wtorek, 11 czerwca 2019

"Kiedyś po Ciebie wrócę" - Agata Czykierda-Grabowska.
Zaginiona siostra i przyjaciel z bonusem, czyli historia pleciona dramatem i miłością.


To właśnie jej twórczość otworzyła mi bramy do polskiego New Adult i pozwoliła uwierzyć w jego jakość. To z nią rozpoczynałam nowy rozdział z rodzimą literaturą dedykowaną młodym dorosłym. Zaczęło się od jednej książki, ale na jednej się nie skończyło. Każdą kolejną premierę Agaty Czykierda-Grabowskiej śledzę z zapartym tchem i po każdą sięgam. Bo wiem, że jej nazwisko wypisane na okładce jest dla mnie gwarantem udanych wrażeń. „Kiedyś po Ciebie wrócę” to jej najnowsza propozycja, z którą miałam okazję spędzić kilka ostatnich godzin. Historia o rozegranym dramacie, ucieczce i powrocie. O konfrontacji z tym, co nieuchronne, tajemnicach i wielkiej miłości, która w końcu daje upust swojej potędze. Lubicie takie? Zapraszam wpierw na recenzję.

ZARYS FABUŁY
Roksana jest świadoma tego, że powrót w rodzinne strony nie będzie łatwy, a ucieczka niewiele jej dała. Zostawiła za sobą wiele nierozwiązanych spraw, z którymi teraz będzie po prostu musiała się skonfrontować. Obiera sobie jednak za cel rozwikłanie dramatu, który zniszczył jej rodzinę. Zniknięcie siostry, która nagle rozpłynęła się w powietrzu zrodziło przecież tak wiele pytań. Skoro zarówno rodzice jak i policja zdali się po prostu poddać, warto spróbować na własną rękę. Szanse na sukces są jednak znikome. Tymczasem w życiu Roksany pojawia się Bartek, dawny przyjaciel, który wyciąga do niej pomocną dłoń. Pomiędzy tą dwójką rodzi się coś, czego Roksana raczej nie przewidziała. Kiedy dziewczyna znajduje chwilę zapomnienia w jego męskich ramionach odkrywa, że Bartek nosi w sobie pewną wielką tajemnicę.


GŁÓWNA BOHATERKA I MAŁE „ALE”
Główna bohaterka powieści, Roksana, została wystawiona przed szereg dzięki pierwszoosobowej narracji, którą posiada na wyłączność. W tym wypadku jest to całkiem korzystna opcja, ponieważ pozwala zachować delikatny dystans względem reszty postaci nie do końca obnażając ich intencje, a przy tym stawiając ich w świetle enigmy. Roksi to zdeterminowana, gotowa podjąć ryzyko młoda kobieta, która została dotknięta tragedią utraty bliskiej osoby. Jej reakcja okazuje się naturalna, jest ucieczka, zagubienie, próby walki… momentami jednak dziwiłam się, w jakie skrajności dziewczyna popada z jednej strony cierpiąc, z drugiej wzdychając to do jednego chłopaka, to walcząc z dawnymi uczuciami kierowanymi do drugiego. Zadziorna w granicach rozsądku, nieprzesadnie wrażliwa, ale złakniona pomocy. Delikatnie niespójna, stąd też ciekawa, bo niepozwalająca na przewidzenie kolejnych jej kroków. Czy zostałaby moją przyjaciółką? Może nie. Ale na pewno kibicowałam jej czytając tą książkę.

MĘSKIE GRONO. KTO JEST WART ZAUFANIA?
Autorka wprowadziła dość pokaźne grono męskich bohaterów, przez co na pewno zrobiło się nie tylko gorąco, ale też intrygująco. Jest Bartek, przyjaciel Roksany, który w czasach szkolnych dyskryminowany był przez swoją dysleksję. Można by powiedzieć, ma w sobie coś z bad boya, a ja takie kompozycje po prostu uwielbiam. Nie każde z jego zachowań okazuje się godne pochwały. Można by powiedzieć, lubi chłopak korzystać z okazji. Jak dają, to po prostu bierze. Na potrzeby sytuacji potrafi jednak ochłonąć i pokazać, że nie tylko namiętności i seks mu w głowie. Jest i Marcin, chłopak zaginionej siostry, u którego Roksana doszukuje się pewnej tajemnicy. Jest Filip, budzący sentymenty i wspomnienia, ktoś, przez kogo Roksana cierpiała i kto teraz chętnie by się z nią umówił. Czy któryś z nich ma coś wspólnego z zaginięciem Ani? A może w grę wchodzi ktoś zupełnie inny? Czy główna bohaterka odkryje prawdę? I u boku kogo znajdzie w końcu spokój, o który tak walczy?

DWA WĄTKI GŁÓWNE
Fabuła powieści skupia się wokół dwóch dominujących wątków. Pierwszym jest relacja rodząca się pomiędzy bohaterką, a jednym z chłopaków. Dość odważna, na tyle, by stwierdzić, że książka na pewno dedykowana jest pełnoletnim czytelnikom. Czy romantyczna? W pewnym sensie tak, choć daleka od grzeczności i ckliwych podchodów. Jedna ze stron jest pewna swoich uczuć, sfrustrowana czekaniem, które doprowadziło do pewnych niechlubnych czynów. Druga dopiero odkrywa swoje pragnienia, które tak naprawdę od dawna tkwiły w jej wnętrzu. Równowartościowym, bo jakże ważnym elementem okazuje się prywatne  śledztwo Roksany, próba rozwikłania zaginięcia siostry, która ni stąd ni zowąd po prostu przepadła. Kolejne rozmowy, nowe odkrycia, szokujące tajemnice, które zmieniają postać rzeczy. I zagrożenie. Oj tak, wystawia autorka swoich bohaterów na prawdziwe niebezpieczeństwo.


PODSUMOWANIE
„Kiedyś po Ciebie wrócę” to historia, która kolejny raz udowadnia mi samej, iż twórczości Agaty Czykierda-Grabowskiej mogę po prostu spokojnie zaufać. Pomimo drobnych „ale” dotyczących głównej bohaterki, a właściwie jej charakteru, książka zapewniła mi wiele wrażeń sprawiając, że nie nudziłam się nawet przez chwilę, zafascynowana odkrywaniem tajemnic i przebiegiem rozpoczętych wątków. Historia o burzliwej miłości, o nierozwiązanej sprawie kryminalnej, o nadziejach, pozorach, usłana namiętnością, zaufaniem, pomocą i klimatem rodzinnego dramatu. Zdecydowanie polecam, nie tylko fanom autorki, ale tym, którzy szukają głębszej historii o młodych dorosłych nieoszczędzanych przez zaskakujący los.

wydawnictwo: OMG books
kategoria: New Adult
ilość stron: 445
data wydania: 19 czerwca 2019

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu OMG books.

9 komentarzy:

 1. Bardzo lubię książki tej autorki i z niecierpliwością czekam na swój egzemplarz tego tytułu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się bardzo ciekawie. Lubię takie gorące klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię "Adama" tej autorki, więc być może skuszę się i na tę nową książkę, skoro warto ją poznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Po książki autorki siegam bez wahania, więc i ten tytuł na pewno zasili moją biblioteczkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno w wolnej chwili zdecyduję się na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do tej pory czytałam tylko "Adama", który mnie zawiódł, przez co na razie nie mam ochoty na dalsze poznawanie twórczości autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie przeczytam ^^ Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...