wtorek, 4 czerwca 2019

"Zanim nadejdzie jutro. Druga strona nocy" - Joanna Jax.
Różne oblicza miłości w czasach wojny.


Twórczość Joanny Jax ma w sobie to coś, co pozwala lekcję jakże wielkiej historii naszego kraju uświadamiać sobie i przeżywać lepiej, niż w jakikolwiek inny sposób. Nigdy przedtem tak wiele nie myślałam o drugiej wojnie światowej, jak od czasu, kiedy zdarzyło mi się sięgnąć po pierwszą książkę wspomnianej polskiej autorki. Przebyłam u jej boku wiele literackich podróży, teraz zaś nadszedł czas na trzeci tom sagi Zanim nadejdzie jutro „Druga strona nocy”, który zabrałam ze sobą aż pod włoskie Monte Cassino, tam, gdzie między innymi rozgrywa się skrawek akcji powieści. Czy pióro Joanny Jax kolejny raz zrobiło na mnie wrażenie? Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją.

ZARYS FABUŁY
Życie zweryfikowało wiele planów. Ci, którzy dotąd marzyli o karierze, szacunku czy miłości przekonali się, że priorytetem jest po prostu przetrwanie kolejnego dnia. A jednak w mroku wojny każdy łapie się jakieś nadziei, bo przecież nadzieja i czynna postawa to pierwszy krok do zwycięstwa. Nie tylko tego na wielką skalę. A tego osobistego. Kuba i Błażej przeżywają miłosne rozterki w obliczu kobiet, które złamały im serca. Ewa i Nina dzielą tego samego mężczyznę, chociaż nie mają o tym pojęcia. Gabrysia zdaje się coraz bardziej rozumieć popełnione błędy angażując się w pomoc niesioną innym i tylko Apolonia popada w obłęd, zupełnie niezdolna do samodzielnego funkcjonowania. Co szykuje dla nich przyszłość? Czy obrane ścieżki przyniosą im szczęście?


WYJĘCI Z RÓŻNYCH ŚRODOWISK
Autorka wybrała dla swojej powieści ludzi z różnych grup społecznych, którzy dotąd miewali zróżnicowane opinie, priorytety i marzenia. Wrzuciła ich do jednego worka zwanego wojną i kazała walczyć o przetrwanie. Każdemu na inny, swój własny sposób. Dzięki temu zyskała bilans, równowagę pomiędzy skrajnie różnymi zachowaniami. Bo przecież tak podczas wojny było naprawdę, gdy jedni stawiali na czynną walkę, inni załamywali ręce.

PALETA CHARAKTERÓW
Tak też mamy w powieści Kubę, który nie boi się stawiać na ryzyko, jeśli tylko może komuś pomóc. Rozchwiany w uczuciach do Laury już sam nie wie, czy bardziej ją kocha, czy też nienawidzi. Podobnie w przypadku Błażeja, teraz wstępującego do armii polskiej. Prosty chłopak był dla Gabrysi tylko przygodą, choć teraz zdaje się, że dziewczyna zaczęła rozumieć swój błąd i próbuje go naprawić. Jest moja faworytka, Nina, niezwykle silna kobieta, która dźwiga na swoich barkach wiele obowiązków. Bezinteresowna jeśli chodzi o niesioną innym pomoc, stawiająca szczęście innych ponad swoje dobro. Zakochana w człowieku, który nie jest jej mężem. Choć nie mająca pojęcia o tym, że jej mąż ma dziecko z inną kobietą. Wszak wojna, cierpienie i dystans potrafią wiele namieszać. Na samym końcu wymieniam postać Apoloni, jako że jest to przedstawicielka negatywnej postawy, dalekiej od pochwał. Całkowicie bierna kula u nogi, zaraza, w dodatku potrafiąca zadziałać na czyjąś niekorzyść. Mogłoby się wydawać, że pokaźna grupa bohaterów może wprawiać w zakłopotanie związane ze zrozumieniem konstrukcji fabuły, a jednak autorka zadbała o konsekwencję i gwarantuję, że jeśli zaczniecie czytać serię od początku, nie ma obaw o jakiekolwiek problemy.


RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI W CZASACH WOJNY
Historia o zalążkach normalności w świecie ogarniętym złem. O człowieczeństwie, które na przekór mrokom dawało się we znaki. Opowieść o ludzkiej tułaczce, nadziei z bardzo wyraźnym motywem miłości, na pewno nie tej słodkiej, raczej miewającej różne trudne oblicza. Zdrady, złamane serc a, romanse i uniesienia. Bo przecież ludzie, żeby przetrwać, musieli szukać wartości, normalności i dawnego życia tam, gdzie takowe zanikło. I autorce pięknie udało się to ująć, w obliczu niepewnych czasów, w których każda wspólnie spędzona chwila mogłaby być tą ostatnią.


PODSUMOWANIE
Akcja dzieje się w różnych miejscach, po Monte Cassino, a nawet Kenię. Niebezpieczne walki, panoszący się tyfus, zsyłki na Sybir, więzienie. Ślepa wiara jednych w przyjaciół ze wschodu i świadomość drugich o tym, że w tej walce nie ma sprzymierzeńców. Autorka w kolejnym tomie udowodniła, jak rewelacyjnie czuje się w tematyce wojennej, jak dokładny research musiała wykonać, żeby móc stworzyć takie dzieło. Ja kończę recenzję pełna podziwu, a Wam polecam nie tylko ten tom, ale całą serię.  

wydawnictwo: Videograf SA
seria: Zanim nadejdzie jutro (tom 3)
kategoria: literatura wojenna
ilość stron: 484
data wydania: kwiecień 2019


Za książkę i piękne gadżety bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.

18 komentarzy:

 1. Cała sera jeszcze przede mną, ale na pewno to tylko kwestia czasu, kiedy nadrobię zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała seria jest świetna. Szkoda, że to już koniec.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach tę serię już od dłuższego czasu, tylko nie mam kiedy po nią sięgnąć. Muszę w końcu się za nią zabrać, bo Twoja opinia jest kolejną bardzo pozytywną oceną tej serii, a i tematyka wojenna bardzo mi odpowiada...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba czas najwyższy, żebym poznała całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie sięgnę po serię! :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Będę musiała pamiętać, aby poszukać kiedyś tej serii u siebie w bibliotekach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawdopodobnie zapiszę ją sobie na lubimy czytać ale kiedy przeczytam to nie wiem ale na pewno kiedyś przeczytam :D

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Twórczość autorki jest mi jeszcze nieznana, ale to jedna z tych serii, którą chciałabym poznać jak najszybciej. Jestem jej naprawdę ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej po nią nie sięgnę, zupełnie nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja bardzo polubiłam twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze niczego nie czytałam tej autorki, ale na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Poprzednie tomy jeszcze przede mną ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba muszę zajrzeć do tej serii. Ostatnio ten temat mnie zainteresował.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jeszcze nie czytałam :) jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 15. Tematykę wojenną uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja jeszcze nie czytałam żadnej książki autorki.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...