piątek, 18 marca 2022

"Pragnienie. Cudzy mąż" - Katarzyna Grabowska.
O dwójce ludzi, którym miłość była zakazana.

Nie tak dawno rozpoczęłam swoją wielką przygodę z twórczością Katarzyny Grabowskiej, a działo się to przy okazji pierwszego tomu serii Cudzy mąż. Zdecydowanie usatysfakcjonowana z lektury wiedziałam, że kiedy tylko pojawią się kolejne części, na pewno po nie sięgnę. Autorka i wydawnictwo Videograf nie kazali nam długo czekać. „Pragnienie” dość szybko zawędrowało do moich rąk i zachłannych łapek pozostałych czytelników. Przyznam szczerze, że już przy poprzednim tomie zauważyłam ciekawe pomysły autorki i umiejętność emocjonującego przekazu. To było jednak nic w porównaniu z lekturą i wrażeniami, które czekały na mnie teraz.

ZARYS FABUŁY

Nieodległa przeszłość Alicji Banasiak wciąż pozostawia po sobie bolesny ślad. Kobieta otrzymała propozycję stażu, który zmienił jej życie. Poznała człowieka, dzięki któremu odkryła swoją drugą twarz i pragnienia. Stała się bardziej świadoma i w końcu szczęśliwa. A potem straciła wszystko. Teraz jest odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale i za małą istotę, którą nosiła pod sercem. Za dziecko, które zostało żywą pamiątką po wielkiej miłości.

Niespodziewanie do Łodzi powraca Adam Sosnowski, z którym Alicję łączyło kiedyś coś wyjątkowego. Sęk w tym, że mężczyzna wybrał inne życie. Wybrał Boga, złożył śluby i został księdzem.

Kiedy ta dwójka spotyka się kolejny raz zaczyna rozumieć, że dawne uczucia wcale nie wygasły. Pozostały jedynie na chwilę uśpione. Nie wolno im jednak kochać tak, jakby tego chcieli. Na przeszkodzie stoją dokonane wybory i zasady moralne. Zakazana miłość, szczęście czy decyzje, których konsekwencji na pozór nie można cofnąć. Co zwycięży tym razem?

BOHATEROWIE

Nie wiem co napisać. Ta historia to była prawdziwa przeprawa przez emocje. Czytając streszczenie niejedna osoba mogłaby po prostu skreślić ten tytuł z listy, stwierdzić, że porusza niewłaściwy i niegodny temat. A tutaj wszystko było rozgrywane tak naturalnie i prawdziwie. Nic na siłę. A serce człowieka potrafi zaskoczyć i toczyć naprawdę zaciętą walkę z rozsądkiem i rozumem. Główna bohaterka wiele przeszła. Po jej ukochanym pozostał grób, na który może uczęszczać. Pozostało coś jeszcze. Wielka pustka i dziecko, dla którego żyje i o które się troszczy. Samotna, ale dająca radę nie ma pojęcia, że czeka ją wielka wędrówka przez kolejne dylematy. Wszak zdaje się, że Bóg odebrał jej nie tylko jednego mężczyznę. Ale dwóch…

FABUŁA

Na pozór mogłoby się wydawać, że „Pragnienie” to typowe romansidło. Sugestywna okładka świadczy o tym, że przewodnim tematem książki będzie po prostu miłość. Tak było. Ale w tej historii nie znalazłam niczego typowego. Po wielkiej tragedii przychodzi czas na powrót przeszłości. Niespodziewane spotkanie, odżywające uczucia, pretensje. Autorka stawia przed czytelnikiem bardzo trudny – moralnie – temat, ale konfrontuje go z ludzkimi słabościami i sprawia, że staje się czymś, co można zaakceptować. Nie sposób oceniać bohaterów, bo tutaj nie ma banałów i czarno-białego obrazu. Nie zapomniała autorka o żonie zmarłego, która wciąż nie może pogodzić się z własną porażką, jest i udzielający Alicji wsparcia ojciec. Mało tego, powraca Ferenc, który odgrywa w fabule dość istotną rolę. W szczególności pod koniec, gdzie autorka przyszykowała dla czytelnika prawdziwą niespodziankę. A gdyby tak własny, bardziej odpowiadający finał? Pozostawię Was z tym pytaniem, nie zdradzając niczego więcej.

PODSUMOWANIE

Kontynuacje cyklów bywają naciągane i nudne. W tym przypadku druga część zdecydowanie przebiła jedynkę. Była znacznie bardziej oryginalna i skomplikowana, a co za tym idzie, wzbudziła we mnie wiele emocji. Oczywiście pojawiły się sceny namiętności, czytelnik czuł ich „niewłaściwość”, z czasem – wraz z naturalnym biegiem akcji – zaczynając zmieniać swój pogląd na tą trudną sytuację. Wielkie brawa dla autorki, za postaci, za koncepcję i za finał. Zdecydowanie polecam Wam obie części. Chociaż druga, jak wspominam, nie jest lekka i łatwa.  

wydawnictwo: Videograf
cykl: Cudzy mąż #2
kategoria: romans
ilość stron: 390
data wydania: 15 marca 2021

Za książkę bardzo serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...