wtorek, 2 lutego 2016

"Legenda o Sally Jones" - Jakob Wegelius - DLA DZIECI


Legendy – opowieści o bohaterach, wybitnych ludziach, którzy swoim życiem zasłużyli sobie na to, by z pokolenia na pokolenie świat czcił ich pamięć. Ale czy wybitną jednostką może być tylko człowiek? Przecież wokół nas pełno wyjątkowych istot, które zadziwiają, bawią i udowadniają, że mogą stanowić dobry materiał do snucia ciekawych historyjek. Co zatem powiedzielibyście na to, gdyby bohaterem legendy została największa z małp? Przed Wami zakręcone losy gorylicy, czyli „Legenda o Sally Jones”. 

Pewnej mrocznej, afrykańskiej nocy przychodzi na świat malutka gorylica. Niezbyt długo jednak może cieszyć się wolnością, gdyż porwana przez kłusowników zostaje wywieziona setki kilometrów od domu. Przerzucana z rąk do rąk, odbywając podróż dookoła globu poznaje smak życia od każdej z możliwych stron. Od wcielenia się w rolę ludzkiego dziecka, po branie udziału w rabunkach, Sally Jones nabiera doświadczenia i staje się jedyną w swoim rodzaju, bystrą i inteligentną małpą. Czy jednak w końcu odnajdzie swoje stałe miejsce? Czy pozna moc prawdziwej przyjaźni?

W afrykańskiej dżungli Sally Jones wiodłaby pewnie spokojne, ale nudne życie. Bo przecież prócz skakania po drzewach nic innego nie miałaby do roboty. W tym całym nieszczęściu porwania i wywiezienia można więc dopatrzyć się pozytywnych cech. Mała gorylica poznaje ogromny kawał naszej planety i chociaż nieraz spotyka ją bolesne rozczarowanie, nikt nie odbierze jej ogromnej kolekcji wspomnień. Małpka ma okazję przejechać się samochodem, grać w pokera, żeglować czy pracować w maszynowni. Do tych nieco mniej przyjemnych doświadczeń można z kolei zaliczyć pobyt w ZOO, chociaż to właśnie tam Sally uczy się tego, jak wielkim uczuciem może być miłość. Funkcjonując jako atrakcja, uciekinier, złodziej czy nawet zabójca – bohaterka legendy dostarcza tylu wrażeń, że nie w sposób opowiedzieć o nich w kilku zdaniach.

„Legenda o Sally Jones” to opowieść o życiu zwierzęcia. Bogata we wrażenia, sypiąca kolejnymi nowościami jak z rękawa, akcentuje także ludzkie zachowania, a te, jak się okazuje – często w odniesieniu do odmiennych istot bywają naprawdę różne.  Gorylica spotyka się z człowieczym okrucieństwem, rządzą pieniądza i brakiem uczuć, ale przekonuje się także o tym, że nie wszyscy są źli, bo chociaż ludzi i zwierzęta dzieli tak wiele, może połączyć ich więź zwana przyjaźnią.

Książka autorstwa Jakoba Wegelius’a to istny maraton wydarzeń. Tutaj nie ma mowy o rozwleczonej akcji czy opisach mających w zwyczaju gościć w tego typu opowieściach. Sally Jones ma bogate we wrażenia życie, stąd w maksymalnie skróconej formie autor przekazuje maksimum treści i tak tworzy przeszło sto stron barwnie zilustrowanej publikacji. Co tutaj znajdziecie? Kryminał, romans i literaturę podróżniczą – a wszystko uformowane tak, by w efekcie stworzyć książeczkę dla dzieci.

Na podstawie przygód głównej bohaterki można wyciągnąć różnorodne wnioski dotyczące życia. Nie zawsze jest dobrze, bo przecież fortuna kołem się toczy. Pod postacią drugoplanowych postaci kryją się zaś ludzkie charaktery – te nieco bardziej złośliwe i egoistyczne, ale także ludzie będący w stanie zaoferować bezinteresowną pomoc. Taką lekcję właściwego postępowania, ukrytą pod powierzchnią ciekawej legendy, dzieci z pewnością  zapamiętają na dłużej, aniżeli wysłuchując o tym co powinny, a czego nie.

Każda strona książki zawiera niewielką porcję tekstu, przy czym zaznaczam, że język wymaga czasami interwencji rodziców. Historia nie jest trudna w odbiorze, chociaż pojawiają się wyrazy raczej niemające w zwyczaju gościć w standardowym słowniku dziecka. To jednak jest powód, by czytać tę książkę razem i wyłuskać w tym zabieganym zazwyczaj dniu chwilę na to, by siąść i dzielić czas u boku rodziny. Pozyskać uwagę młodego czytelnika mają także za zadanie występujące na każdej stronie, przeróżne obrazki. Ta publikacja jest więc dowodem na to, że autor książki potrafi nie tylko tworzyć historie, ale jest także uzdolniony plastycznie.

Nafaszerowana wydarzeniami, wyzbyta zbędnych opisów, będąca jedną, wielką przygodą opowieść o wyjątkowej gorylicy może przypaść do gustu tym dzieciom, które lubią puszczać wodze fantazji i przeczytać coś, co na jakiś czas nakarmi ich wygłodniałą fantazję. Pouczające sytuacje i wypływające na powierzchnię liczne morały mogą wzbudzić w młodym czytelniku poczucie potrzeby wzmocnienia dobrych cech charakteru, by zredukować ilość przykrych doświadczeń, które czasami funduje się tym przebywającym wokół. Jedynym zastrzeżeniem, które kieruję do autora, jest język, który może czasami sprawić dziecku trudności. Z drugiej strony – od czego są rodzice. Może w ten właśnie sposób maluch poszerzy słownictwo wynosząc z treści to, o czym dotąd nie miał pojęcia. Niemniej jednak „Legenda o Sally Jones” to przygoda, która zabiera czytelnika na wędrówkę po całej ziemskiej planecie. Czy aby nie tego dzieci są najbardziej spragnione - poznawania? Polecam.

wydawnictwo: Zakamarki
wiek dziecka: 6+
ilość stron: 106
oprawa: twarda
rok wydania: 2015

 
 

Ciekawostka: „Książka otrzymała w 2009 roku największe wyróżnienie dla szwedzkiej książki dziecięcej i młodzieżowej – Nagrodę Augusta.”

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zakamarki.
 

6 komentarzy:

 1. Na pewno rozbudza wyobraźnię. Będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycja :)

  Buziaczki! ♥
  Zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem na tyle dziecinna, ze ta książka może być i dla mnie. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam przykrywkę - tj. małą córeczkę. Ale tak naprawdę sama uwielbiam takie książki i często zamawiam je także ze względu na siebie. Ahhh... W każdym z nas na zawsze pozostaje coś z dziecka ;)

   Usuń
 4. Jak dla dzieci to muszę poczekać aż mój przyszywany siostrzeniec urośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ostatnio mój synek lubi słuchać książeczek o znanych bohaterach, dowiaduje się mnóstwa nowych faktów. Książeczka bardzo mi się podoba:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...