czwartek, 26 września 2019

"Znany szum morza" - Magdalena Majcher.
Utracona miłość, rodzinne tajemnice i dziecko.


Nad kobietami rodu z sagi Nadmorskiej Magdaleny Majcher wisi klątwa nieszczęśliwej miłości. Wybory dyktowane przez życie, w ciemiężonej przez wroga, czy też i na pozór wolnej Polsce skończyły się klęską, toteż nic dziwnego, że bohaterka młodszego pokolenia z historią rozgrywaną w latach 1998-2019 zdaje się patrzeć w przyszłość bez różowych okularów. Przeszła zbyt wiele by wierzyć w to, że życie bywa kolorowe i beztroskie. Nadszedł zatem czas na Jagodę, wykreowaną ręką poczytnej polskiej autorki Magdaleny Majcher. Czy trzecia część sagi okazała się równie absorbująca, jak poprzednie? O tym w dzisiejszej recenzji.

ZARYS FABUŁY
Dla Jagody rodzinna przeszłość wciąż kryje pewne tajemnice, dlatego też u boku ukochanej babci dziewczyna stara się zrozumieć istotę klątwy ciążącej na kobietach kolejnych pokoleń. Czy także i nad nią? Przeszłość wyraźnie udowodniła jej, jak niewiele ma do powiedzenia miłość. Wystarczy dystans, by to, co było tak trwałe, nie przetrwało próby czasu.

Teraz życie Jagody wypełnia dziecko i praca, pensjonat przyciągający ciepłem i przyjemną atmosferą, stworzony dla kobiet takich, jak ona – samotnych, z niepełnosprawnymi dziećmi. Czy w takim klimacie upłynie cała jej przyszłość? Czy jest jeszcze szansa, że pojawi się coś zupełnie niespodziewanego?

WNUCZKA I CÓRKA
Twórczość Magdaleny Majcher ma to do siebie, że autorka nie kreuje głównych postaci o skrajnych cechach. Zastępuje je tymi życiowymi, naturalnymi, dokonującymi dobrych i złych decyzji, mającymi słabości i nadzieje. Jak każdy z nas. Taka jest właśnie Jagoda. Na pozór twardo stąpająca po ziemi, ale potrzebująca czasu, by zrozumieć niektóre rzeczy. Postawiona przed trudnymi decyzjami, przy okazji których miewa wątpliwości i obawy. Na drugim planie przewijają się kobiety ważne dla Jagody, bohaterki, którym autorka poświęciła poprzednie tomy sagi. Gabrysia, matka, która zmaga się ze zniedołężniałym mężem po części w końcu odzyskując wolność oraz Marcjanna, babcia, z którą wnuczka Jagoda ma dobry kontakt i która wprowadza ją w tajemnice rodzinnej przeszłości.


NOWA BOHATERKA, A JEDNAK WSPÓLNY DRUGI PLAN
Autorka niejako kontynuuje historię rozpoczętą w poprzednim tomie sagi, więc pomimo tego, że każda część zostaje poświęcona innej bohaterce, warto zacząć czytanie od samego początku. Wszystkie książki wchodzące w skład cyklu mają wspólne tło i każda wydaje się kontynuacją swojej poprzedniczki rzucającą kilka słów dopowiedzenia w temacie każdego pokolenia bohaterek. Pomimo tego, że Jagoda żyje w czasach wolnej Polski, za sprawą Marcjanny wciąż pozostaje temat Wołynia, zaś dzięki Gabrysi zostaje wspomniany komunizm. Jest moment wejścia Polski do NATO i nieśmiałe wzmianki o Unii Europejskiej, która teraz wydaje się czymś jak najbardziej naturalnym. Autorka zadbała o to, by nie tylko w teorii, ale także w praktyce bohaterowie funkcjonowali w konkretnych latach i dziejach polskiego narodu. Dzięki temu lektura jest tak wiarygodna.

KILKA WĄTKÓW
Historia o miłosnych zawodach, życiowych rozczarowaniach i o trzeźwym patrzeniu w przyszłość. O przeznaczeniu, które powraca i o trudnych zaskakujących sytuacjach, które nieraz zdają się nam przydarzać, a z którymi trzeba po prostu nauczyć się funkcjonować. Niepełnosprawne dziecko, choroby starszych ludzi, w końcu śmierć . Rodzinne relacje, podarowane drugie szansy i wolność, którą trudno docenić, póki się jej nie straci. Emocjonująca, życiowa, mądra historia, która kolejny raz przekonała mnie, jak wiarygodne i wciągające powieści tworzy Magdalena Majcher. Tę na pewno polecam wszystkim fanom literatury obyczajowej.


wydawnictwo: Pascal
saga: Nadmorska (tom 3)
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 399
data wydania: 18 września 2019


Za książkę i dodatki bardzo serdecznie wydawnictwu Pascal i Autorce.

12 komentarzy:

 1. Ten cykl jeszcze przede mną, ale to tylko kwestia czasu, kiedy go przeczytam, ponieważ uwielbiam książki tej autorki i nigdy żadna mnie nie zawiodła. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu Dr Agbazara, wielkim rzucającym zaklęcia, który przywraca we mnie radość, pomagając mi przywrócić mojego kochanka, który ze mną zerwał Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną, z pomocą dr Agbazary, wielkie zaklęcie miłosne odlewnik. Wszystkie podziękowania należą się jemu, możesz również skontaktować się z nim w celu uzyskania pomocy, jeśli będziesz go potrzebować w trudnych chwilach, przez: ( agbazara@gmail. com ) możesz również skorzystać z WhatsApp pod tym numerem ( +234 810 410 2662 )

   Usuń
 2. Ostatnio bardzo często przewijają mi się książki tej autorki i chyba muszę przeczytać jakąś jej książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm całe życie... Trudno jest sobie wyobrazić, że nagle można stać się niepełnosprawnym. Pewnie to też trudne dla otoczenia. Jeśli dotyka dziecko to tym bardziej, w końcu zdajemy sobie sprawę, że jeśli otoczenie nie uwierzy w dziecko, a my nie będziemy potrafili nauczyć go jakiejś samodzielności, to będzie zależne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach tę sagę, bo słyszałam o niej wiele dobrych słów... Lubię takie historie, gdzie jest miłość, trudności życia codziennego, rodzinne relacje i ciekawy klimat. Lubię też sagi rodzinne, więc to zdecydowanie książki dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Namówiłaś mnie. Nie miałam dawać jej szansy na razie, ale mnie przekonałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo, czyli kolejna propozycja dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię naturalnie wykreowanych bohaterów, a na książkę autorki czaję się od dawna, więc może czas najwyższy sięgnąć po którąś pozycję?! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie zacznę czytać tę serię, lecz zacznę od tomu 1 ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystko dzięki temu wspaniałemu człowiekowi zwanemu Dr Agbazara, wielkim rzucającym zaklęcia, który przywraca we mnie radość, pomagając mi przywrócić mojego kochanka, który ze mną zerwał Cztery miesiące temu, ale teraz ze mną, z pomocą dr Agbazary, wielkie zaklęcie miłosne odlewnik. Wszystkie podziękowania należą się jemu, możesz również skontaktować się z nim w celu uzyskania pomocy, jeśli będziesz go potrzebować w trudnych chwilach, przez: ( agbazara@gmail. com ) możesz również skorzystać z WhatsApp pod tym numerem ( +234 810 410 2662 )

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja droga do odnowienia małżeństwa rozpoczęła się 7 dni temu, kiedy moja 42-letnia żona zmieniła mnie w mężczyznę o 10 lat młodszego. Mam 57 lat, a ona 55. Szedłem przez pustynię i po drodze znalazłem doktora OBO. Bóg użył go, aby uleczyć moje złamane serce i zabrał mój ból swoją magią Potężnej Miłości. Było mi ciężko, kiedy bezskutecznie próbowałem sprowadzić ją z powrotem do domu i stało się to torturą dla moich dzieci i dla mnie. Ufam Panu i wiem, że On wkrótce odnowi moje małżeństwo. Wyjaśniłem mu wszystko, a on powiedział mi, co mam robić, co robię, a on wykonał swoją część i moja żona wróciła do domu do mnie i naszych dzieci w mniej niż 48 godzin. Musimy mieć wiarę. Wiara jest gwarancją tego, na co mamy nadzieję, i wiarą w rzeczy, których nie widzimy. Mężczyźni i kobiety, proszę, nie poddawajcie się, Bóg może użyć dr. Obo, aby odnowić wasze małżeństwo lub związek. Nie trać nadziei. Musisz zakochać się w Panu. Skontaktuj się z dr Obo, aby uzyskać potężną magię miłości zesłaną przez Boga. e-mailem: dr.obohealinghome1411@gmail.com lub jego WhatsApp: +2348115365326

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...