środa, 27 września 2017

"Mysi domek. Sam i Julia w lunaparku" - Karina Schaapman. Czyli o książce powstałej ze zdjęć majestatycznej makiety.


Pewnego razu kobieta o imieniu Kariny Schaapman musiała wpaść na genialny pomysł. Musiała, ponieważ w jego wyniku powstała majestatyczna makieta przedstawiająca domek złożony z wielu pomieszczeń. Wykonany z kartonowych pudeł, papieru mâché , autentycznych tkanin z lat 50., 60. i 70. XX wieku jest posiadłością małych myszek – również stworzonych przez wspomnianą projektantkę. I to, co napisałam do tego momentu, nie jest bajką. To fakt. Zaś mysi domek stał się tłem serii książeczek o przygodach uroczych gryzoni. Przed Wami jedna z nich.

JAKA TO PRZYGODA?
Sam i Julia mają wielkie marzenie. Chcieliby się wybrać do wesołego miasteczka, które właśnie zawitało przed ich domem. Same chęci jednak nie wystarczą. Potrzebne są także pieniądze na bilet. Tym sposobem myszki udają się do pana szmaciarza, by zyskać poradę jak zarobić pieniądze. Czy uda im się zebrać potrzebną kwotę i jak tego dokonają?

ZDJĘCIA DOMKU
To niewątpliwie niepowtarzalna książka dla dzieci. Wyjątkowa, ponieważ zawierająca barwne obrazki niestworzone ręką ilustratora czy grafika. Wraz z każdym przewróceniem kartki czytelnikowi ukazują się fotografie przedstawiające różne sceny z życia małych bohaterów – stworzone na potrzeby tej historyjki ze wspomnianych powyżej materiałów.


KUNSZTOWNE WYKONANIE
Brak mi słów, by wyrazić zachwyt nad pracą projektantki domku. Przyglądałam się kolejnym stronom książki próbując wyobrazić sobie jak wielki wysiłek musiała włożyć w tworzenie makiety, jak ogromnych pokładów czasu i cierpliwości musiała jej poświęcić. Pomieszczenia zawierające klimatyczny wystrój bogaty w miniaturowe detale – przedmioty codziennego użytku . Do tego przyłapane na wykonywaniu różnorakich czynności myszki, uzupełniające poszczególne sceny tak, że tworzą spójne odzwierciedlenie zapisanej historyjki.

MALI BOHATEROWIE
Główni bohaterowie książki to Sam i Julia, małe, zaprzyjaźnione i ciekawe świata myszki, których charakterystyka zostaje czytelnikowi przybliżona pokrótce w pierwszym rozdziale. „Mysi domek. Sam i Julia w lunaparku” nie jest pierwszą częścią serii, niemniej jednak nie ma potrzeby sięgania po poprzednie, by móc w pełni cieszyć się przekazywanym przez nią urokiem.


CO CZEKA NA MŁODEGO CZYTELNIKA?
Krótkie, często jednostronicowe  rozdziały noszące własne tytuły, zabierają czytelnika do pracowni krawca, serowarni czy antykwariatu. Jest także upragniony przez małych bohaterów lunapark z kolejką górską, tunelem strachu czy kramem z piłeczkami. Akcja, dla młodego czytelnika przyjemna, łagodna, poruszająca wyobraźnię, ale i zapełniona różnymi wydarzeniami, okazuje się nie tylko miłą rozrywką, ale i lekcją. Książeczka niesie ze sobą wartościowy przekaz pokazujący, że nie wszystko w życiu można mieć na wyciągnięcie ręki. Czasami trzeba sobie na coś zapracować, a wtedy docenia się to podwójnie.

PODSUMOWANIE
Publikacja o wyjątkowym klimacie. Dobra dla młodego czytelnika jako samodzielnie przeczytana lektura – ze względu na wielką czcionkę i małe porcje tekstu, ale także jako historia odsłaniana w dłuższych bądź krótszych fragmentach przez rodzica przed dziecka snem. Na swoim przykładzie jednak wiem, że to także książeczka będąca w stanie przykuć uwagę osoby dorosłej, może nie poprzez tekst, ale na pewno poprzez zdjęcia. Ja już wiem, że na pewno będę chciała sięgnąć zarówno po poprzednio wydane części jak i te, które (mam nadzieję) jeszcze się ukażą.


wydawnictwo: Media Rodzina
ilość stron: 59
rok wydania: 2017

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.
 

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Książka jest naprawdę wyjątkowa - właśnie przez zdjęcia tej makiety. Chciałabym widzieć ją na żywo.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Książkę czy makietę? ;p
   Ta książka to jedna z kilku części tworzących całą serię. Może natrafiłaś na jakąś poprzednią.

   Usuń
 3. Wow, ależ cudowna książeczka. Aż żałuję, że nie mam jeszcze dzieci :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...