niedziela, 20 marca 2022

"W twoim blasku" - Eliana Lascaris.
Toksyczne relacje i trudne miłości.

Do sięgnięcia po tą książkę skłoniła mnie tylko i wyłącznie okładka. Jestem przysłowiową sroką i nie uczę się na błędach. Niby wiem, że nie warto patrzeć na możliwą wartość powieści  przez pryzmat jej wyglądu, a jednak nieustannie sięgam po te perełki, które wydają się wizualnie atrakcyjne. Nie znałam prozy Eliany Lascaris, a wyczytałam, że debiutowała już w 2020 roku powieścią „Patron”. Bez jakiegokolwiek nastawienia zabrałam się więc do czytania „W twoim blasku”, która dotarła do mnie dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl. Mężczyzna na okładce, żołnierze, wspominane we fragmencie opisu blizny. Miało być ciekawie. Czy faktycznie tak też było? O tym chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć.

ZARYS FABUŁY

Życie Leanny przechodzi radykalną zmianę w momencie, kiedy doświadcza zdrady choć jej związek z Brianem nigdy nie był właściwy. Zarówno jej chłopak, jak i przyjaciółka postanowili zadać jej cios, po którym ciężko się pozbierać. Tym tragiczniejsza wydaje się sytuacja kobiety, kiedy okazuje się, że nosi pod sercem dziecko swojego eksa. A Brian postanawia nie odpuścić i zawalczyć o Leannę, w znany mu – okrutny sposób. Właśnie wtedy na horyzoncie pojawia się Leonard, członek elitarnej jednostki SWAT. Instynktownie wyciąga w stronę Leanny pomocną dłoń i ratuje ją z opałów nie mając pojęcia, że zacznie czuć do kobiety coś głębszego. Sęk w tym, że Leo tkwi w związku, a jego trudna przeszłość nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.  

POSTACI

Główni bohaterowie powieści wiele przeszli. Oboje noszą w sobie blizny dawnych lat, a ich przeszłość nie była łatwa. Nauczyła ich tego, że życie potrafi sprawić wiele przykrych niespodzianek. Leanna tkwiła w toksycznym związku pomimo tego, że była mądrą kobietą. Doświadczała przemocy, fizycznej i psychicznej, za jeden nieostrożny ruch płaciła wysoką cenę. Zdrada, choć przykra, okazała się dla niej wybawieniem. Ale nie kresem wyzwań. Na horyzoncie pojawia się przecież Leo. Członek SWAT, a zarazem mężczyzna tkwiący w związku z Aubrey. Mający narzeczoną, z którą tak naprawdę chyba nigdy nie łączyła go miłość. Czy to zrozumie? Przyznam, że chwilami męczył mnie brak zdecydowania Leonarda, fakt, że lawirował pomiędzy różnymi opcjami. Ostatecznie jednak książka podzielona została na dwie części, a postaci przechodzą metamorfozę, której z przyjemnością się przyglądałam.

FABUŁA DZIELONA NA DWA

Książka, oprócz wątku miłosnego – który w mojej ocenie zostaje rozegrany zbyt szybko, porusza także inne tematy. Dzięki temu nie jest monotematyczna i nudna, a akcja zostaje wzbogacona w dynamikę i rozwój zdarzeń. Prędko rodzące się uczucie znajduje uzasadnienie w drugiej części, mija czas, każdy ponosi konsekwencje dokonanych wyborów. Pojawia się trudna przeszłość, przemoc, toksyczne związki, smutki topione w alkoholu. Psychiczne urazy, które dają o sobie znać. Autorka miała na tą historię świetny pomysł i wypracowała dla niej potencjał, z którego jednak nie w stu procentach skorzystała. Niektóre wątki zostały potraktowane po macoszemu, ale to tylko moja osobista uwaga. Było całkiem ciekawie, tylko że z paroma „ale”. Jeśli miałabym wybierać, druga część tej powieści wywarła na mnie lepsze wrażenie i wydawała się bardziej wiarygodna.

PODSUMOWANIE

Były zwroty akcji, były tematy poboczne, wartościowe wątki i wiarygodni bohaterowie, którzy popełniali ludzkie błędy. Był ciekawy pomysł na podział książki i ukazanie z perspektywy czasu konsekwencji, z jakimi przyszło się mierzyć postaciom. „W twoim blasku” to powieść, która mogłaby mnie porwać, jednak zabrakło mi głębszego spojrzenia na kwestie uczuciowe i niektóre wątki, może ze względu na nagromadzenie pomysłu i upchaniu ich na całkiem niewielkiej ilości stron. Całość ocenię całkiem wysoko, pomimo mankamentów, o których wspominam, ponieważ nie jest to historia godna przekreślenia. Myślę, że spróbuję sięgnąć jeszcze po inne książki autorki. Ta dostaje ode mnie siedem na dziesięć.

wydawnictwo: Editio Red
kategoria: romans
ilość stron: 250
data wydania: 10 lutego 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznacza niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

1 komentarz:

  1. Bharat Negi Seo is one of the most famous SEO Expert/ Seo freelancers in India seo expert in Noida With the experience of 5+ years in SEO in Delhi NCR, Best Local Seo expert in Noida, Delhi. 10+ Years Experience. Trusted by 150+ Companies. Increase Organic Local Visibility, Quality Traffic & Sales of Your Online

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...