sobota, 10 października 2020

"Wyznanie" - Jessie Burton.
Trzy kobiety, niecodzienna miłość i tajemnica sprzed lat.

Jeśli szukać by autorek, które w każdej swojej powieści wychodzą poza schemat budując jakże różne historie przemycające nie tylko zupełnie nieprzewidywalną fabułę, ale także umoralniający wydźwięk, można byłoby policzyć je na palcach jednej ręki.  Do ich grona już dawno zaliczyłam Jessie Burton, twórczynię takich tytułów jak „Miniaturzystka” czy „Muza”. Sięgając po jej książki każdorazowo mam to poczucie niezwykłości lektury stojącej przede mną otworem i taką tajemnicę niosło też ze sobą jej najnowsze „Wyznanie”. Premiera książki planowana jest na 28 października, ale dzięki uprzejmości wydawnictwa Literackiego miałam już okazję zapoznać się z niniejszą publikacją i powiem tylko tyle, na pewno jest to premiera, którą warto zapisać sobie w swoim kalendarzu.

ZARYS FABUŁY

Rok 1980. W londyńskim Hampstead Heath Elise Morceau czeka na spotkanie z nieznajomym mężczyzną, zaaranżowane przez pewnego znajomego. Pomimo tego, że takowy się nie zjawia, dochodzi do zupełnie nieoczekiwanego splotu zdarzeń. To właśnie tam i to właśnie wtedy Elise poznaje Connie Holden, autorkę poczytnej, ekranizowanej powieści, kobietę sukcesu, przed którą kariera właśnie stoi otworem. Kobiety odkrywają w sobie uczucie, które łączy je na długi czas. A wzajemna fascynacja i oddanie prowadzi je do pełnego blichtru Los Angeles, w którym Connie zdecydowanie potrafi się odnaleźć, co niekoniecznie da się powiedzieć o drugiej z kobiet. Kiedy pewnego wieczoru Elsie podsłuchuje szokującą rozmowę swojej partnerki i odkrywa pewną prawdę, decyduje się na krok, który wszystko zmienia.

Rok 2017. Wychowująca się bez matki Rose Simmons snuje różnego rodzaju domysły dotyczące swoich korzeni. Tak bardzo chciałaby poznać prawdę, ale jedyna informacja, którą ma, jest taka, że rodzicielka opuściła ją gdy miała zaledwie rok. Kiedy Rose otrzymuje od ojca wskazówkę kierującą ją na trop losów słynnej pisarki, dziewczyna decyduje się na działanie. To właśnie wtedy, pod fałszywym nazwiskiem, zatrudnia się w domu Connie Holden, starszej pani, która ponoć może mieć na temat jej własnej matki sporo do powiedzenia.

TRZY KOBIETY

Trzy różne kobiety, trzy zupełnie różne historie i jeden punkt odniesienia, pewne wydarzenie, splot losów, który nierozerwanie łączy je na zawsze. Sięgając po tę książkę czytelnik zderza się z obrazem Elise i Connie, które szybko odkrywają w sobie wzajemną fascynację. Jedna z nich realizuje swoje życiowe cele, jest znaną, płodną pisarką z chęcią obracającą się w świecie gwiazd, który skutecznie zabija nudę. Druga w takim środowisku wariuje, czuje się stłamszona blichtrem, wolałaby ciszę i ustronność, o którą kiedyś walczyła. Wszak piękna uroda otworzyła jej wiele furtek, z których niekoniecznie chciała skorzystać. Jedna z nich, z perspektywy czasu, powoli otwiera się przed czytelnikiem. Ma tą szansę i pomimo wieku, etapowo, uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej pewnych kontrowersyjnych wydarzeń przeszłości. Druga do końca owiana jest nutką enigmy, wspomnień, domysłów. Jak duch, którego nie widać, ale którego obecność czuć w powietrzu. Jest i współczesna Rose, młodziutka, ale odważna dziewczyna, która decyduje się na ryzykowny krok i fałszując własną tożsamość odnajduje pracę w domu znajomej jej matki. Determinacja i chęć odkrycia prawdy pchają ją w kierunku ogromnego poświecenia, choć Rose nie może spodziewać się więzi, która połączy ją z nieznajomą dotąd osobą.

 KONTROWERSYJNE UCZUCIE, TAJEMNICE I POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

„Wyznanie” to historia rozgrywana na dwóch płaszczyznach czasowych, przenosząca czytelnika w świat dawnego Londynu oraz Los Angeles. Książka, która dotyka wiele sfer ludzkiego życia nie bojąc się poruszać tematów kontrowersyjnych, niewygodnych, ale jakże ciekawych. Pojawia się budzące wątpliwości uczucie dwóch kobiet, spośród których jedna z nich zdaje się chcieć spotykać także z mężczyznami, druga zaś miewa swoje tajemnice i ukryte cele. W dość skomplikowaną już strukturę wprowadza autorka wątek na wpół osieroconego dziecka, jest nieplanowana ciąża, kłamstwo wymyślone na potrzeby sytuacji, są pisane książki, w których autor zawsze pozostawia część własnej duszy. Tajemnice, niespodziewane relacje i powrót do przeszłości. A wszystko to udekorowane sporą dawką emocji. Bo w każdej z powieści autorki można odnaleźć namacalne wrażenia i z każdej można wynieść wiele wartościowych morałów.

PODSUMOWANIE

„Wyznanie” to historia inna od pozostałych książek autorki, wyróżniająca się na rynku literackim spośród wielu publikacji nie tylko klimatem, ale także przekazem i oczywiście fabułą. Wymykająca się z ram jednego gatunku, stonowana, z niespieszną akcją, ale równomiernym tempem utrzymywania zainteresowania czytelnika. To niewątpliwie taki tytuł, po który może sięgnąć czytelnik każdego gatunku, bo każdy wyniesie z książki ułamek czegoś nowego. Ja na pewno będę pamiętać o niej jeszcze przez jakiś czas, co w nawale różnorakich premier już stanowi wyjątek. Polecam zatem jako niezwykłą przygodę obrazującą nieprzewidywalność losu. Ja kolejny raz otrzymałam od autorki dobrze wykorzystany czas.

wydawnictwo: Literackie
kategoria: powieść obyczajowa/dramat
ilość stron: 511
premiera: 28 października 2020

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Literackiemu.


Przypominam także o innej premierze wydawnictwa Literackiego, mającej miejsce 
dnia 28 października 2020 - "
Odrobina czarów" - KLIK.


10 komentarzy:

 1. Pierwszy raz czytam o tej książce, ale mocno mnie zaciekawiła fabuła. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś już rzuciła mi się w oczy ta książka i bardzo mnie zainteresowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro książka wyróżnia się klimatem to chętnie do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna okładka, a sama recenzja bardzo mnie zachęca do zajrzenia do niej.

  OdpowiedzUsuń
 5. We wrześniu zapoznałam się z twórczością tej autorki. Pewnie po jej nową powieść sięgnę w swoim czasie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o autorce, ale nie miałam okazji jeszcze czytać jej książek. "Wyznanie" mnie kusi, bo wygląda na totalnie moje klimaty książkowe. Chyba ulegnę pokusie, tylko jeszcze nie wiem kiedy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym dotrzeć do tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...