czwartek, 27 stycznia 2022

"Żona diabła" - Magdalena Szweda.
Aranżowane małżeństwo i niepokorna miłość.

Romanse mafijne zdominowały wydawniczy rynek. Zarówno światowy, jak i nasz rodzimy. Autorki książek o miłości , mniej czy bardziej zorientowane w temacie, postanowiły szturmem sięgnąć po ów atrakcyjny i chętnie czytywany temat. Z jakim efektem? Doprawdy różnym. Bo podczas gdy jedne historie budzą potężne emocje, korzystając z całkiem atrakcyjnego i plastycznego tła, inne sprawiają wrażenie groteski, jakby pisarki bazowały jednie na powierzchownym researchu polegającym na poznaniu znaczenia słowa „mafia”. Tym razem nowe, dla mnie, nazwisko i sugestywny tytuł. „Żona diabła” autorstwa Magdaleny Szweda dotarła do mnie dzięki uprzejmości księgarniTaniaKsiazka.pl. Czy to historia godna polecenia? O tym zamierzam Wam dzisiaj opowiedzieć.

ZARYS FABUŁY

Dante Fiorucci to dziedzic i pierworodny syn potężnego bossa mafii. Stanowiąc przeciwieństwo swojego ojca mężczyzna wie, że jeszcze wiele będzie musiał się nauczyć. Nie ma pojęcia, że już wkrótce przyjdzie mu się bardzo poświęcić. Impulsywny, rozładowujący frustracje podczas krwawych walk, musi poślubić Alice Galante, twardo stąpającą po ziemi kobietę prowadzącą dobrze prosperujący, konkurencyjny klub. Aranżowane małżeństwo przyniesie korzyść obu rodzinom, które w  ten sposób połączą swoje siły. Na przekór pragnieniom tych, którym przyjdzie stanąć na ślubnym kobiercu. Dante nie wie, że trafi mu się twardy orzech do zgryzienia. Kiedy Alice staje u progu jego drzwi po raz pierwszy zaczyna rozumieć, że nie będzie tak łatwo…

DIABEŁ I JEGO ŻONKA

Główny bohater powieści, tytułowy diabeł, to impulsywny i porywczy facet, który chciałby być jak ojciec, ale jest świadom, że raczej będzie mu trudno. Angażujący swoje pięści w rozwiązywanie konfliktów, hołdujący przemocy i rozlewowi krwi. Kochający seks, którego sobie nie szczędzi. Teraz musi stawić czoła niepokornej żonce. Jak u boku niezależnej kobiety poradzi sobie przyszły boss mafii? Z kolei Alice to córka ojca, który nigdy nie okazywał jej uczuć. Mężczyzny zimnego i bezwzględnego, w oczach którego kobieta to istota drugorzędna, podległa i niebiorąca udziału w decyzyjnych kwestiach. Alice nie chce być jak matka, pragnie niezależności i wolności. Potrafi zatem się odgryźć, pokazać pazurki i wziąć sprawy w swoje ręce. Z drugiej strony mam wrażenie, że na przekór takiej kreacji jej postaci zachowanie Alice czasami odbiegało od jej wizerunku. Ale to tylko drobna uwaga.

ARANŻOWANE MAŁŻEŃSTWO

W szeregach mafii nie ma miejsca na własne zasady. Trzeba podporządkować się tym panującym. Aranżowane małżeństwa, rozejmy, układy, korzyści majątkowe wynikające ze słusznie podjętych decyzji. Autorka zabiera swoje czytelniczki w taki właśnie świat. Miłość, której można się tutaj spodziewać, rodzi się bardzo powoli. Dante nie zniewala Alice, wręcz budzi w niej nienawiść. Długo nie ma tego fizycznego pociągu, który w przypadku innych powieści mafijnych często szybciej przewijał się w tle.  Z jednej strony dzięki temu historia zyskała na wiarygodności, z drugiej potem nie tak łatwo było mi się do Dantego przekonać. Miałam wrażenie, że czegoś tutaj brakuje. Z czasem udało mi się wdrożyć w tą historię i uważam ją za całkiem udaną. Choć nie idealną. Autorka porusza także temat napastowania i molestowania, pokręconych oraz niewłaściwych relacji rodzinnych, braku wsparcia ze strony najbliższych. Są sekreciki i jest mroczny sport, walki na życie i śmierć, w które angażuje się sam Dante. W końcu to… diabeł.

PODSUMOWANIE

Facet oczekujący podporządkowania i kobieta, która chce być niezależna. Nienawiść i miłość, brutalność i namiętność. Książka, w której znajdziemy wiele kontrastów, są dość wyraziste postaci i fabuła, w której pojawia się całkiem dobre tempo zdarzeń. Są drobne uwagi, jednak całość wypada dobrze. Nie odnalazłam tutaj niczego wybitnie oryginalnego poza tym, że Alice dość długo się opierała, ale to już też nieraz było. Daję siódemkę, za chwytliwe dialogi i klimat. Czy to książka dla Was? Jeśli macie trochę luzu, przeczytajcie –mając na uwadze moich parę uwag.

wydawnictwo: NieZwykłe
kategoria: romans mafijny
ilość stron: 272
data wydania: 5 stycznia 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...