niedziela, 9 lipca 2017

"Powiem ci, kim jesteś" - Danuta Pytlak. Ci uczciwi i ci źli w zimnym świecie korporacji.


„To dobrze, że masz wątpliwości, tylko krowa ich nie ma.”

Porzućcie wizerunek pełnej ciepła twórczości Danuty Pytlak, która wiła swoje historie w klimacie wiosek, lasów i przyjemnych, bezpiecznych gniazdek. Otóż w książce „Powiem ci, kim jesteś” porzuciła go na rzecz zimnej korporacji. Bo to właśnie w biurowcu rozgrywane są najważniejsze wydarzenia jej nowej powieści, jakże różniącej się od tych poprzednich. Aktualny temat, ponadczasowe wartości, zbrodnia i kara. Macie ochotę na literaturę obyczajową z firmową wojną na czele? Zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Kiedy Adam wkracza w szeregi kadry stołecznego banku, nie ma pojęcia, jak burzliwe bywają w tym miejscu kontakty współpracowników. Nie może być z resztą inaczej, kiedy na poważanym stanowisku zasiada szef uwodziciel. Nowy pracownik szybko przekonuje się, że nawet trzymając się z boku nie uniknie nieprzyjemnych zatargów. A wszystko zaczyna się od wyjazdu integracyjnego, na którym wchodzi w konflikt z mającym raczej niepochlebną opinię Hubertem. I może sprawa nie byłaby taka zła, gdyby nie Aśka, koleżanka z księgowości, na której Adamowi naprawdę zaczyna zależeć. Wykorzystując uczucia zadurzonego kolegi Hubert knuje perfidny plan, który może popsuć wszystko.

DOBRO I ZŁO
Bohaterowie tej książki zostali podzieleni według prostego schematu. Są ci uczciwi, u boku których można czuć się bezpiecznie, ale i rysowani czarną kredką, zapatrzeni we własne cele, do których dążą po trupach. Do pierwszej grupy zalicza się niewątpliwie główna postać powieści, Adam. Raczej mało konfliktowy, solidny, pokorny, przez to mający szansę na awans, co dla wielu może okazać się niewygodne. Jest też zmagający się z przykrą przeszłością Jarek, któremu udało się wzbudzić moją sympatię. Po przeciwnej stronie barykady stoi pewny siebie, lubiący uprzykrzać innym życie Hubert. Jak dla mnie, może odrobinę zbyt przerysowany, chociaż kilka razy skutecznie podniósł mi ciśnienie. Dla urozmaicenia tej pełnej sprzeczności mieszanki charakterów Danuta Pytlak wprowadziła w historię także nie stroniącego od przelotnych przygód szefa Roberta. Wszyscy wrzuceni do jednego kotła tworzą wbrew pozorom powieść o nieskomplikowanej, ale potrafiącej zaciekawić konstrukcji.

EMOCJONUJĄCE TEMATY
Zdrady, romanse, pościg za pieniądzem, szczere uczucia, praca i rywalizacja. „Powiem ci, kim jesteś” to książka z może nie do końca wyszukaną fabułą, za to wciągającą do tego stopnia, że całość czyta się przyjemnie i szybko. Historia z aktualnym, chwilami bulwersującym tematem. Z motywem zbrodni i kary, z lekcją o ponadczasowych wartościach i przebłyskach ludzkiego oblicza w świecie skupionym wokół kariery i pieniądza. Ostatecznie powieść z przesłaniem o sprawiedliwości, która prędzej czy później zacznie swoje panowanie.

SEKS
Poszła autorka za współczesnymi trendami i choć jej nowa powieść stroni od wybitnie romantycznych gestów miłosnych, pojawiają się tutaj całkiem odważne sceny zbliżeń. Oczywiście nieprzytłaczające treści i sporadyczne, więc jak dla mnie mające jak najbardziej pozytywny wymiar.

PODSUMOWANIE
Dobra, bo lekka. Nieobciążająca emocjonalnie, z happy endem, dla czytelników, którzy od literatury nie wymagają ponadprzeciętnych wrażeń. Nieco przewidywalna, jednak nie trywialna, książka, u boku której czas minął mi naprawdę niezauważenie. Z dobrze wykreowanym środowiskiem korporacji, z kilkoma wątkami tworzącymi w efekcie spójną, wyzbytą chaosu treść. Może niekoniecznie MUST HAVE tych wakacji, a jeżeli będziecie ją mieli pod ręką, przeczytajcie.

moja ocena: 6+/10
wydawnictwo: Zysk i S-ka
ilość stron: 355
data wydania: czerwiec 2017


Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.
 

8 komentarzy:

 1. A zatem dobry pomysł na wakacyjne zaczytanie, może spotkam się z książką. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że mogłaby Ci się spodobać. Nie jest to majstersztyk, ale całkiem przyjemna lektura.

   Usuń
 2. Taka w sam raz na wolne wakacyjne popołudnie :)
  https://minniepisze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Nierozwalająca emocjonalnie, ale całkiem przyjemna :)

   Usuń
 3. Idealna na wakacje :) będę mieć na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka nie jest wybitnie oryginalna, więc nie spodziewaj się ponadprzeciętnych wrażeń. Ale dla szukających lekkiej i niezobowiązującej lektury czytelników - w sam raz.

   Usuń
 4. przyda się jako odpoczynek od cieższych tematów w literaturze

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie się zapowiada, może w wolnej chwili przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...