wtorek, 25 czerwca 2019

"Słodki dom" - Tillie Cole. Popularny chłopak i ułożona,
skromna dziewczyna, czyli o miłości łamiącej bariery.


Twórczość Tillie Cole miewa skrajnie różne oblicza, więc rozpoczynając recenzowanie jej książki zawsze warto zaznaczyć, którym tym razem postanowiła się posłużyć. Delikatna i daleka od mrocznych odsłon okładka Słodkiego domu podpowiada jednak, że nie jest to jedna z tych kontrowersyjnych powieści dark romance, którymi zdążyła autorka ująć wielbicielki dosadniejszych i mocnych klimatów. Teraz nadszedł czas na New Adult, na romantyczną i wrażliwszą wersję jej pióra, w którym nie fizyczność, a to, co mentalne i ukryte w sercu stoi na pierwszym miejscu. Wszystkie fanki romansów o popularnych książętach z bajki i Kopciuszkach skrywanych pod grubą warstwą prostoty zapraszam na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Dla Molly Shakespeare życie z pewnością rzadko było hojne w szczęście. Utraciwszy po kolei wszystkie bliskie jej osoby była wychowywana przez babcię. Teraz nadszedł jednak czas, by w końcu zawalczyła o swoją przyszłość, a wiedziona ambicją pozostawia rodzinną Anglię, by wyruszyć na studia do odległej Alabamy. Molly nie ma jednak pojęcia, że oprócz wykształcenia odnajdzie tam także czyjeś serce.

Romeo Prince znany jest raczej jako „ten Miotacz”. Gwiazda futbolu, pożądany kandydat na partnera, w końcu chłopak, od którego sporo się oczekuje. Pod powierzchnią lubiącego się zabawić casanovy skrywa się jednak potrzeba bliskości i pewna niechciana tajemnica dramatu, który wciąż rozgrywa się w jego sercu. Czy Molly Shakespeare, która z pewnością wyróżnia się na tle innych dziewczyn, odkryje kim jest naprawdę i czy znajdzie drogę do jego serca?

UŁOŻONA DZIEWCZYNA I POPULARNY CHŁOPAK
Główna bohaterka powieści, Molly, otrzymuje od autorki możliwość poprowadzenia pierwszoosobowej narracji tej powieści toteż nic dziwnego, że staje się czytelnikowi najbliższa spośród wszystkich książkowych postaci. Skromna, niedoszukująca się uwagi, niepróbująca na siłę przypodobać się popularnych chłopakom, o których względy zabiegają inne studentki. Bardzo ambitna, mądra, choć niekoniecznie chowająca się po kątach. Kiedy trzeba stanąć w obronie własnej godności Molly wie, co ma powiedzieć. W grzeczny, ale trafiający w samo sedno sposób. Romeo Prince z kolei ponoć należy do grona bawidamków, którzy to raczej długo nie zastanawiają się nad tym, czy pójść z konkretną dziewczyną do łóżka. Takim się nie odmawia, a i oni raczej nie odmawiają. Tymczasem jednak w momencie jego poznania ukazuje się czytelnikowi od tej innej strony, w końcu narrację prowadzi Molly, który ma na niego zupełnie inny wpływ, niż pozostali. Jaki zatem jest Romeo? Ano to odkryć musicie już sobie sami. Ale przyznam, że potrafi być czuły i że nie ma w życiu łatwo. A jego rodzinne problemy przypominają mi jedną z pierwszych powieści Jessiki Sorensen ukazaną na polskim rynku wydawniczym.

MIŁOŚĆ Z PRZESZKODAMI
Historia o miłości, której nie zniszczą statusy społeczne, czyjeś oczekiwania i ambicje. Powieść stanowiąca dowód na to, że szczerość i to, co skrywa się we wnętrzu człowieka są ponad pieniędzmi i powierzchownym pięknem. Etapowo rozwijające się uczucie, bazujące na szczerości, namiętności, dopiero z czasem dające upust swoim pragnieniom. Historia, w której jednak nie brakuje także wątków pobocznych. Bo w końcu gdyby było tylko o miłości, z pewnością wszystko zdawałoby się być po prostu za słodkie.

Co zatem nadaje historii goryczy? Kwestia bycia sierotą, przemoc ze strony najbliższych, intrygi knute przez bohaterów drugoplanowych, którzy nie mogą pogodzić się z przegraną. Pewna bolesna tragedia rozegrana na łamach powieści i jej czasu „teraźniejszego”, rodzinne oczekiwania i momenty zwątpienia. Bo nawet ci, którzy wydają się być przepełnieni nadzieją, miewają chwile wielkiego załamania.


DLA KOGO?
Autorka zbudowała historię nie za ckliwą, ale i daleką od wulgarnych klimatów. Wyważoną pod względem emocji, romantyczną, z wiarygodnymi bohaterami i nieprzesadnymi dramatami rozgrywanymi kiedyś, ale także „tu i teraz”. Mnie nie zawiodła, a jestem fanką obu jej odsłon, zarówno tej mrocznej, jak i tej delikatnej, której dała tutaj upust. Polecam zatem wielbicielkom schematów niegrzeczny chłopak vs ułożona dziewczyna i tym, którzy szukają dobrze napisanej, poruszającej historii.

wydawnictwo: Editio Red
kategoria: New Adult / romans
ilość stron: 348
data wydania: 4 czerwca 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Editio Red.

10 komentarzy:

 1. Dobrze, że to historia wyważona pod względem emocji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś się skuszę :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę w planach na przyszłość. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Fabuła jak najbardziej dla mnie. Chętnie przeczytam, mam nadzieję że będzie u mnie dostępna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam dużo dobrego o książkach tej autorki, ale nie miałam jeszcze okazji ich poznać. Jednakże może się skuszę na "Słodki dom", skoro w tej powieści nie ma wulgarności, nie jest ckliwa czy słodka, ale romantyczna i nieprzytłaczająca dramatami. Lubię takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po tego typu lekturę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się takie wydanie autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety mnie ta książka znudziła :/ Mniej więcej w połowie ją przerwałam. A szkoda, bo inne powieści Cole mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...