, ale ten wydaje się ciekawy. Może się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że uda mi się zdobyć książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...