piątek, 28 czerwca 2019

"Wyspy niepoliczone" - Tadeusz Biedzki.
Walka z łowcą głów i ucieczka przed smokiem,
czyli Indonezja w wielu odsłonach.


Najlepsze podróże to te, podczas których dzieją się rzeczy niezaplanowane. Najwięcej wrażeń dostarczają wydarzenia, w których człowiek konfrontuje się z emocjami iście skrajnymi. Niebezpieczeństwo, absolutny podziw, kontakt z odmienną kulturą. Nie monumentalne zabytki i nie gwarne od turystów place, tylko wejście w szeregi społeczeństwa pozwala poznać prawdziwy urok danego regionu. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę Tadeusz Biedzki, który w swojej publikacji pokazuje pełny obraz egzotycznej Indonezji i odsłania jej różne oblicza. Od tego szczerzącego groźnie kły, po te czarujące błogim spokojem.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
Jak wygląda spotkanie oko w oko z Dajakiem, łowcą głów? A jak wygląda z nim walka? Jakie wrażenia dostarcza indonezyjski pogrzeb i uczestnictwo w święcie, w którym wyjmuje się zmarłych z ich grobów? Tadeusz Biedzki wybiera się na połów manty, staje u podnóża słynnego wulkanu Krakatau, przygląda się erupcji wydobywającej z krateru i ucieka przed śmiertelnie groźnym smokiem z Komodo. Przemierza kolejne wyspy doszukując się ich piękna, ale i budzącego strach wymiaru biorąc udział w wielu spektakularnych rytuałach, rozmowach i świętach. Teraz na wielką i pełną wrażeń wyprawę zabiera także Ciebie.


OSOBISTE PRZEŻYCIA
Publikacja „Wyspy niepoliczone” to bardzo wnikliwa i osobista obserwacja egzotycznego społeczeństwa Indonezji, które bywa tym mocniej odmienne, im głębiej zapuszcza się autor książki w kolejne skrawki ziemi. Od cywilizowanej, choć bazującej na skrajnościach Dżakarty po zupełnie dziką i nieokrzesaną Papuę, w której słowo kanibalizm nie zdążyło jeszcze zniknąć z praktykowanego słownika. Dynamiczna i przede wszystkim odważna relacja bazująca nie tylko na biernej obserwacji, ale przede wszystkim na uczestnictwie pozwala poznać głos, zapach, smak Indonezji i poznać jej ducha, poprzez uczestnictwo w kolejnych ważnych wydarzeniach, smakowanie potraw czy wsłuchiwanie się w bardzo ciekawe legendy.


DWIEŚCIE ZDJĘĆ
Po co zakopuje się łożysko nowonarodzonego dziecka? Czym są drzewa-groby? Jak wygląda produkcja ikatów i praca górników wydobywających siarkę? Jakie wrażenie robi ponad 300-letnia mumia ni stąd ni zowąd położona na drewnianym klocku? Książka Tadeusza Biedzkiego to nie tylko opisy i przytaczane dialogi, to także towarzyszące treści zdjęcia, których publikacja liczy aż dwieście. Stanowiące potwierdzenie opisywanych zdarzeń, zapierające dech w piersiach dzięki niesamowitym widokom i uchwyconym chwilom.


DLA KOGO?
Uwielbiam, kiedy autorzy książek podróżniczych skupiają się na mało znanych faktach, gdy bazują na osobistych spostrzeżeniach, nie zaś podręcznikowej czy encyklopedycznej wiedzy. Tadeusz Biedzki trafia w samo sedno, owszem – od czasu do czasu rzucając jakąś wiedzą historyczną, ale tylko na potrzeby pełnego zrozumienia danych sytuacji. Tutaj nie ma detalicznego opisu popularnych zabytków, o których możemy przeczytać w Internecie, jest za to żywy i osobisty obraz kraju wysp, do którego czytelnik ma okazję wybrać się ścieżką wyobraźni. Polecam wszystkim fanom egzotycznych podróży i ciekawostek o świecie. Tych tutaj nie brakuje. Jedna z lepszych i barwniejszych publikacji tego gatunku.

wydawnictwo: Bernardinum
kategoria: literatura podróżnicza
ilość stron: 382
data wydania: maj 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Bernardinum.

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...