środa, 7 października 2020

"Up in Smoke" - T.M. Frazier.
Oprawca i ofiara, zemsta i namiętność.

Czytelnicy prozy T.M. Frazier widzą już czego oczekiwać po jej książkach i nikogo nie dziwi ogromna dawka mroku, jaką autorka funduje swoim fanom. Tych nieuświadomionych jeszcze próbuję zatem ukierunkować i unaocznić fakt, że nie ma co sięgać po jej powieści spodziewając się subtelnego romansu i rycerza na białym koniu. Z takim nastawieniem podeszłam i ja do książki „Up in Smoke”, którą zamówiłam w księgarni TaniaKsiazka.pl.  Czy moje przypuszczenia i wiedza na temat twórczości pisarki i tym razem okazały się słuszne? Jeśli zdarza się Wam czytywać romanse spod gatunku dark romance i nie macie nic przeciwko przekraczaniu moralnych granic, ta pozycja może Was zainteresować.

ZARYS FABUŁY

Kiedy Smoke odkrywa, że kobieta nosząca pod sercem jego dziecko zostaje zamordowana, wpada  w szał. I choć nigdy nie planował z nikim wiązać się na stałe, wie, że od teraz będzie mu przewodniczyć jeden cel – zemsta. To dlatego decyduje się na porwanie córki Helburna, by po trupach dotrzeć do jej ojca powolnym szantażem i dewizą śmierć na śmierć. Frankie, która pomimo niewychylania się zostaje nagle porwana nie ma pojęcia, że życie popchnie ją do rozpaczliwej walki o przetrwanie. Czy się podda?

Pomiędzy ofiarą, a jej oprawcą rodzi się coś, czego na pewno się nie spodziewali. Smoke, który przypuszczał, że nie jest zdolny do jakichkolwiek miłosnych podrygów odkrywa uczucia, o których istnieniu nie miał dotąd żadnego pojęcia. I nie jest to wyłącznie cielesne pożądanie. Tylko czy w zaistniałej sytuacji mają one jakiekolwiek znaczenie?

PORWANA DZIEWCZYNA I JEJ OPRAWCA

Frankie to porwana dziewczyna, która ponosi konsekwencje zachowania własnego ojca. Bohaterka nigdy nie miała w życiu zbyt łatwo. Dlatego też postanowiła pozostawać w cieniu, nie wychylać się, zgrywać nieodstępną outsiderkę. Zdaje się, że w szkole nikt nie zwraca na nią uwagę, zwrócił jednak Smoke, sporo starszy, żądny zemsty brutal, który postanowił ją uprowadzić. Wspomniany przedstawiciel płci męskiej wyjęty z pierwszego planu powieści to na pozór człowiek, dla którego nie istnieją żadne granice litości. Potrafi bez mrugnięcia okiem zabić, torturować i się mścić. A jednak przy bliższym zapoznaniu się z jego przeszłością okazuje się, że nie taki z niego potwór, jakby się mogło wydawać. Ma skrupuły, wyrzuty sumienia i dobre intencje względem ludzi niewinnych i uczciwych. Ma też serce, które zaczyna szybciej bić kiedy na horyzoncie pojawia się Frankie, dziewczyna, która jest jego kartą przetargową.

PRAGNIENIE ZEMSTY, PRAGNIENIE MIŁOŚĆI

Konstrukcja powieści bazuje na znanym już schemacie ofiary i oprawcy, którzy zamiast wzajemnej nienawiści odkrywają w sobie coś wprost innego. W tym wypadku nie tak szybko przychodzi postaciom przekonać się co do swoich uczuć. Są obawy gry i sprawianych pozorów na potrzebę sytuacji i osobistego ratunku, jest pragnienie zemsty. Z czasem pojawia się pożądanie, ale i coś głębszego. Rozmowa, chęć zrozumienia i poznania tej drugiej osoby, coś, co zaczyna wykraczać poza otoczkę mroku i zła. I choć jest namiętnie, momentami dość pieprznie, książka potrafi wzruszyć. Jak już wspomniałam, nie jest to historia czysta, iście romantyczna, sentymentalna czy z obrazem miłości spotykanej na co dzień. Sporo tutaj brutalności, ze względu na środowisko rozegranej akcji, chociaż powiedziałabym, że w znośnej i całkiem apetycznej odsłonie.

POZOSTAŁE WĄTKI

Oprócz wątku miłosnego przeplatanego z pierwotną próbą zemsty, w książce przeplata się kwestia przeszłości Smoke’a. Jest jego relacja z pewną przyjaciółką, względem której odczuwa wyrzuty sumienia, pojawiają się wzmianki o postaciach z poprzednich książek autorki, jest także ukryta działalność ojca głównej bohaterki, który ma swoje zaskakujące powody by robić to, co robi. Książka nie jest więc nudna, postaci są dobrze wykreowane, podobnie jak i dialogi dopasowane do osobowości czy konkretnych sytuacji.

 PODSUMOWANIE

Mroczna, momentami brutalna wersja romansu rodzącego się pomiędzy ludźmi stojącymi po przeciwnych stronach barykady. Książka nie dla tych, którzy lubią poczytać o romantycznej, spokojnej, czystej miłości, a raczej dla wielbicielek mocniejszego uderzenia. Pośród wielu mocno przekoloryzowanych czy budzących niesmak historii ta była mimo wszystko wyważona i angażująca. Stąd jako dark romance uważam powieść za udaną i mogę ją Wam polecić.

wydawnictwo: Kobiece
kategoria: dark romance
ilość stron: 390
data wydania: 16 września 2020

 Tę powieść znajdziecie w książkach dla kobiet księgarni TaniaKsiazka.pl w atrakcyjnej cenie.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję.

6 komentarzy:

 1. O cholerka jasna, po takiej recenzji... leci na listę must have, koniecznie. Uwielbiam tak mocne dark romanse.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba muszę się za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi nieźle! Nie znam prozy tej autorki, zdecydowanie muszę bliżej przyjrzeć się jej książkom, a zwłaszcza tej :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może, dla tej książki zrobię wyjątek i dam się namówić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie podoba mi się okładka, nie czytam też tego typu książek, ale bardzo zainteresowała mnie Twoja recenzja. Boję się trochę tych brutalnych tematów,ale jak najbardziej jestem zainteresowana tą powieścią :D
  weruczyta

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie. Nie lubię typowych romansideł więc może się skuszę 😉

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...