poniedziałek, 17 stycznia 2022

"Stan nie! błogosławiony". Nowe wydanie.
Nieplanowana ciąża i decyzja na całe życie.

 

Ciąża bywa tematem delikatnym, choć ostatnio szczególnie mocno skłócającym społeczeństwo. Przeważnie staje się nośnikiem radości, ale przede wszystkim powoduje w życiu rodziców wielkie zmiany. Stąd, jeżeli przychodzi nieplanowana, euforyczne szczęście może zostać wyparte przez poczucie lęku i frustrację, a oprócz dużych zmian przychodzi także czas na poważne decyzje. O pewnej nieplanowanej ciąży, o chwilach oczekiwania na nieznane, o dylematach nie do pozazdroszczenia i o nowej drodze życia pisze Magdalena Majcher w swojej drugiej powieści „Stan nie! błogosławiony”. 

ZARYS FABUŁY

Pola jest prawie w pełni szczęśliwą kobietą. Byłoby idealnie, gdyby nie mocno kulejąca relacja łącząca ją z wtrącającą się matką. Ma przecież kochającego ją męża i satysfakcjonującą pracę. Można by powiedzieć, że dotąd raczej wszystko układa się po jej myśli… Nagle jednak w jej uporządkowaną i wygodną rzeczywistość wkracza coś, co burzy panujący ład i spokój – ciąża.

NIEPLANOWANA.

Kiedy Pola wraz z mężem oswajają się z myślą pojawienia się nowej istoty, podczas badania okazuje się, że ich dziecko może mieć wadę genetyczną znaną jako zespół Downa. Młoda kobieta, dotąd funkcjonująca całkiem beztrosko, musi podjąć decyzję, która będzie miała wpływ na przyszłość jej rodziny. Czy będzie w stanie udźwignąć konsekwencje dokonanych wyborów? Czy pokocha maluszka noszonego pod sercem? Czy w tych najtrudniejszych chwilach będzie w stanie odnaleźć tak niezbędne wsparcie?

TEMAT NAJWYŻSZEJ RANGI

Magdalena Majcher kolejny raz częstuje nas jakże aktualnym, przyziemnym i trudnym tematem. Odważnym, a jednak tak bardzo potrzebnym. Wypływa na głęboką wodę przemycając pod postacią głównej bohaterki sytuację wielu kobiet i tym samym skłania do sięgnięcia po odpowiedzi na wiele pytań, których dotąd unikaliśmy ze względu na niewygodne brzmienie.


BOHATEROWIE

Powieściowa Pola to zwyczajna kobieta, szczęśliwa, chociaż miewająca swoje problemyUczynna, choć przez jakiś czas ma się wrażenie, że nieco konfliktowa. Zapoznając się jednak z całą sytuacją wnikliwiej można w pełni zrozumieć jej zachowanie. To właśnie w jej świat wkracza decyzja tak trudna, że spędza sen z powiek. Dylemat dotyczący rosnącego w niej życia, które napiętnowane, bądź też nienapiętnowane wadą genetyczną z pewnością zweryfikuje wiele planów.

Jest także Jakub, wzorcowy, dbający o swoją ukochaną i wspierający ją mąż, jest despotyczna matka, która narzucając swoje zdanie i nie dostrzegając własnych błędów burzy jedną z najsilniejszych na świecie więzi. Jest i potrafiąca zawsze zrozumieć, wywołująca aurę ciepła babcia, jednak jest też ten ktoś – osobnik o nieznanej płci, który choć tak mały, staje się sprawcą całego tego zamieszania.

PLUSY, PLUSY, PLUSY…

Wiarygodni, spójni w swoim zachowaniu, bohaterowie na tle całej tej historii wypadający bardzo naturalnie, to nie jest jedyny plus książki. Otóż autorka nadając bieg głównemu wątkowi nie zapomniała o tym, by wzbogacić akcję w dodatkowe, równie wartościowe elementy. Poruszając temat aborcji związanej z wadą genetyczną płodu pokazuje jak wiele emocji potrafią wywołać same badania prenatalne. Pojawiają się tutaj także kwestie związane z zaburzonymi relacjami rodzinnymi, z wymuszaną na kimś religią i z działaniem na pokaz – wbrew własnym przekonaniom. Porwała mnie Magdalena Majcher fundując całą paletę wrażeń. 

PODSUMOWANIE

Doceniam nieprzewidywalność scenariusza, bo do końca nie wiadomo czego się można spodziewać. Być może tak bardzo zaangażowałam się w tę historię, ponieważ chciałam usilnie poznać jej finał. Podziwiam bardzo przystępny styl autorki, dopracowanie szczegółów i jej pomysł by pisać właśnie o tych sprawach, które wywołują kontrowersje pozostając dla wielu tematem spychanym na bok. Polecam w szczególności dojrzalszym kobietom, matkom, babciom, ale i dziewczynom wahającym się nad podjęciem tej najważniejszej decyzji, bo wpływającej na całe życie. Świetny, wzruszający i emocjonujący przekaz. Przeczytałam jednym tchem.

*** Nowe wydanie zostało poszerzone o opowiadanie przedstawiające losy bohaterów po 4 latach ***


wydawnictwo: PASCAL
wydanie: II
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 384
data wydania: 12 stycznia 2022

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu PASCAL.

6 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...