piątek, 16 stycznia 2015

"Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat" - Marek Borucki

 

Najcenniejszym darem, jaki może otrzymać człowiek, jest pamięć. Bo takowa pozostaje nieśmiertelna i nic nie jest w stanie jej zniszczyć. Aby na zawsze zapisać się na kartach stale biegnącej historii, trzeba jednak wykazać się czymś więcej. Toteż narodowych, czczonych bohaterów mamy niewielu, w porównaniu z całą żyjącą populacją. Zapytani o znanych, godnych pamięci Polaków z pewnością wymienilibyśmy Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie czy też Lecha Wałęsę. Dlaczego? Bo ci ludzie przekraczali granice, odważnie czyniąc to, czego nie potrafili zrobić inni. Można jednak powiedzieć, że oprócz talentu, ci bohaterowie mieli także szczęście. Jest bowiem wielu takich, którzy pomimo czynów wielkich, w oczach narodu pozostali małymi, a to ze względu na zapomnienie potrafiące obrócić w pył wszelkie starania. Jednakże na ratunek żyjącym dotąd w cieniu, przychodzi Marek Borucki z książką „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”. Wywołując na podium i honorując tych, którym pamięć niewątpliwie się należy, uświadamia nam to, jak wielu genialnych ludzi miała okazję wychować nasza Polska Ziemia.

„Oto scenka z Warszawy: Po Krakowskim Przedmieściu przewodnik oprowadza grupę turystów. Zatrzymują się pod „domem bez kantów”. Przewodnik opowiada anegdotę z nim związaną. – Kiedy planowano budowę domu dla wojska, marszałek Piłsudski odbył spotkanie z inwestorami i przyszłymi budowniczymi. Znając różne przekręty i nadużycia w budownictwie zakończył rozmowę ostrzeżeniem: Panowie, tylko bez kantów! – I zamówiony został projekt na budynek bez kantów, z zaokrąglonymi narożnikami. Ale u kogo? O autorze projektu przewodnik nie wspomniał.”

No właśnie. Dlaczego tak często zapominamy o tych, którzy tak naprawdę w pełni zasłużyli sobie na podziw i szacunek? Dlaczego znamy Ignacego Paderewskiego, a nie mamy pojęcia o istnieniu Ludwika Bronarskiego? Czemu TEN Stefan Czarniecki wydaje się nam bliższy aniżeli JAKIŚ TAM Wojciech Chrzanowski? Jak się okazuje, historia bywa bardzo niesprawiedliwa, ale można zrobić coś, aby obecną sytuację nieco podratować. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to zbiór 39 sylwetek wybitnych obywateli naszego kraju: kompozytorów, lekarzy, poetów, budowniczych i działaczy oświaty, o których warto coś wiedzieć i to nie tylko dlatego, że tak wypada.

Czy wiecie, że gdyby nie Polak – Jan Czochralski, nie mielibyśmy telewizji, komórek czy komputerów. Gdyby nie Hilary Koprowski, nie byłoby szczepionki przeciw polio, a wiele ludzkich żyć odeszłoby przedwcześnie. Wanda Landowska, to właśnie ona wskrzesiła klawesyn, a talent Kazimiery Iłłakowiczówny w niczym nie ustępował twórczości znanej Marii Konopnickiej. Dlaczego zatem pamięć o jednych trwa, podczas gdy historia życia wielu innych, wybitnych geniuszy, już dawno straciła na ważności? Ernest Malinowski, to właśnie dzięki niemu w Peru powstała kolej nazwana cudem techniki. Zaś Tadeusz Krwawicz, znakomity okulista, rozsławiał Polskę w popularnych Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam oferowano mu pracę ze znakomitym wynagrodzeniem, ale nie chcąc zdradzić ojczyzny, Tadeusz powrócił tam, gdzie się urodził. Dlaczego zatem Polska zdradziła jego, skazując go na zapomnienie?

Autor książki, Marek Borucki, prezentuje czytelnikowi solidnie opracowany zbiór dotyczący ludzi wyjątkowych, o których można byłoby mówić naprawdę wiele. Aby jednak nie zanudzać, wybrał te najcenniejsze informacje, toteż o każdym wybitnym bohaterze możemy przeczytać kilka bardzo treściwych stron. W rezultacie powstała dość pokaźna księga, udekorowana klimatyczną, twardą oprawą, a co w niej najlepsze, to możliwość czytania jej w dowolnej kolejności. Nie trzeba bowiem poznawać życiorysów wybitnych Polaków po kolei. W każdym momencie możliwe jest odłożenie tomu na półkę i powrócenie do niego w dogodnej, wolnej chwili. Dla wielu zapracowanych fanów literatury taka informacja może wydać się wartościowa.


„Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” to nie tylko książka o ciekawej treści. To także „muzeum” wydobytych z archiwum zdjęć przedstawiających niejednokrotnie podniosłe i mające ogromne znaczenie sytuacje. Staniemy tutaj oko w oko z portretami tych, których twarze powinny być rozpoznawalne. Być może dzięki tej książce Polacy będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę na temat ojczyzny, bo przecież nasz kraj tworzą właśnie ludzie – często wybitni i utalentowani, chociaż niejednokrotnie żyjący w cieniu. Czytelnik ma okazję spotkać się tutaj z geniuszami żyjącymi w luksusie, ale i niejednokrotnie w warunkach ekstremalnie ubogich. To zaś podsuwa na myśl jeden wniosek, że aby był człowiekiem wielkim, wcale nie trzeba mieć pokaźnego portfela i ogromnej willi.

Książkę polecam czytelnikom lubiącym zagłębiać się w historii i kulturze Polski. Myślę jednak, że jej zawartość powinna być obowiązkiem dla każdego patrioty i każdy powinien mieć szansę na to, by chociaż trochę „liznąć” jej treści. Pięknie prezentująca się oprawa oraz liczne ilustracje, będące doskonałym uzupełnieniem zarysów postaci, mają niewątpliwie ogromny wpływ na odbiór książki zarówno przez wielbicieli literatury jak i tych, którzy od książek stronią. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” może więc stać się idealnym pomysłem na prezent i to w przypadku różnorodnych okazji.

„Ci, którzy głęboko wierzą, że coś jest piękne albo znaczące, łatwiej pokonują smutek”
/Wanda Landowska/
Moja ocena: 5/6
Wydawnictwo: MUZA SA
Wydanie: 1
Data wydania: 21.01-2015
Oprawa: twarda
Liczba stron: 448
Autor: Marek Borucki

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu MUZA SA.

 

2 komentarze:

  1. Hmmm książka po Twoim opisie wydaje się być ciekawa, jednak myślę, że ciężko mi byłoby przez nią przebrnąć, historia mną manipuluje. :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Prześliczny blog zapraszam na mój nowy post i zapraszam do obserwowania .

    - http://laninatosia.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...