wtorek, 20 października 2020

"Magiczne chwile w Pensjonacie Leśna Ostoja" - Joanna Tekieli. O świętach mieszkańców Drzewia.


Mieszkańcy Drzewia, malutkiej wioski, zdążyli rozpalić serca wielu fanów ciepłych powieści obyczajowych, w których nie brakuje domowego klimatu i życzliwości. Autorka Joanna Tekieli, jak sama zapowiada, miała już pozwolić im powiedzieć ostatnie słowo w poprzedniej książce dotyczącej ich losów. A jednak… Nie mogło przecież zabraknąć świątecznej wersji. I tak powstała publikacja „Magiczne chwile w Pensjonacie Leśna Ostoja”.  Okładka przedstawiająca zapalone światła domostw spowitych otaczającym ich śniegiem budziła skojarzenie historii  domowej, pachnącej igliwiem żywej choinki, aromatem pieczonych pierniczków. Czy faktycznie odnalazłam to na kartach niniejszej publikacji? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY

Emilka kocha Piotra, z wzajemnością. Ale lęk przed odrzuceniem sprawia, że młodzi nie potrafią wyznać przed sobą to, co tak naprawdę czują. Podobnie jak Leokadia, zakochana we Władku, pozwalająca na to, by niedomówienia blokowały jej drogę do szczęścia. Z kolei Marcelina i Stefan, młode małżeństwo, właśnie planuje organizację Wigilii. Sprawa nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zaproszona, nieprzychylna teściowa oraz brak pieniędzy.

Jest także Igor i Dominik, młode chłopaki, są Wanda i Maksymilian, którzy trafiają do Drzewia jesienią, szukając miejsca na rozkręcenie hotelowego biznesu. Jest Elżbieta, współwłaścicielka Leśnej Ostoi i w końcu są wielkie przygotowania do Wigilii w niezwykłym pensjonacie, w którym dla każdego znajdzie się odpowiednie miejsce. Nadchodzi czas opowieści.

OPOWIEŚCI

Nowa książka Joanny Tekieli to zbiór opowieści dotyczących „starych” bohaterów cyklu o pensjonacie Leśna Ostoja. Historie rozegrane w różnym czasie, w różnych warunkach, każdorazowo dotyczą chwil świątecznych przygotowań oraz przeżywania tego niezwykłego czasu. Nieoderwane od prozy życia, choć skropione realną magią tych wyjątkowych, grudniowych dni są rozpamiętywaniem przeszłości, wyjątkowymi wspomnieniami, którymi nieraz częstują nas starsze pokolenia. Optymistyczne, sentymentalne, mniej czy bardziej zwyczajne. O miłości, przyjaźni, ludzkiej życzliwości, rozczarowaniach i niedomówieniach.

ŚWIĄTECZNY KLIMAT

Na pewno nie zabrakło świątecznego klimatu. Widać, że autorka pozwoliła mu rozkręcić się na dobre. Zapach choinki, kutia, zupa grzybowa, chęć dzielenia się sobą z innymi przy jednym, wigilijnym stole. W Drzewiu zawsze czuć prawdziwe Boże Narodzenie, a wszędobylski na kartach książki, prószący śnieg, którego w obecnych latach na święta tak bardzo brakuje sprawia, że tęsknimy za jego urokiem jeszcze bardziej. Pomiędzy tym, jak na wiejskie klimaty i jak na starsze czasy przystało, młócka, rąbane drewno na opał czy naftalina.

DLA KOGO?

Książka nie jest powieścią pisaną ciągiem. Podzielona na trzy części dzielone czasowych dystansem, składa się dodatkowo z szeregu opowieści dotyczących różnych, wspomnianych już wcześniej bohaterów. Ci, którzy z Leśną Ostoją nie mieli dotąd do czynienia, niekoniecznie będą potrafili się tutaj odnaleźć. Złaknieni klimatu poprzednich części cyklu odnajdą go zaś ze zdwojoną siłą. Wszak nie ma piękniejszego czasu niż święta Bożego Narodzenia, bo właśnie wtedy stare opowieści „smakują” najlepiej, a już na pewno w doborowym towarzystwie, którego w książce nie brakuje. Fanom serii oraz pióra autorki na pewno polecam.

wydawnictwo: Filia
cykl: Pensjonat Leśna Ostoja (tom 4)
kategoria: powieść świąteczna/opowiadania
ilość stron: 366
data wydania: 21 października 2020
 

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Filia.

11 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za te ciepłe słowa. Cieszę, że Gwiazdka w Leśnej Ostoi była przyjemna. Przy okazji gratuluję tak inspirującego bloga - piękne zdjęcia, ciekawe teksty, przez Ciebie moja lista zakupów powiększyła się o cztery książki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie. I bardzo dziękuję za tyle pięknych słów pod adresem mojego bloga. Cieszę się, że zainspirował do zakupów. Pozdrawiam i życzę dobrego, zdrowego dnia.

   Usuń
 2. Nie znam jeszcze tego cyklu, ale z przyjemnością zmienię ten stan rzeczy. ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że dla tych osób, które lubią świąteczne klimaty to może być świetna lektura:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że seria ma swój klimat❤

  OdpowiedzUsuń
 5. To świetny prezent dla miłośników całego tego cyklu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki. Przed świętami świetnie czyta się takie powieści, ten klimacik i w ogóle. W tamtym roku czytałam podobną książkę, do tej którą opisałaś w recenzji pt: "Trzy życzenia". Serdecznie polecam, bo podczas czytania od razu robi się ciepło na serduszku.
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie się zapowiada ...
  Lektura na jesienne wieczory❤❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie wróciłabym do klimatów Leśnej Ostoi. Kiedyś na pewno się uda. Uwielbiam tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zacznę od 1 tomu, panie w mojej bibliotece bardzo lubią tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...