niedziela, 18 października 2020

"Czułe spotkania" - praca zbiorowa.
Znane autorki życiowo o miłości.

Choć miewamy inne priorytety, każdy z nas dąży do szczęścia. W dużej mierze między innymi doszukując się go w swojej drugiej połówce. Ale miłość, choć tak piękna, bywa wymagająca i potrafi bardzo zmylić. Nie tak łatwo trafić na tą prawidłową, a wybór niewłaściwej może wiązać się z ogromnym cierpieniem i utratą zaufania. Cóż jednak począć, kiedy nie w sposób przewidzieć biegu zdarzeń i przyszłości? Pozostaje ryzyko i czułe spotkania, które przynoszą nadzieję, ale i rozczarowanie, które z czasem weryfikują to, co niewarte uwagi, ale i to, co prawdziwe. Tym razem przyszło mi zapoznać się z sześcioma opowiadaniami o miłości nakreślonymi wyobraźnią polskich autorek poczytnych powieści obyczajowych. Co możecie odnaleźć na kartach książki „Czułe spotkania”, która trafi na rynek dzięki wydawnictwu PASCAL? O tym w dzisiejszej recenzji.

OPOWIADANIA

Sylwia wybiera się na koncert mający być randką z nieznajomym, jednak ku jej zdziwieniu podczas całego zdarzenia towarzyszy im ktoś trzeci. Nie bez przyczyny. Kiedy kobieta wraca do domu odkrywa coś, czego nigdy by się nie spodziewała.

Aldona nie do końca ufa internetowym stronom pozwalającym znaleźć swoją drugą połówkę, mimo to po nieudanym związku umawia się z pewnym mężczyzną z Tindera. Idealna randka i fakt, że facet nie uciekł na wieść o istnieniu dwójki jej dzieci z pewnością daje nadzieję. Ale miłość często czeka tam, gdzie człowiek zdaje się jej nie dostrzegać.

Kelnerka Natalia przyłapuje swojego szefa na zdradzie, co staje się początkiem wielkich zmian dotyczących także jej życia. Kiedy w restauracji zostaje zatrudniony nowy pracownik - mężczyzna, z którym kiedyś niewątpliwie coś ją łączyło - powracają uczucia z przeszłości.

Klementyna tkwi w związku przepełnionym rutyną, szykując się do ślubu z człowiekiem, z którym ostatnio ciężko złapać jej wspólny temat. Podczas podróży po suknię weselną w pociągu spotyka swoje przeznaczenie…

Irena każdego dnia poświęca się pracom domowym widząc, że jej wieloletnie małżeństwo z każdym dniem wygasa. Nie jest już młódką, więc całkiem możliwe, że mąż po prostu przestał dostrzegać w niej piękność sprzed lat. A może wystarczy coś zmienić? I nie chodzi tutaj o partnera, a o wywołanie iskry z przeszłości?

Dominika wyjeżdża, by zaopiekować się bliską jej osobą. Jej narzeczony, który więcej uwagi poświęca komputerowej grze, zamiast niej, nie zgodził się na sprowadzenie dziadka do ich wspólnego domu, został zatem sam jak palec. Czy rozstanie okaże się pierwszym krokiem do rozpadu tej miłości? A może ją wskrzesi?

ZNANE AUTORKI O MIŁOŚCI

Lilianna Fabisińska, Magdalena Majcher, Adriana Rak, Natasza Socha, Edyta Świętek i Magdalena Wala wychodzą naprzeciw z sześcioma opowiadaniami przedstawiającymi różne oblicza miłości. Nie tej słodkiej, kojarzonej z pięknymi baśniami, ale tej, która wymaga czasu, nieraz przebycia ciężkiej drogi, miłości, której trzeba się nauczyć bądź po prostu sobie o niej przypomnieć. Pierwszoplanowymi bohaterkami zostają kobiety takie, jak ,my. Niewyidealizowane, zwyczajne, jedne po przejściach, drugie stojące przed ważnymi, życiowymi wyborami. Jest namiętnie, jak u Adriany Rak, jest z przestrogą, jak u pani Fabisińskiej czy z morałem, jak u Edyty Świątek. Miłość dojrzała, rozkwitająca czy stawiająca pierwsze, nieśmiałe kroki. Bardzo ciekawa kompozycja uświadamiająca, jak różnorodne scenariusze może pisać jedno i to samo uczucie. Miłość.

PEŁNE HISTORIE, ZWIĘZŁA FORMA

Opowiadania przedstawione w tej książce to nie wyrwane z kontekstu fragmenty (miałam już okazję się z tym spotkać przy okazji niektórych antologii), a w pełni zrozumiałe i poprowadzone od początku do końca historie napisane na potrzeby tej publikacji. Liczące kilkadziesiąt stron niosą ze sobą przekaz, wartości i różnorodne emocje, a dzięki bohaterkom w różnym wieku każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Są odmienne osobowości, są różne problemy, w końcu są bohaterki, które popełniają błędy, są niepewne, czasami potrzebują wskazówek, by ruszyć dalej. Zazdrości, przyjaźnie, próby szukania w sobie odwagi i rodzinne relacje – wszystko to, co nasz otacza i dotyczy, bez sztucznej magii oraz nierealnych zbiegów okoliczności. Samo życie.

PODSUMOWANIE

„Czułe spotkania” to zatem dobra propozycja dla wielbicielek krótszych form literackich, które nie mają czasu bądź nie chcą angażować się w długie historie, a wolą poczytać coś równie ciekawego, a krótszego. Opowiadania o wydźwięku naturalnym i życiowym, obyczajowe, na pewno dalekie od erotycznych (może za wyjątkiem jednego). Polecam na jesienne wieczory jako niemęczące, a napawające nadzieją teksty, które unaoczniają różne kolory człowieczeństwa i miłości oraz uświadamiają, że po każdej burzy wychodzi słońce.

wydawnictwo: PASCAL
kategoria: opowiadania obyczajowe
ilość stron: 400
data wydania: 14 października

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu PASCAL.

12 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym, aby ta antologia wpadła w moje łapki, bo są tam opowiadania moich ulubionych autorów. ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chce podziekowac dr Agbazara z AGBAZARA TEMPLE za sprowadzenie mojego meza, który zostawil mnie i dzieci na prawie 2 lata. Nigdy nie nauczylem, ze go odzyskam, dopóki nie zobaczylem w Internecie komentarza na temat dr. agbazary i skontaktowalem sie z nim, po wykonaniu wszystkich instrukcji udzielonych mi przez dr Agbazara, mój maz wrócil blagajac o przebaczenie w ciagu 48 godzin. Dzieki doktorze, twoje zaklecie jest naprawde swietne. Dla tych z Was, którzy maja problem z malzenstwem / zwiazkiem, powinni skontaktowac sie z nim za posrednictwem ( agbazara@gmail.com ) LUB WhatsApp / zadzwon ( +2348104102662 ). I przezyj to sam.


   Usuń
 2. Bardzo ciekawa propozycja, na pewno wezmę ją pod uwagę w następnym zamawianiu książek.

  Pozdrawiam serdecznie!
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać opowiadania, więc chętnie przyjrzę się bliżej tej książce. Tytuł już zapisałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako niefanka takich opowieści, własnie na wzgląd krótkiej formy, chętnie poznałabym historie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Same znane nazwiska na okładce. Chętnie zapoznam się z tym zbiorem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam autorki, ale nie czytałam ich samodzielnych książek. Nie planuję na razie sięgać po ten zbiór opowiadania.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem fanką opowiadań, ale ta książka mnie zainteresowała, tak jak i Twoja recenzja. Zwłaszcza ostatnie zdanie - właśnie takich lektur mi teraz potrzeba ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. W miłości nie tylko jest różowo... kilka różnych historii, które łączy jedno.
  Bardzo chętnie przeczytam opowiadania.
  Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 9. Jest w planach i na mojej liście zakupów.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...