środa, 26 czerwca 2019

"Nauczyciel tańca. Rewolta" - Anna Dąbrowska.
Żyli długo i szczęśliwie, a potem...


Wiele książek o miłości kończy się słodkim happy endem. Mieli dziecko, wciąż rozpalała ich namiętność i żyli długo i szczęśliwie. Jednak każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że prawdziwa codzienność na pewno nie jest bajką z niekończącą się fortuną. I po książkowej kropce wieńczącej udany epilog prędzej czy później pojawią się jakieś problemy. Pięknie ujęła to w swojej powieści "Nauczyciel tańca. Rewolta" Anna Dąbrowska, która tworząc kontynuację losów bohaterów udowodniła, że składane obietnice wymagają jeszcze realizacji, a raz dane słowo musi być pielęgnowane. Jesteście ciekawi co słychać u Dominika i Kai?

ZARYS FABUŁY
Trzy lata małżeństwa wystarczyły, by uświadomić Dominikowi i Kai, że raz zadeklarowana miłość nie bywa gwarantem szczęścia. O szczęście i miłość trzeba po prostu dbać. Kiedy zapracowany mężczyzna kolejny raz zapomina odebrać córeczkę z przedszkola, Kaja wybucha. Nawarstwiające się problemy w końcu zaczynają ich przerastać. Kobieta nie ma jednak pojęcia, że w klubie tanecznym jej męża pojawiła się nowa pracownica, uwodzicielska i bardzo atrakcyjna Michalina, która może sporo namieszać. Jak wiele jest w stanie udźwignąć na swoich barkach miłość? Jak dużo wybaczyć? Czy uczucie Dominika i Kai przetrwa?
                                                                                                                   
ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE, A POTEM…
Po książce wieńczonej happy endem niewielu pisarzy decyduje się na stworzenie kontynuacji. Dlaczego? Bo zamiast pisać o jałowych i wymuszanych sytuacjach, lepiej nie pisać wcale… Chyba, że ma się do przekazania coś ciekawego, a tak na pewno było w przypadku Anny Dąbrowskiej. Ognisty romans z tanecznym klimatem w tle przerodził się w bardzo życiową kontynuację, życiową powtarzam, bo wyzbytą słodyczy, która ustąpiła na rzecz popełnianych błędów, wyniszczającej monotonii, nowych, wyrastających przeszkód i obecności osób trzech. Właśnie tak, bohaterowie powieści „Nauczyciel tańca. Rewolta” to para, która po wielu perturbacjach mierzy się z prozą dnia codziennego, a w tej nie brakuje sprowadzających na ziemię akcji.

ROZCZAROWANI SOBĄ
Dominik to utalentowany tancerz, który oddaje się swojej pracy i pasji. Sęk w tym, że jest także mężem i ojcem, nie zawsze idealnie wywiązującym się z powierzonych mu obowiązków. No cóż… Każdy popełnia błędy, ważne, by się na nich uczyć. Czy Dominik wyciąga z nich jakieś wnioski? Na pewno je zauważa i ma poczucie winy. Jednak jak każdy mężczyzna, zauważa także kobiece piękno. A to pojawia się jak na wyciągnięcie ręki, ukryte pod postacią pociągającej tancerki i jego nowej pracownicy. Z kolei Kaja oddaje się rutynie bycia matką. Niekoniecznie przykłada uwagę do swojego wyglądu, za to sumiennie wywiązuje się z rodzinnych obowiązków. Wysuwając w stronę męża kolejne oczekiwania z trudem przełyka gorzki smak rozczarowania z czasem wybuchając. Choć pomiędzy nimi zaniknął żar namiętności, wciąż nie zanikła miłość. A dzięki swoim problemom stają się czytelnikowi bliżsi, niż kiedykolwiek wcześniej.

KŁODY RZUCANE POD NOGI
Książka o miłości, ale zarazem nie jedna z tych słodkich „love story”. Kontynuacja naznaczona prozą dnia codziennego. Dynamiczna pod względem rozwoju wydarzeń, bo co rusz stawiająca przed bohaterami nowe wyzwania. Pojawia się postać uwodzicielki, dawna partnerka z przeszłości Dominika, która najwyraźniej obrała niewłaściwą drogę przed którą mężczyzna ją bronił. Jest Artur, z którym z kolei Kaję łączą decyzje dawnych lat. A kiedy w małżeńskim kryzysie pojawiają się osoby trzecie, mogące stanowić obraz złudnego wyzwolenia, zaczyna być ciekawie. I tak też na pewno jest, jeśli chodzi o tę powieść. Zazdrości, kłótnie, niespełnione obietnice. Oczekiwania, dzieci, kompromisy i zatajone fakty. Co z tego wyniknie?

TANIEC
W tle, tak jak i poprzednim razem, pojawia się wyrazisty motyw tańca. Hip hop, tańce latynoskie, wprawione w rytm biodra, muzyka pobudzająca zmysły i ostatecznie tytułowa  Rewolta. Czym jest?


PODSUMOWANIE
„Nauczyciel tańca. Rewolta” to na pewno nie jest książka dla tych, którzy nie zaznajomili się jeszcze z poprzednim tomem. Historia Dominika i Kai wymaga poznania pierwszej części, by w pełni zrozumieć jej sens i wyłapać najważniejsze morały. Życiowa, absorbująca, napisana przystępnym językiem, z bohaterami, którzy nie są idealni, ale którzy są wiarygodni. Ze swojej strony, polecam.

wydawnictwo: Lira
seria: Nauczyciel tańca (tom 2)
kategoria: powieść obyczajowa
ilość stron: 327
data wydania: marzec 2019

Tę powieść oraz inne książki dla kobiet znajdziecie na stronie TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła ten egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

10 komentarzy:

 1. Muszę zaznajomić się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę zajrzeć do pierwszego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza część Bardzo mi się podobała więc po tę, również na pewno sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już o tej serii, ale jakoś mnie nie kusi... Może dlatego, że ja mam dwie lewe nogi i taniec mnie nie interesuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że bohaterowie są wiarygodni. To mnie bardzo zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie zarówno pierwszy jak i drugi tom się podobały :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam część pierwszą i bardzo mi się podobała. Z wielką ciekawością sięgnę i po tę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo się cieszę, że mogę podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Nazywam się Brenda i byłem szczęśliwy. Dopóki mój mąż nie powiedział, że go zdradzam, oboje staliśmy się dokuczliwymi parami, nie mógł w to uwierzyć, ani nie zaufał moim słowom, więc złożyliśmy wniosek o rozwód, później zostaliśmy rozdzieleni i ślubowaliśmy, że nigdy się nie pogodzimy. Długo próbowałem iść dalej, ale nie mogłem pozostać bez niego, więc zacząłem poszukiwania powrotu męża, a potem skierowano mnie do Dr.IZOYA. Świetny człowiek, którego spotkałem, rzucił zaklęcie miłosne i zmusił mojego męża do powrotu w ciągu 24 godzin. dzięki temu jestem tutaj, aby udostępnić kontakt dr IZOYA, skontaktować się z nim poprzez drizayaomosolution@gmail.com. Jest naprawdę potężny i specjalizuje się w następujących sprawach ...
  (1) Kochaj zaklęcia wszelkiego rodzaju. (2) Przestań rozwodzić się. (3) Zakończ jałowość. (4) Potrzebujesz pomocy duchowej.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...