niedziela, 15 września 2019

"Jednak mnie kochaj. Tom 1" - Laura Kneidl.
Ten podrywacz nie jest taki płytki, jak się wydaje...


Podczas gdy jedni mają w życiu podane wszystko jak na tacy drudzy muszą o wszystko zawalczyć, zaczynając po prostu od zera. Zdaje się więc, że życie bywa bardzo niesprawiedliwe, choć warto pozwolić mu płynąć i ocenić je nie tylko po starcie, ale także i po końcu. Podobnie w przypadku książki, która fabułą nawiązuje właśnie do tego wstępu. Kiedy po nią sięgałam, streszczenie zafundowane przez okładkę wydawało mi się nieco oklepane. Znowu ta sama, „studencka” historia, pomyślałam, oceniając ją pobieżnie właśnie po streszczeniu, czyli wspomnianym starcie. Jaka jednak okazała się w rzeczywistości? Teraz, kiedy dobrnęłam do końca, mogę się już w pełni wypowiedzieć.

ZARYS FABUŁY
Sage nie ma zupełnie nic, oprócz przeszłości, przed którą ucieka. Przyjeżdżając na studia w Nevadzie jest samotna i pozbawiona środków do życia. Śpi więc w samochodzie, bo nie może sobie pozwolić na bezpieczny dach nad głową. Wtedy na jej drodze staje April, towarzyska, uśmiechnięta i życzliwa dziewczyna, która wyciągnie w jej kierunku dłoń. Sęk w tym, że April ma przystojnego brata, który nie stroni od przelotnych niezobowiązujących przygód. To typ faceta, od którego Sage stara trzymać się z daleka, a zarazem człowiek, który pod płaszczem atrakcyjności i luzu coś po prostu ukrywa.

Kiedy zdaje się, że życie Sage wraca na właściwe tory, powracają demony przeszłości, które niszczą wszystko…

MIŁOŚĆ I PRZYJAŹŃ PRZY TRÓJCE BOHATERÓW
Główna bohaterka powieści to zdecydowanie zdeterminowana dziewczyna, która w ucieczce przed dawnym życiem podejmuje ogromne ryzyko. Zaczyna od zera, nie mając dachu nad głową i środków potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Ma jednak zdrowe ręce, których nie boi się wykorzystać. I to dzięki nim podejmuje się prac, przez które powoli osiąga lepszy poziom. Dręczona przez trudną przeszłość próbuje wieść zwyczajną rzeczywistość, ale kiedy jej czujność zostaje uśpiona…. może wydarzyć się coś złego. Luca, czyli brat jej przyjaciółki, to na pozór płytki typ, którego hobby polega na zaglądaniu dziewczynom do majtek. Jednak nie warto oceniać ludzi po przyklejonych im łatkach, przy bliższym kontakcie chłopak okazuje się wrażliwym i skrywającym własne tajemnice człowiekiem. Takim, któremu warto dać szansę. Jest i April, pomocna duszyczka, optymistyczna, towarzyska dziewczyna, która zaraża uśmiechem. Dzięki tym trzem postaciom przewijającym się przez pierwszy plan autorka buduje ciekawą i dynamiczna historię. Jest jeszcze jedna postać, która wniesie skrajne emocje, ale o niej – żeby zachować książkę dla Was jeszcze ciekawszą – wspominać nie będę.


POZA RELACJĄ MIŁOSNĄ
Pod powierzchnią typowej lektury New Adult, bazującej na odkrywaniu swoich właściwych dróg przez postaci wkraczające w dorosłe życie, kryją się głębokie emocje, które nie zawsze towarzyszą mi przy powieściach tego gatunku. Tym razem autorka wykreowała bohaterów konsekwentnych w swoim zachowaniu, niby sztampowych, a jednak wiarygodnych. Młodych dorosłych, w których się wierzy i którzy swoją kreacją przekonują do tego, że nie są wyłącznie papierowym wyobrażeniem czytelnika. Poza wątkiem miłosnym, który jest nieodzownym elementem nurtu New Adult natykamy się na inne kwestie dotyczące chociażby mocy przyjaźni czy niszczycielskiej działalności traum. Pojawia się wątek przemocy, są wychodzące na wierzch tajemnice, jest determinacja walki o lepsze życie i zakończenie, które pozostawia czytelnika ze szczęką zaciśniętą z nerwów. Typowy cliffhanger, który wręcz zmusza do rozejrzenia się za kontynuacją.

PODSUMOWANIE
Pozornie prosta, a jednak emocjonująca historia o młodych ludziach, którzy wyszli spod pióra autorki bardzo autentyczni w swoim zachowaniu. Z niepokojącym finałem, złożoną z kilku wątków fabułą – dla wielbicielek wartościowych historii o młodych dorosłych, powieści nieskupionych wyłącznie na fizycznej atrakcyjności bohaterów, ale niosącej coś więcej. Ja nie byłam zawiedziona.  

wydawnictwo: Jaguar
tom: 1
kategoria: New Adult
ilość stron: 422
data wydania: sierpień 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar.

10 komentarzy:

 1. Najważniejsze, że książka dostarcza emocji. To mnie niewątpliwie mocno przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się zachęcona do lektury książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawie przedstawiona. Możliwe, że po nią sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, niby coś, co już było, ale jakoś tak... bardziej kusząco brzmi :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po Twoim opisie wnioskuję, że przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie do książki przekonuje to, że wywołuje emocje. To dla mnie bardzo ważne. Dam tej książce szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mimo upływającego wieku wciąż lubię sięgać po książki z tego gatunku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie skończyłam czytać i jestem zachwycona i nie mogę się doczekać 2 tomu
  Ktoś znalazł informacje kiedy będzie w Polsce?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...