piątek, 4 marca 2022

"Reno. Gangsta Paradise. Tom 1" - Agnieszka Lingas - Łoniewska. // Opiekunka z tajemnicą.

Pamiętam jak dziś, kiedy po raz pierwszy sięgnęłam po jej książkę. Już wtedy wiedziałam, że będzie to pisarka, której proza będzie mi towarzyszyła nieraz. Przedstawicielka polskich romansów dla dorosłych i powieści spod nurtu New Adult, a zarazem tak zwana Dilerka Emocji. Wiecie już o kim mowa? Tym razem znowu miałam okazję zetknąć się z tworzoną przez nią historią. Dzięki uprzejmości księgarni TaniaKsiazka.pl dotarła do mnie powieść „Reno. Gangsta paradise. Tom 1” autorstwa Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Co skrywa się pod tajemniczą i mroczną okładką? O tym chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć.

   ZARYS FABUŁY       

Kiedy Maria otrzymuje ofertę pracy u zamożnego biznesmena Leona Gola czuje, że powinna wykorzystać tę okazję. To jednak nie będzie łatwe. Opieka nad synem milionera, Antosiem, który ma zespół Aspergera, to nie przelewki. A już na pewno, kiedy ma się towarzyszyć dziecku praktycznie przez cały czas. To jednak nie wszystko. Leon Gola to człowiek o wielu twarzach. Szanowany biznesmen jest gangsterem, Reno zarządzającym podziemiem. Czy Maria będzie mogła czuć się przy nim bezpiecznie? Jak bardzo zmieni się jej życie? Wszak wiele kiedyś wycierpiała. Zrodziła się na nowo, jako ktoś zupełnie inny w momencie, kiedy brutalnie zamordowano jej rodziców. Czy będzie pragnęła zemsty? Jaką rolę w tym wszystkim odegra Leon?

SZEF I OPIEKUNKA

Główny bohater powieści, Leon vel Reno, to z jednej strony zamożny biznesmen i ojciec chłopaka, dla którego zrobiłby wiele. Z drugiej gangster, z którym na pewno należy się liczyć, bo posiada na swoim koncie mroczne doświadczenia. Apodyktyczny, bezuczuciowy, niestroniący od przelotnych przygód, kochający dominację. Człowiek, który nie toleruje sprzeciwu i nade wszystko ceni kontrolę. Dlaczego wydaje się być zazdrosny o Marię? Czy ma prawo mieć pieczę nad jej prywatnym życiem? Maria to na pozór zwyczajna dziewczyna. Gotowa do poświęcenia, mająca dobry kontakt z dziećmi. Wrażliwa, a zarazem bardzo silna. Doświadczenia przeszłości ukształtowały to, kim jest teraz. Wzbogaciły ją w tajemnice, które za sobą ciągnie i które mogą w pewnym momencie stać się jej asem w rękawie.

MIŁOŚĆ I SEKRETY

Nowa powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to kompozycja wątku miłosnego, dziecięcego, motywu pewnego zaburzenia, doświadczeń przeszłości i kryminalnego tła. Mamy relację pierwszoplanowych bohaterów, która rodzi się na niepewnym gruncie. W świecie wyposażonym w nieco inne zasady i wartości, dodatkowo wzbogaconym pewnym sekretem. Nie ma wielce brutalnych scen, choć można wyczuć klimat niebezpiecznego środowiska, jest namiętność – choć nie stanowi jedynego wątku. Za sprawą bohaterów drugoplanowych w historii przewija się motyw zdrady. Autorka wykorzystuje także temat zaburzenia, jakim jest zespół Aspergera. Są tajemnice przeszłości skrywane przez Marię, wszak nie tylko Leon może w tej historii zaskakiwać współtowarzyszy.

PODSUMOWANIE

„Gangsta paradise. Reno” to udana historia. Nie jedyna z wątkiem kryminalnym w dorobku autorki utrzymana w podobnym klimacie, co inne dotyczące podobnego tematu. Jest niespodziewana miłość i niebezpieczne środowisko, choć dawkowane w lekki sposób. Są tematy poboczne i na pewno pojawiają się emocje, a tych od podobnej literatury oczekuję najbardziej. Zatem polecam i czekam na historię Katana, która – mam nadzieję – pojawi się już niedługo.

wydawnictwo: JakBook
kategoria: romans
ilość stron: 250
data wydania: 11 lutego 2022

Sprawdź także inne nowości na TaniaKsiazka.pl, w księgarni internetowej, która przeznaczyła niniejszy egzemplarz do recenzji. Serdecznie dziękuję.

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...