piątek, 29 września 2017

"Labirynt duchów" - Carlos Ruiz Zafón. PRZEDPREMIEROWO. Spacer po zakątkach Barcelony.


„ […] żegnają się tylko ludzie sentymentalni.”

Twórczość Carlosa Ruiz Zafóna ma jeden poważny mankament. Każe długo na siebie czekać. Pierwsza część sagi Cmentarz Zapomnianych Książek została wydana w 2001roku, tymczasem dopiero po szesnastu latach nadszedł czas na wielki finał, czwarty tom noszący tytuł „Labirynt duchów”. O samym autorze mówi się, że jest najpopularniejszym hiszpańskim pisarzem. O jego książkach, że stają się powodem organizowanych do Barcelony wycieczek. Czy zatem długo wyczekiwaną premierą sięgnął wysoko zawieszonej poprzeczki? Przekonajcie się.

ZARYS FABUŁY
Barcelona. Rok 1959. Pewnego dnia w niewyjaśnionych okolicznościach znika minister kultury Mauricio Valls. Na czele ściśle tajnego śledztwa staje wzbudzająca pośród ludzi ambiwalentne uczucia agentka Alicja Gris. Kobieta nie ma jednak pojęcia, że sprawa doprowadzi ją do wywołującej wspomnienia z przeszłości księgarni Sempere i Synowie. A wszystko zaczyna się od odnalezienia należącej do zaginionego książki Labirynt duchów.

Na horyzoncie czeka jednak na nią nie tylko rozwiązanie zagadki… Ale także śmiertelne niebezpieczeństwo.

WIELOWĄTKOWA
Carlos Ruiz Zafón w wielkim stylu wieńczy czterotomową serię, która wzbudzała i wciąż wzbudza wiele emocji.  Zabiera czytelnika na spacer ulicami magicznej, ale i mrocznej Barcelony. Odsłania duszę miasta, czyniąc ze swojej książki wielowymiarową powieść, której czytanie staje się przeżyciem wręcz mistycznym. Wymagającym cierpliwości, spokoju, skupienia, oddającym w zamian wrażenia, o których długo się nie zapomina.

Tuż obok zawiłego śledztwa, wyszukanych tropów i napotkanych świadków pojawia się motyw literatury. Są niełatwe wspomnienia z przeszłości, spełnione i niespełnione miłości, rozstania i wielkie powroty. Lista zakazanych ksiąg, zagadkowy tunel, stare zapiski z zeszytu, więzień czy mozaika wykonana ze zdjęć. „Labirynt duchów” to powieść wielowątkowa, a Zafón zadbał o to, by czytelnik nie miał czasu pomyśleć o nudzie.

NIEOGRANICZONA
Historia nie ogranicza się do kilku postaci. Jest cała paleta charakterów w różnym wieku, od dzieci po osoby starsze. Na czele nich staje utykająca na jedną nogę, niemniej jednak niezwykle inteligentna  agent Alicja, której spryt pozwala dotrzeć tam, gdzie wielu nie odważyłoby się nawet zerknąć. Autor konsekwentnie zadbał także o wiarygodność poszczególnych bohaterów pamiętając o najdrobniejszych szczegółach. Taka cegła i tak dopieszczona. Widać, że przez te ostatnie lata Zafón naprawdę nie próżnował.

Chociaż swoją rolę odgrywa w powieści także Madryt, to magiczna Barcelona ma tutaj najwięcej do powiedzenia. Czytelnik cofa się w czasie o kilkadziesiąt lat i staje w jej sercu czując klimat tamtych czasów. To nie jest książka, którą czyta się tak łatwo. Autor jak obiecał, tak zrobił, podał rozwiązanie skomplikowanej zagadki wieńcząc historię rozpisaną w czterech częściach. Stąd moja sugestia dla niezaznajomionych z serią, by mimo wszystko zaczynać od początku.

PODSUMOWANIE
Majestatyczny, magiczny finał. Prawie 900-set stron tajemnicy poprzeplatanej wyjątkowymi fotografiami. Myślę, że do zapoznania się z książką wielbicieli serii nie trzeba zachęcać. Powiem Wam tylko tyle, że jest na co czekać.


moja ocena: 8/10
wydawnictwo: Muza
ilość stron: 894
premiera: 11 października 2017

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Muza. 

17 komentarzy:

 1. Na dobre powieści warto czekać... Muszę w końcu sięgnąć po tę serię Zafóna, bo trochę wstyd jej nie znać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto wyrobić sobie na temat jego powieści własne zdanie. Dla mnie to wyjątkowy autor. Serią "Cmentarz Zapomnianych Książek" wymagający cierpliwości i skupienia - ale dający w zamian sporo wrażeń.

   Usuń
 2. Lubię książki autora z akcją w Barcelonie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Nie wyobrażam sobie w tej serii innego miasta w tle. Barcelona jest magiczna.

   Usuń
 3. Bardzo chciałabym ją przeczytać, najpierw muszę jednak nadrobić dwa wcześniejsze tomy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć tę serię da się przeczytać nie sięgając po tomy we właściwej kolejności, a i tak dotrze się do serca jej przesłania. Ja jednak odradzam i sugeruję zacząć od początku.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Jeśli nie przepadasz za takimi powieściami i klimatami, nie ma się co w nie pchać, tym bardziej, że książka liczy prawie 900 stron!

   Usuń
 5. Ja akurat nie jestem wielbicielką Zafona, chociaż nie twierdzę, że jego książki są złe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jego książki są przede wszystkim specyficzne. Tę magię albo się kocha, albo za nią nie przepada. Wiadomo, że jeden autor nie zdobędzie wszystkich serc :)

   Usuń
 6. Wielu autorów wypluwa kolejne książki w pośpiechu i ten pośpiech czuć przy czytaniu. Są książki i autorzy, na których warto czekać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie powiedziane i prawdziwe. Zafon dopieszcza swoje powieści, dlatego są tak wyjątkowe :)

   Usuń
 7. Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do twórczości tego autora.

  BookeaterReality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś postanowisz poznać jego twórczość. Warto. Niemniej jednak jeśli nie masz teraz na to ochoty, nie ma się co zmuszać. Bo przecież czytanie ma sprawiać przyjemność :)

   Usuń
 8. Zafona czytałam tylko trylogię młodzieżową, ale kolejne jego książki mam oczywiście w planach ^^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...